Vypli proud. Super Bowl ale historický obrat neviděl

FOTO Krásná Beyoncé, tma a triumf Ravens. To byl Super Bowl
Nositelka 16 cen Grammy zazpívala celkem šest písniček.
Beyoncé si mohla připadat jako na koncertě, protože část diváků mohl o přestávce Super Bowlu přímo na hřiště k pódiu.
O choreografii se postaral režisér Hamish Hamilton, který má "na svědomí" řadu koncertů takových hvězd, jako jsou U2, Madonna nebo Robbie Williamsn.
Beyoncé zpívala v New Orleans naživo, což u ní při podobných akcí nebývá až tolik zvykem.
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
4. 2. 2013 4:49
XLVII Super Bowl ovládli hráči Baltimore Ravens, kteří porazili San Francisco 49ers 34:31.

New Orleans - XLVII Super Bowl, nejsledovanější to sportovní událost ve Spojených státech, ovládli hráči Baltimore Ravens, kteří porazili San Francisco 49ers 34:31.

Nejužitečnějším hráčem zápasu se stal podle očekávání stal quarterback vítězů Joe Flacco.

Již sedmačtyřicáté pokračování slavného Super Bowlu opět ukázalo, proč v době jeho konání se snižuje kriminalita ve Státech na minimum a u obrazovek ho poslední čtyři roky sleduje více jak 100 milionů Američanů.

Favorizovaní "49ers" se poločas trápili...

V předzápasových prognózách favorizovaní hráči San Franciska 49ers už určitě zažili lepších 32 minut zápasu. Během první patnáctiminutovky se totiž ofenzivní lajna v čele s mladým quarterbackem Colinem Kaepernickem téměř nedostala přes polovinu soupeře, zatímco protivníci položili dva touchdowny.

Ve druhé čtvrtině se situace opakovala a tak po poločase stkvěl na ukazateli skóre výsledek 21:6 poté, co se San Francisco dostalo k pouhých dvěma field gólům.

Parádní poločasová show několikanásobné držitelky Grammy Beyonce, která zpívala naživo a která si mohla připadat jako na skutečném koncertě, když pořadatelé pustili diváky ze spodní části Superdomu až pod pódium, zjevně lépe nabudila "Ravens".

...k obrovskému náporu je nastartovala tma

Jacoby Jones totiž předvedl na startu druhé půle nejdelší kickoff return touchdown nejen v historii Super Bowlu, ale v celé historii NFL, když přeběhl s míčem v ruce celé hřiště. Řečí čísel - 108 yardů.

Jenže vzápětí zažila událost, jejíž poločasový reklamní třicetivteřinový spot stál letos 4 milióny dolarů, další zápis do historických análů. Šestatřicetiminutový výpadek světel Super Bowl nepamatuje a nejčastější místo konání této akce - Superdome - o tento rekord jistě nestál.

"Oba týmy se s tím musely vyrovnat. Oni to zvládli o poznání lépe," řekl po zápase již spokojený kouč vítězů John Harbaugh, jehož souboj s bratrem a trenérem San Franciskem byl jedním z taháků letošního finále NFL.

Dlouhá pauza ale nastartovala "49ers". Ti položili rychle dva touchdowny, třetí přidal v závěrečné čtvrtině nejdelším během rozehrávače v Super Bowlu Kaepernick a najednou bylo skóre 31:29.

Flacco se trápil, Baltimoru pomohli rozhodčí

Když se navíc Flacco se svou ofenzivní letkou nedokázal prosadit k touchdownu, ale "pouze" k field gólu, měli hráči "Frisca" luxusní čtyři minuty na největší obrat historie.

A také k němu bylo blízko. Při poslední zteči end zóny Baltimoru Smith nedovoleně zadržel nabíhajícího Crabtreeho, který tak neměl šanci zachytit přihrávku Kaepernicka. I přes divokou gestikulaci kouče Jima Harbaugha ale na hrací plochu žádný žlutý flag nepřilétl a rozhodčí celou situaci pustili.

"Ravens" poté zkušeně dohráli poslední dvě minuty zápasu a mohli tak začít slavit po dvanácti letech zisk druhého Super Bowlu. Vítěznou tečku za kariérou tak mohl mimo jiné zažil legendární linebacker Ray Lewis, který v Baltimoru odehrál celou svojí bohatou kariéru.

"Super Bowl je náš. Těš se na návrat, bude to divoké," vzkázal domů šoumen Lewis fanouškům i celému městu. Sluší se dodat: divoké a zasloužené...