30. 8. 2017 22:37
Mezi nejlepší evropskou osmičkou byli čeští reprezentanti naposledy před 16 lety, tehdy skončili na šampionátu v Ostravě čtvrtí.
Česká volejbalová reprezentace vyřadila v osmifinále ME 2017 nečekaně Francii
Česká volejbalová reprezentace vyřadila v osmifinále ME 2017 nečekaně Francii | Foto: ČTK

Katovice (Polsko) - Čeští volejbalisté zaskočili v osmifinále mistrovství Evropy obhájce titulu Francouze a po výhře 3:1 jsou poprvé od roku 2001 ve čtvrtfinále. Ve čtvrtečním utkání je v Katovicích čeká opět Německo, kterému v základní skupině podlehli 0:3.

Svěřenci trenéra Michala Nekoly zvítězili za 107 minut 25:21, 21:25, 25:21, 25:20 a navázali proti vítězům prestižní Světové ligy na úvodní výhru nad Slovenskem, díky níž si vybojovali postup ze skupiny. V dalších zápasech podlehli Německu a Itálii.

Čeští volejbalisté vstoupili do utkání sebevědomě a s jasnou taktikou. Podáním se snažili trefovat hvězdu minulého šampionátu Earvina Ngapetha, který se letos trápí. I proto se v úvodu setu dařilo českým blokařům a po 25 minutách Češi proměnili hned první setbol.

Francouzi ve druhé sadě díky zlepšenému výkonu na podání šli do vedení, Češi ale bojovali a z Janouchových nahrávek bodovali především Džavoronok s Fingerem. Francouzský trenér Tillie stáhl ze hřiště Ngapetha a jeho svěřenci srovnali na 1:1.

Vyrovnaný třetí set ale pro sebe opět v koncovce získali Češi. Zaskočené Francouze pak ve čtvrté sadě přehráli vynikající obranou i útokem a vypracovali si pět mečbolů. Úřadující šampioni ještě první odvrátili, při druhém ale zkaženým podáním poslali Čechy do čtvrtfinále.

Úřadující mistři světa Poláci překvapivě prohráli se Slovinskem 0:3 a na domácím turnaji končí. Úřadující vicemistry Slovince čeká v krakovském čtvrtfinále Rusko, Bulharsko se po postupu přes Finsko utká se Srbskem. Druhou čtvrtfinálovou dvojici v Katovicích vytvořila Itálie, která porazila Turecko, s Belgií.

Mistrovství Evropy volejbalistů v Polsku - osmifinále v Katovicích:

ČR - Francie 3:1 (21, -21, 21, 20)

Rozhodčí: Gradinski (Srb.), Zenovič (Rus.), Akinci (Tur.). Čas: 107 min. Diváci: 3305.

Sestava a body ČR: Janouch 3, Finger 19, Mach 8, Holubec 3, Džavoronok 15, Michálek 8, libero Kryštof - Hadrava, Beer 7. Trenér: Nekola.

Nejvíce bodů Francie: Boyer 20, Rossard 9, Clevenot a Le Roux po 8.