Smutek českých volejbalistek. V Číně po další prohře olympiádu nevybojují

Aktualizováno 3. 8. 2019 17:00
České volejbalistky prohrály v olympijské kvalifikaci i druhý zápas. Čtvrtému celku z letošní Ligy národů Turecku podlehly 1:3 na sety a v čínském Ning-po si účast na hrách v Tokiu v roce 2020 nevybojují. Ze čtyřčlenné skupiny B postoupí na olympiádu pouze vítězky a budou to buď domácí favoritky, nebo právě Turkyně.
Veronika Dostálová v dresu české reprezentace.
Veronika Dostálová v dresu české reprezentace. | Foto: ČTK

Svěřenkyně řeckého kouče Jannise Athanasopulose prohrály první utkání s Čínou 0:3 a v neděli budou hrát s Německem jen o třetí místo. Úřadující olympijské vítězky Číňanky dnes porazily Němky 3:1.

Volejbalistky začaly proti Turecku špatně, první úspěšný útok zaznamenala Kossányiová až na 6:13 a první set patřil jasně tureckým favoritkám. "Buď jsme si prodloužili polední siestu, nebo Turkyně zkoušely na servisu nové zbraně hromadného ničení. Možné je i obojí," uvedl k úvodní sadě asistent Martin Hroch.

Ve druhé už se Češky zlepšily a blokařka Trnková srovnala na 19:19, ale pak přišly úspěšné bloky soupeřek. Celkem Češky "narazily" na připravený blok třináctkrát a o sadu přišly.

Úvod třetího setu nevypadal, že by volejbalistky mohly uspět. Prohrávaly 2:6, ale srovnaly na 9:9 a dvě esa v řadě kapitánky a nahrávačky Šmídové na 14:10 je nasměrovaly k zisku sady, kterou ukončila smečařka Mlejnková.

"Od druhého setu úplně jiná 'turecká káva' se zakousnutými Češkami. Jeho koncovku sice urvaly 'turecké šavle', ale v třetím setu začaly koncertovat české lvice, které donutily italského trenéra v tureckých službách Guidettiho míchat se sestavou," popsal Hroch.

Více už ale české reprezentantky nezvládly, dalšímu dějství jasně dominovaly hráčky Turecka v čele s Günesovou, autorkou 22 bodů, která zápas smečí ze středu sítě ukončila. "Set poznamenal náš horší vstup, bohužel ani střídání nám nepřineslo naději na pátý set," doplnil Hroch.

České reprezentantky naposledy startovaly pod pěti kruhy v roce 1972 v Mnichově a čekání na start v olympijském turnaji nejspíše neskončí. V lednu se sice ještě uskuteční kontinentální kvalifikace, ale vzhledem k tomu, že národní tým chybí po 14 letech na mistrovství Evropy, tak nejspíš o tuto možnost boje o olympiádu přijde.