Vysílejte ženy na olympiádu, apeluje Rogge na tři země

Sport Sport, Red Spo
10. 10. 2009 18:35
Problémy s vysíláním žen na OH má Saudská Arábie

Londýn - Neměl žádného protikandidáta, a tak s absolutní jistotou obhájil post prezidenta Mezinárodního olympijského výboru.

Belgičan Jacques Rogge si proto ihned po svém znovuzvolení dal pro poslední čtyřleté období jasný cíl: Nadále rozvíjet olympijskou myšlenku i v méně rozvinutých zemích.

A vykročil velmi dynamicky. Hned v sobotu se totiž opřel do tří "nejmenovaných" zemí, které prý nedostatečně podporují, či dokonce zabraňují ženským atletkám v jejich profesi.

Čtěte také: Rogge potvrzen v čele MOV. Neměl protikandidáta

Ačkoliv odmítl prozradit jména daných destinací, odkázal přesto na společného činitele těchto problémů, a sice náboženství. 

„Jsou tady tři země, které mají na základě naších analýz určitý problém pro akceptování žen ve sportech. Proto apelujeme, aby tamější představitelé zvolili vůči nim liberálnější přístup než doposud," uvedl Rogge na stránkách Eurosportu.

„U dvou zemí jsem však již postřehl, že bylo zaznamenáno určité zlepšení. Jejich jmenování by ale mohlo celou dosavadní situaci ztížit," dodal staronový prezident.

Z minulosti je známo, že to byly zejména arabské země, které se zdráhaly vysílat ženské sportovkyně na Olympijské hry. V tuto chvíli však platí, že například Omán, Jemen nebo Spojené arabské emiráty už své zástupkyně na poslední olympiádě v Pekingu poslaly.

Výjimku tvořil podle zprávy Katar, který vyslal jen muže. Tamější představitelé se však hájili, že ženám nebyl udělen žádný zákaz.

Zcela odlišný postoj má však zaujímat Saudská Arábie. Ta se dokonce nedávno ocitla pod palbou veřejné kritiky z úst předsedkyně MOV pro ženy a sport Anity De Franzové, která ve svém prohlášení arabskou zemi vyzvala, aby svůj postoj změnila už do další letní olympiády v roce 2012.

 

Právě se děje

Další zprávy