28. 1. 2012 13:50
Klára Křížová se do druhého kola neprotlačila
Lindsey Vonnová
Lindsey Vonnová | Foto: Reuters

Svatý Mořic - Americká lyžařka Lindsey Vonnová vyhrála ve Svatém Mořici po páteční superkombinaci i dnešní sjezd. Díky osmému vítězství v sezoně zvýšila své už tak výrazné vedení ve Světovém poháru a míří za čtvrtým velkým křišťálovým glóbem.

Sedmadvacetiletá Vonnová si dojela pro 49. pohárové vítězství v kariéře naprosto suverénně. Druhou Marii Höflovou-Rieschovou z Německa, která v minulém ročníku ukončila její sérii tří celkových triumfů v SP, porazila o 1,42 sekundy. Třetí s odstupem dalších pěti setin skončila Tina Weiratherová z Lichtenštejnska.

"Ten odstup je obrovský, ale přesto je to druhé místo, z něhož mám radost. Lindsey je ve své vlastní lize, to se musí uznat. Jede naprosto brutální stopu, proto je tak rychlá," ocenila Höflová-Rieschová svou dlouholetou kamarádku, s níž se po loňském ochladnutí vztahů opět usmířila.

Vonnová vyhrála ve Svatém Mořici sjezd poprvé. Před dvěma lety ve známém švýcarském středisku uspěla v super-G a v pátek v superkombinaci. "Vždycky jsem tu měla ve sjezdu nějaké problémy. Na téhle trati je jednoduché udělat chybu," poznamenala Vonnová, jež zvýšila náskok v čele průběžného pořadí SP před dnes čtvrtou Tinou Mazeovou ze Slovinska na 352 bodů.

Na další vítězství bude moci Vonnová zaútočit v nedělní superkombinaci, která je náhradou za prosincový zrušený závod ve Val d'Isére.

Česká lyžařka Klára Křížová, jež před dvěma lety právě ve Svatém Mořici získala díky 20. místu své dosud jediné body v SP, dnes skončila mimo elitní třicítku. Na Vonnovou ztratila 4,19 sekundy.

Cuche po Kitzbühlu vyhrál i v Garmischi

Týden po vítězství na slavném Hahnenkammu vyhrál švýcarský lyžař Dider Cuche v Garmisch-Partenkirchenu další sjezd Světového poháru. Sedmatřicetiletý sjezdař, jenž po sezoně ukončí kariéru, dnes zaokrouhlil počet svých triumfů v seriálu na dvacet.

Didier Cuche
Didier Cuche | Foto: Reuters

Shodou okolností stejně jako minulou sobotu v Kitzbühelu vyhrál Cuche opět na zkrácené trati. Kvůli mlze v horní části sjezdovky začínali závodníci ze startu pro superobří slalom a nejrychlejší byli v cíli už po pouhých 69 sekundách.

Cuche díky čisté jízdě v ideální stopě porazil o 27 setin sekundy Kanaďana Erika Guaye. Třetí skončil Rakušan Hannes Reichelt s odstupem dalších tří setin.

"Musím poděkovat svému servismanovi, protože lyže mi jely krásně. Pak vám připadá všechno jednodušší. Ani stopu jsem si nezvolil špatně," poznamenal Cuche.

Díky třetímu vítězství v sezoně se švýcarský veterán dostal do čela hodnocení disciplíny v SP a útočí na pátý křišťálový glóbus za sjezd během šesti let.

SP v sjezdovém lyžování ve Svatém Mořici (Švýcarsko):

Ženy - sjezd: 1. Vonnová (USA) 1:43,65, 2. Höflová-Rieschová (Něm.) -1,42, 3. Weiratherová (Licht.) -1,47, 4. Mazeová (Slovin.) -1,65, 5. Mancusová (USA) a Marchandová-Arvierová (Fr.) obě -1,86, 7. Smithová (USA) -1,89, 8. Görglová (Rak.) -1,90, 9. Rollandová (Fr.) -1,95, 10. Merighettiová (It.) -1,96, ...36. Křížová (ČR) -4,19.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 9 závodů): 1. Vonnová 430 b., 2. Weiratherová 240, 3. Görglová 235, 4. Höflová-Rieschová 209, 5. Mancusová 177, 6. Merighettiová 162.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 39 závodů): 1. Vonnová 1170, 2. Mazeová 818, 3. Höflová-Rieschová 596, 4. Schildová (Rak.) a Görglová 548, 6. Fenningerová (Rak.) 547, ...65. Záhrobská (ČR) 46.

SP v sjezdovém lyžování v Garmisch-Partenkirchenu (Německo):

Muži - sjezd: 1. Cuche (Švýc.) 1:09,10, 2. Guay (Kan.) -0,27, 3. Reichelt (Rak.) -0,30, 4. Innerhofer (It.) a Šporn (Slovin.) oba -0,39, 6. Paris (It.) -0,43, 7. Clarey (Fr.) -0,44, 8. K. Kröll (Rak.) -0,50, 9. Théaux (Fr.) -0,55, 10. Küng (Švýc.) a Puchner (Rak.) -0,61.

Průběžné pořadí sjezdu (po 6 z 11 závodů): 1. Cuche 377, 2. Feuz (Švýc.) 308, 3. K. Kröll 297, 4. Reichelt 265, 5. Miller (USA) 221, 6. Clarey 220.

Průběžné pořadí SP (po 24 ze 43 závodů): 1. Kostelič (Chorv.) 905, 2. Hirscher (Rak.) 825, 3. Feuz 673, 4. Ligety (USA) 578, 5. Cuche 543, 6. Svindal (Nor.) 534, ...65. Krýzl 65, 106. Trejbal (oba ČR) 15.