Vrcholy prvního týdne olympiády

Zuzana Hronová, SportPlus, ČTK
18. 2. 2006 0:01
Turín/Praha - Jaká byla olympiáda ve svém prvním týdnu? Prohlédněte si den po dni.

Po prvních sedmi sportovních dnech lze říci, že zatím je olympiáda v italském Turíně:

Podoba vstupenek na zimní olympiádu v Turíně byla představena 24. listopadu v dějišti her. Vůbec poprvé jsou lístky vyvedeny ve více variantách s obrázky jednotlivých zimních sportů. Počet prodaných vstupenek už přesáhl půl milionu, rozebráno je tedy přes 60 procent. Pořadatelé tak podle šéfa organizačního výboru Valentina Castellaniho mají jistý příjem 43 milionů eur.
Podoba vstupenek na zimní olympiádu v Turíně byla představena 24. listopadu v dějišti her. Vůbec poprvé jsou lístky vyvedeny ve více variantách s obrázky jednotlivých zimních sportů. Počet prodaných vstupenek už přesáhl půl milionu, rozebráno je tedy přes 60 procent. Pořadatelé tak podle šéfa organizačního výboru Valentina Castellaniho mají jistý příjem 43 milionů eur. | Foto: ČTK / EPA
Výdělečná (alespoň co do prodeje lístků) I když předolympijské odhady strašily pořadatele zimní olympiády nezájmem diváků, už dva dny po startu mají Italové splněno. Za vstupenky utržili 64 milionů eur, a tím naplnili patřičnou rozpočtovou položku...

Český lyžař Filip Trejbal je převážen ve speciálních saních po pádu v kombinačním sjezdu.
Český lyžař Filip Trejbal je převážen ve speciálních saních po pádu v kombinačním sjezdu. | Foto: ČTK
Plná zranění Turínská olympiáda se zdá být pořádně nebezpečnou. Zraněných rychle přibývá zvláště mezi sjezdaři a sáňkaři, pozadu nezůstávají ani vyhlášení hazardéři, závodníci snowboardcrossu...

Švýcarský skokan Ammann se po těžkém pádu ocitl v péči lékařů.
Švýcarský skokan Ammann se po těžkém pádu ocitl v péči lékařů. | Foto: Reuters
Plná chorob Norskou výpravu hromadně skolila choroba a tento národ zimních sportů zatím vybojoval jediné zlato - v dramatických skocích na lyžích na středním můstku vyhrál Lars Bystöl...

Ruská biatlonistka Olga Pylevova je v cíli. A má toho plné zuby...
Ruská biatlonistka Olga Pylevova je v cíli. A má toho plné zuby... | Foto: Reuters
A bohužel i poznamenaná dopingem Ruská biatlonistka Olga Pylevová se postarala o první dopingový případ na olympijských hrách v Turíně, přišla tak o stříbro v pondělním závodu na 15 kilometrů a nezazávodí si dva roky...

 

Sobota, 11. února: Manninenův psychický blok

Klasický závod sdruženářů měl zcela jasného favorita - Fina Hannu Manninena, suveréna letošního Světového poháru. Finský sdruženář Hannu Manninen se koncem ledna stal jistým vítězem seriálu, přestože do jeho konce zbývalo ještě šest závodů před koncem Světového poháru.

Sedm triumfů za sebou a jedenáct v sezoně ho pasovalo na rekordmana historie Světového poháru. Z celkového prvenství se Manninen radoval i v předchozích dvou sezonách.  Koncem ledna vyhrál již 42. závod SP.

V současnosti asi na světě neexistuje lepší sdruženář. Ale možná ani větší nervák. Manninenovi totiž chybí velká individuální medaile. Je skoro neuvěřitelné, že tento suverén ještě nedosáhl na cenný kov ani na mistrovství světa, ani na olympiádě.

I v Turíně Manninen v individuálním závodě selhal. V sobotu skončil až devátý, překvapivě zvítězil německý sdruženář Georg Hettich.

Slabou útěchou je sedmadvacetiletému Finovi bronz ze závodu družstev. Pouze tak zkompletoval svou medailovou sbírku z týmových soutěží. V Salt Lake City byl s dalšími třemi finskými sdruženáři druhý, v Naganu první.

Hovoří se o Manninenově psychickém bloku, neschopnosti vyhrát velkou akci. Problém není v těle, ale v hlavě. Jako velký favorit cestoval už loni na mistrovství světa do Oberstdorfu, kde nakonec skončil ve sprintu osmý a v klasickém závodě devátý.

Neděle, 12. února: Jandův a Ahonenův výbuch

Jakub Janda při olympijském závodě na středním můstku.
Jakub Janda při olympijském závodě na středním můstku. | Foto: ČTK/AP

Měl to být velkolepý souboj dvou nepřemožitelných soupeřů - Čecha Jakuba Jandy a Fina Janne Ahonena. Svět vzpomínal na jejich dramatický souboj ve finále Turné čtyř můstků, jenž skončil neuvěřitelnou rovností bodů a dvěma prvními místy, a těšil se na další velké klání.

Jenže Janda odpadl již po prvním kole, v němž na středním můstku zaznamenal mizerných 99 metrů a celkové skončil třináctý, Ahonen pokazil až druhé kolo a obsadil šestou příčku. Dva se prali a smál se třetí - Nor Bystöl.

Jakub Janda nezvládl závod psychicky, rozhodily ho spory mezi zástupci svazu a Jandys Teamem či prohlášení trenéra Vasji Bajce, že nepřijede na olympiádu.


