3. 8. 2013 22:29
České volejbalistky ve druhém zápase Grand Prix podlehly Srbkám 0:3.
České volejbalistky na tým Srbska nestačily.
České volejbalistky na tým Srbska nestačily. | Foto: fivb.org

Santo Domingo - Po úvodní hladké výhře nad Portorikem dnes české volejbalistky prohrály ve světové Grand Prix v Santo Domingu s mistryněmi Evropy Srbkami 0:3. Klíčový pro vývoj zápasu byl první set, v němž zvládl soupeř lépe vypjatou koncovku v poměru 28:26, další sady pak vyhrál 25:18 a 25:23.

Přitom české volejbalistky, které se musejí obejít bez zraněné hlavní opory Havelkové, v prvním setu diktovaly po většinu času hru. Především dobře blokovaly a vedly až 10:5. Srbky po zdařilé šňůře srovnaly na 11:11, ale v koncovce setu vedly české svěřenkyně italského kouče Carla Parisiho 23:20. Následně však neproměnily čtyři setboly, Srbky srovnaly na 26:26 a uhrály i poslední dva míče.

"Je mi to hodně líto. Tím, že jsme si neporadili s koncovkou, jsme zaplatili nováčkovskou daň a daň z toho, že tým je hodně mladý," řekl po zápase Parisi.

Nezdar v koncovce se odrazil na dalším výkonu českého týmu. Souhra ztratila na přesnosti a režii zápasu převzaly důrazněji hrající srbské volejbalistky. Jejich předností byl útok a podání a s přehledem vyhrály druhý set.

Ve třetím dějství se pokusil český tým zápas zdramatizovat. Reprezentantky ještě vyrovnaly na 23:23, ale poslední dva míče už nezvládly a za 81 minut odešly poraženy.

"Měly jsme výborný start, ale ve druhém setu jsme už nedokázaly držet krok a také taktiku, kterou jsme si určily před zápasem," poznamenala Aneta Havlíčková, jež byla v českém týmu s 15 body nejlepší hráčkou spolu se smečařkou Michaelou Mlejnkovou. "Srbky byly lepší a zaslouženě zvítězily," uznala.

V závěrečném utkání ve skupině B se Češky utkají v neděli s výběrem domácí Dominikánské republiky.

Grand Prix volejbalistek - skupina B (Santo Domingo):

ČR - Srbsko 0:3 (-26, -18, -23)

Rozhodčí: Erazo (Kol.), Grassová (Braz.). Čas: 81 minut. Diváci: 2000.

Sestava a body ČR: Kossányiová 3, Plchotová 8, Havlíčková 15, Mlejnková 15, Monzoni 6, Kubínová 1, libero Jášová - Dostálová, Hodanová, Vincourová. Trenér: Parisi.

Dominikánská republika - Portoriko 3:0

Další výsledky 2. kola:

Skupina A (Brazílie): Brazílie - Rusko 3:2 (-26, 24, 19, -22, 8), USA - Polsko 3:0 (22, 23, 16).

Skupina C (Turecko): Japonsko - Alžírsko 3:0 (10, 8, 8), Turecko - Thajsko 3:0 (23, 24, 22).

Skupina D (Macao): Bulharsko - Nizozemsko 3:1 (-20, 15, 20, 23), Čína - Kuba 3:0 (13, 20, 15).

Skupina E (Itálie): Argentina - Německo 3:2 (23, -13, -18, 21, 12), Itálie - Kazachstán 3:0 (26, 17, 13)