Vuelta: Nibali zvýšil náskok, König se posunul na osmé místo

7. 9. 2013 17:30
14. etapu cyklistické Vuelty vyhrál v sólovém úniku Ital Daniele Ratto. Druhý dojel s odstupem bezmála čtyř minut jeho krajan Vincenzo Nibali, který zvýšil svůj náskok v celkovém pořadí.
Leopold König se vrátil do elitní desítky
Leopold König se vrátil do elitní desítky | Foto: facebook stáje NetApp

Collada de la Gallina - Deštivou čtrnáctou etapu cyklistické Vuelty vyhrál v sólovém úniku Ital Daniele Ratto. Druhý dojel s odstupem bezmála čtyř minut jeho krajan Vincenzo Nibali, který zvýšil svůj náskok v celkovém pořadí.

Český jezdec Leopold König skončil na desátém místě a vrátil se do elitní desítky průběžného hodnocení na osmou příčku.

Dnešní etapu z Bagy do Andorry v Pyrenejích výrazně poznamenalo nepříznivé počasí. Na nejvyšším místě 155,7 km dlouhého úseku hoře Port de Envalira bylo jen pět stupňů Celsia, cyklisty navíc sužoval déšť. Kvůli problematickým podmínkám v andorských Pyrenejích dlouho nefungoval ani televizní přenos.

Ve sjezdu z Coll de Ordino opustil závod kvůli podchlazení Ital Ivan Basso, který byl v celkovém pořadí na sedmé příčce. Déšť donutil odstoupit mimo jiné také Belgičana Nicka Nuyense z týmu Garmin a nizozemskou dvojici stáje Vacansoleil Lieuwe Westra a Wouter Poels.

Ratto se ostatním uprchlíkům utrhl asi 50 kilometrů před cílem po zdolání nejvyššího bodu trati a druhou horskou etapu dokončil v pohodě 3:53 před druhým Nibalim. Ten využil ztráty dosud druhého Ira Nicolase Roche a navýšil celkové vedení z 31 na 50 vteřin. Na druhou příčku se posunul Američan Christopher Horner, třetí je Španěl Alejandro Valverde.

Nejlepší z českých jezdců na Vueltě König dojel s odstupem 5:21 na lídra a díky odstoupení Bassa a ztrátě Španěla Daniela Morena a Poláka Rafala Majky se posunul na osmé místo. Na Nibaliho má vítěz osmé etapy manko pět minut a 42 vteřin.

V neděli je na programu nejdelší královská etapa z Andorry do Peyragudes, která měří 224,9 kilometru. Peloton zamíří i na vrchol Puerto de la Bonaigua až do výšky 2090 metrů nad mořem.

Cyklistický závod Vuelta - 14. etapa Baga - Collada de la Galina (155,7 km):

1. Ratto (It./Cannondale) 4:24:00, 2. Nibali (It./Astana) -3:53, 3. Horner (USA/RadioShack) -3:55, 4. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -4:11, 5. S. Sánchez (Šp./Euskaltel) -4:19, 6. Valverde (Šp./Movistar) -4:43, 7. Pinot (Fr./FDJ.fr), 8. Pozzovivo (It./AG2R) oba -4:46, 9. Landa (Šp./Euskaltel) -5:17, 10. König (ČR/NetApp-Endura) -5:21... 131. Bárta (oba ČR/NetApp-Endura) -29:18, 156. Štybar (ČR/Omega Pharma-Quick Step) -30:57, Kreuziger (ČR/Saxo-Tinkoff) nedokončil.

Průběžné pořadí: 1. Nibali 53:56:49, 2. Horner -50, 3. Valverde -1:42, 4. Rodríguez -2:57, 5. Pozzovivo -3:43, 6. Roche (Ir./Saxo-Tinkoff) -4:06, 7. Pinot -4:34, 8. König -5:42, 9. Moreno (Šp./Kaťuša) -6:28, 10. Kangert (Est./Astana) -6:45, ...88. Štybar -1:39:38, 94. Bárta -1:44:40.