reklama

Vstupenka za sto tisíc, reklama za 124 milionů. Je tu Super Bowl

Carolinu Panthers čeká druhé finále v klubové historii. Před dvanácti lety v něm prohráli s týmem New England Patriots. Carolinu Panthers čeká druhé finále v klubové historii. Před dvanácti lety v něm prohráli s týmem New England Patriots. autor: Profimedia
Je tu finále ligy amerického fotbalu NFL. V zápase, kterému nikdo neřekne jinak než Super Bowl, se utkají týmy Denver Broncos a Carolina Panthers.

Santa Clara (USA) - Jubilejní padesáté finále ligy amerického fotbalu NFL bude v noci na pondělí hostit kalifornská Santa Clara. V zápase, kterému nikdo neřekne jinak než Super Bowl, se utkají týmy Denver Broncos a Carolina Panthers.

Tak jako každé utkání moderní historie tohoto sportu, bude i toto finále soubojem quarterbacků. O generační souboj se postarají 39letý Peyton Manning z Broncos, kterého čeká už čtvrtý Super Bowl kariéry, a o třináct let mladší ofenzivní lídr Panterů Cam Newton. Manning půjde do zápasu jako nejstarší quarterback v dějinách, vítězstvím by se vyšvihl mezi legendy s více než jedním triumfem v NFL.

Oba týmy však cestu k vysněnému duelu neměly jednoduchou. V základní části ale rozhodně více dominovala Carolina, která z šestnácti zápasů prohrála jediný a i v play off si počínala suverénně. Na druhé straně Denver padl v dlouhodobé soutěži hned čtyřikrát. V následném semifinále se pak nadřeli s loňskými vítězi New England Patriots, které porazili až po boji 20:18.

Nejsledovanější událost Ameriky

Do hlediště Levi's Stadium se vměstná 75 tisíc fanoušků. Ještě mnohem více lidí se však bude na utkání dívat v televizích. Loňský Super Bowl vstoupil do dějin jako nejsledovanější přenos v USA všech dob. Sledovalo jej v průměru 114,4 milionů diváků, což je více než třetina celé populace Spojených států. Na čele tak po 27 letech vystřídal poslední epizodu legendárního seriálu M*A*S*H.

Pokud byste však chtěli být na stadionu přímo v centru dění, vězte, že se pořádně plácnete přes kapsu. Nejlevnější lístek totiž vyjde na 70 tisíc korun, ten nejdražší pak dokonce na úctyhodných 650 tisíc.

Ještě na mnohem větší peníze ale vyjde reklama, která běží v televizi o poločasové přestávce. Třicet sekund trvající spot vyjde inzerenta na neuvěřitelných 124 milionů korun. 

Samotná přestávka mezi poločasy trvá rovnou hodinu. Diváci se ale rozhodně nenudí. Na pódiu se na trávníku rok co rok střídají ta největší hudební esa, jaká Amerika nabízí. Letos to budou Beyoncé, Bruno Mars a skupina Coldplay.

Favoritem jsou Panthers

Ale zpět k zápasu. Jako outsider do něj půjdou Broncos. Důvody jsou prosté. V sezoně nebyli zdaleka tak dominantní a letos v žádném utkání nečelili tak běhavému a rychlostně nadanému quarterbackovi, jakým je Newton.

Pokud holdujete sázkám, na vítězství Caroliny si můžete vsadit zhruba v kurzu 1.50, na opačný výsledek, tedy triumf Denveru v kurzu okolo tří. Přímý přenos bude vysílat stanice Sport2. Zápas bude zahájen půl hodiny po nedělní půlnoci.

reklama