Pondělí, 13. února: Statečná Tan Čang

Čínská krasobruslařka Tan Čang ošklivě dopadla na led, vpravo její partner Chao Čang.
Čínská krasobruslařka Tan Čang ošklivě dopadla na led, vpravo její partner Chao Čang. | Foto: Reuters

Krasobruslařka Tan Čang s partnerem Chao Čangem uzavírali program finálového večera sportovních dvojic.

Mohli jet na zlato, ale Tan Čang hned v úvodu volné jízdy upadla, když neustála pokus o ojedinělý odhozený čtverný salchow. Poranila si vnitřní stehenní sval a tříslo levé nohy.

K překvapení všech se po hrůzně vypadajícím pádu zvedla a pár po krátké pauze jízdu dokončil. Dvacetiletá Číňanka přemohla velkou bolest a zvládla i trojité skoky.

Její hrdinský výkon byl náležité odměněn bouřlivým aplausem publika a stříbrnou medailí od rozhodčích.

Úterý, 14. února: Na hlavu postavená kombinace

Ted Ligety z USA slaví po zisku zlaté medaile v olympijské.
Ted Ligety z USA slaví po zisku zlaté medaile v olympijské. | Foto: Aktuálně.cz

Pořádně bláznivou kombinaci viděly svahy v Sestriere. Americký sjezdař Bode Miller neměl před závodem o své prvenství strach, choutky na zlato si dělali i Rakušané Michael Walchhofer a Benjamin Raich.

Jenže nakonec bylo všechno jinak. Walchhofer, Raich ani Miller slalom nedokončili (i když extravagantní Bode dojel do cíle i po neprojetí branky, jako by se nic nestalo). Millera zastoupil krajan Ligety a zvítězil,  favorizované Rakušany nahradil třetí Schönfelder, druhý byl Chorvat Kostelič.

Ledových svahů se nezalekli ani Češi, neskutečné šesté místo zde vyjel Ondřej Bank, 95. muž Světového poháru, dvanáctý skončil Vráblík, dvacátý Krýzl.

Středa, 15. února:  Dorfmeisterová: Před důchodem konečně zlato

Michaela Dorfmeisterová se raduje z vítězství v olympijském sjezdu.
Michaela Dorfmeisterová se raduje z vítězství v olympijském sjezdu. | Foto: ČTK/AP

Rakouská lyžařka Michaela Dorfmeisterová  (32) se po této sezoně chystá do lyžařského důchodu. Zkušené závodnici, ověnčené triumfy, chybělo olympijské zlato. Dočkala se ho na poslední chvíli, na svých posledních olympijských hrách, ve své poslední soutěžní sezoně. Náročný sjezd v San Sicariu absolvovala nejrychleji.

V Naganu 1998 jí jen těsně uteklo zlato v Super-G. O jedinou setinu ji porazila Američanka Picabo Streetová.

Dorfmeisterová ukončila nejen své čekání na olympijské zlato, ale i dlouhé čekání celého Rakouska. Rakouská sjezdařka naposledy vyhrála v Lake Placid 1980. Tehdy se to podařilo Annemarie Moserové-Proellové.

Čtvrtek, 16. února: První slovenská medaile ze ZOH

Slovenský snowboardista Radoslav Židek se raduje z olympijského stříbra.
Slovenský snowboardista Radoslav Židek se raduje z olympijského stříbra. | Foto: Reuters

Slovensko se radovalo z vůbec první medaile ze zimních olympijských her. Vybojoval ji Radoslav Židek (24), který skončil druhý v premiérovém olympijském závodě ve snowboardcrossu.

Nechybělo mnoho a první slovenský zápis do olympijské historie mohl být zlatý. Slovák ve finálové jízdě vedl a mistru světa Sethu Wescottovi z USA doslova daroval prvenství zbytečným zaváháním. Do cíle dojel o pár centimetrů za favorizovaným Američanem.

Přesto byl za stříbro rád a na začátku soutěže by ho určitě nečekal. Hned v první kvalifikační jízdě totiž upadl.

Pátek, 17. února: Andrus Veerpalu: Třetí zlato pro Estonce

Andrus Veerpalu z Estonska se raduje z olympijského triumfu v závodě na 15 km klasicky.
Andrus Veerpalu z Estonska se raduje z olympijského triumfu v závodě na 15 km klasicky. | Foto: Reuters

Estonští běžkaři předvádějí zcela neskutečnou olympijskou formu a dominují závodům v běhu na lyžích. Andrus Veerpalu dokázal obhájit zlato v závodě na 15 km klasicky ze Salt Lake City 2002. Jeho krajanka Kristina Šmigunová před tím vyhrála zlato ve skiatlonu i na 10 km klasicky.

Pozoruhodné jsou pak především rozdíly, kterými Estonci své soupeře porážejí. Veerpalu nadělil druhému Bauerovi 14 vteřin, Šmigunová v klasice najela na druhou Björgenovou 21 vteřin.

Estonská olympijská výprava je zatím jasně nejproduktivnější, do Turína bylo nahlášeno jen 34 sportovců a mají již tři zlaté.

Do historie lyžování se v pátečním závodě zapsal i Lukáš Bauer. Jeho první seniorská medaile z velkého podniku znamenala zároveň první olympijský kov v historii českého běžeckého lyžování mužů.

 

...a na závěr:

Na samotném konci prvního týdne Her psaly olympijskou historii i švédské hokejistky, když v semifinále porazily Američanky 3:2 po samostatných nájezdech. Málokdo počítal s tím, že by ženské hokejové finále nesehrály Kanada s USA. 

Na dosavadních dvou olympiádách a devíti světových šampionátech tomu tak vždy bylo a evropské celky nedokázaly s těmi zámořskými příliš držet krok. Až hrdinské výkony Švédek, brilantní brankářka Martinová a neomylná útočnice Roothová toto pravidlo změnily.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy