reklama

Výhra pomůže psychice, ví Blažek. Turnaj je ale dlouhý

Markéta Bednářová dribluje kolem Lotyšky Aijy Putninaové. Markéta Bednářová dribluje kolem Lotyšky Aijy Putninaové. autor: Václav Rojík
Basketbalistky porazily na úvod MS Argentinu

Brno - Českým basketbalistkám i vedení týmu spadl po úspěšném vstupu do mistrovství světa kámen ze srdce. Po vítězství 67:53 nad Argentinou zářil na tiskové konferenci spokojeností i trenér Lubor Blažek, přiznal ale, že mu v konci prvního poločasu trochu zatrnulo po třináctibodové šňůře soupeře. Vítězný start označil za mimořádně důležitý pro psychiku týmu.

"Pro nás to bylo velmi těžké utkání, první před domácím publikem. Všichni jsme věděli, že se nám vstup musí podařit a také musíme vyhrát. V určité části zápasu bylo vidět, že jsme hráli nervózně," narážel Blažek na kritický moment, který ale po přestávce české hráčky brzy napravily.

Čtěte také:
Skvělý vstup do MS. Češky na úvod porazily Argentinu
Rusky na úvod MS nezaváhaly. Porazily hladce Japonsko

Trenér upozornil, že brněnská premiéra rozhodně nebyla tak snadná, jak by napovídal výsledek. V úvodu zápasu českému týmu všechno vycházelo, ale soupeř ve chvíli, kdy vytušil šanci na zvrat, vsadil na svůj nesmírně tvrdý a důrazný basketbal. "I přes velký počet našich ztrát mám ale ze zápasu velmi dobrý pocit," uvedl Blažek.

Už během prvního poločase český kouč poslal na palubovku všechny členky dvanáctičlenné sestavy. "Turnaj je dlouhý, čeká nás devět zápasů. Byly dvě možnosti. Odehrát utkání jen s úzkým kádrem, nebo dát příležitost všem hráčkám. Jsem přesvědčen, že druhá cesta je správnější," řekl Blažek. "Všechny hráčky si zkusily první utkání, palubovku a také atmosféru mistrovství světa," dodal.

Veselá zapadla, jako by absolvovala i přípravu

Největší prostor podle počtu odehraných minut nakonec dostala Jana Veselá, pro niž to bylo vůbec první utkání s reprezentačním týmem po návratu z WNBA. Po Vítečkové byla také druhou nejlepší střelkyní. "Bylo dobře, že jsem za ní jel do USA. Připravili jsme jí všechny podklady naší hry. Do systému zapadla, jako kdyby absolvovala celou přípravu. Ani jednou nezaváhala po taktické stránce při hře pět na pět. Pomohla nám, ale o tom zařazení hvězd do týmu je," zdůraznil kouč.

Hru Argentiny měli čeští trenéři dokonale přečtenou. "Čekali jsme nátlakovou hru, zdvojování. Měli jsme problém někdy překonat jejich tvrdost. Příprava se ale vyplatila," dodal Blažek, podle nějž podobný způsob hry českému týmu příliš nevyhovuje.

Naproti tomu se domnívá, že páteční soupeř Rusko hraje basketbal, který se lépe čte. Za klíčové považuje uhlídat ruské pivotky. "Jejich herní koncept je takový, že většina akcí vede pod koš na Stěpanovovu nebo Osipovovou. Jejich výška je někdy těžce zvládnutelná. Na tento zápas chceme hodně využít Petru Kulichovou," nastínil Blažek taktiku na druhý duel.

Reprezentantky také tuší, že zápas s Ruskem bude mnohem těžším testem než premiéra s Argentinou. "Rusko je jiný tým než Argentina, výškově i technicky lepší, bude to o něčem jiném. Na výhru s Argentinou už nemůžeme myslet, je to minulost, i když první výhra je povzbuzení," uvedla křídelní hráčka Kateřina Elhotová.

S Ruskem budeme muset hrát lépe, ví Vitečková

"Budeme muset odehrát ještě lepší zápas, abychom je mohly porazit. Ale hrajeme doma, to by nám mohlo pomoci," uvedla Eva Vítečková, se 16 body nejlepší česká kanonýra. "Jsem tady jako střelec, body se ode mě očekávají, takže bych tomu větší význam nepřisuzovala. Ze své hry ještě úplně nejlepší dojmy nemám, nejsem stoprocentně spokojená," uvedla Vítečková.

Hráčky si ale považovaly toho, že dokázaly přestát krizi z konce prvního poločasu, kdy soupeři povolily třináctibodovou šňůru a vrátily tím Argentinu do zápasu. Klíčové prý bylo, že si o přestávce s trenérem vysvětlili, jak čelit agresivnímu celoplošnému presinku, kterým Jihoameričanky český tým chvílemi trápily.

"Nebyla tam žádná ostrá slova, to bychom si ani nezasloužily. Ale řekly jsme si, jak na to hrát, a bylo to lepší. Jak jsou menších postav, tak se proti nim v driblinku špatně útočí, ovšem vypořádaly jsme se s tím docela slušně a hlavně jsme měly poměrně klidný konec bez nervů," radovala se Vítečková.

Týmu prý pomůže i to, že se na palubovku dostalo všech dvanáct hráček, které trenér Blažek "protočil" už v patnácté minutě. "Je to super, protože nás tady čeká hodně zápasů a každá minuta pro střídajícího hráče je dobrá. Všechny holky si to zkusily, nikdo už nebude tolik nervózní," uvedla Veselá. "Nikomu se nehraje dobře deset minut v kuse, prostřídávat je důležité, aby každý byl připravený a v tempu," souhlasila Elhotová.

reklama