reklama

Vylétá Matura v Planici elitní desítku? Má na to, věří kouč

Jan Matura letos zažil báječnou sezonu. Korunuje ji úspěchem i v Planici? Jan Matura letos zažil báječnou sezonu. Korunuje ji úspěchem i v Planici? autor: Reuters
Světový pohár ve skocích na lyžích tento víkend končí leteckými závody v Planici. Jan Matura bojuje o elitní desítku.

Praha - Letošní Světový pohár ve skocích na lyžích spěje ke svému finiši. O předposledním březnovém víkendu poměří závodníci síly při letech v Planici.

Stařičký, ale přesto stále oblíbený mamutí můstek Letalnica, na nějž nevede lanovka, a tak musí závodníci vystoupat nahoru po svých, rozhodne o konečném pořadí celkové klasifikace.

S výjimkou vítěze, rekordmana Gregora Schlierenzauera, ještě nemá nikdo nic jisté.

Elitní desítka je blízko

Také české barvy mají o co bojovat. Lídr výpravy Jan Matura by svou životní sezonu rád zakončil v elitní desítce. Zatím je s 583 body jedenáctý.

"Určitě na to má," věří trenér David Jiroutek svému svěřenci.

"Například Hilde teď nepostoupil z kvalifikace, tak toho bude chtít Honza stáhnout," zmínil Jiroutek devátého Nora, na nějž Matura ztrácí 29 bodů. Desátý Slovinec Peter Prevc má 604 bodů.

Letos létá skvěle

Že letecké závody Maturovi jdou, letos už několikrát prokázal. V norském Vikersundu, kde si také vylepšil svůj osobní rekord na 224,5 metru, vybojoval dvě jedenáctá místa. Doma v Harrachově pak dokonce dvakrát dosáhl na pódium (třetí a druhé místo).

Může zazářit i v Planici? "Vyloučeno to není, možností je hodně," připustil skvělý výsledek Jiroutek. "Hodně bude záležet na podmínkách a na tom, jak bude foukat vítr. Výkonnost na to určitě má a motivace uspět v posledním závodu je velká."

Z kvalifikace postoupili i Hájek a Matura

Reprezentační kouč je také potěšen prozatimními výkony dalších členů výpravy. Do hlavního závodu prošli kromě Matury také Antonín Hájek, jenž v Planici před třemi lety famózně přistál až na hranici 236 metrů, a Lukáš Hlava.

"Kluci skáčou velmi dobře. Tonda Hájek skončil v kvalifikaci druhý, Lukáš Hlava osmý. Honza Matura byl předkvalifikovaný, takže skákal v tréninkové kombinéze," dodal Jiroutek.

Po pátečním podniku se bude pokračovat sobotním závodem družstev a v neděli víkend skončí soutěží jednotlivců pro třicítku nejlepších v pořadí SP.

reklama