reklama

Vznikl maratónský Grand Slam

Londýn, Boston - Organizátoři pěti největších a zároveň nejprestižnějších maratónů na světě oznámili vznik nového seriálu. Bude se jmenovat World Marathon Majors a začne 17. dubna v Bostonu. Maratónská série bude mít jedenáct dílů a má být obdobou tenisového Grand Slamu. Do série se budou započítávat maratóny v Bostonu, Londýně, Chicagu, Berlíně a New Yorku letos i příští rok a také maratón na MS 2007 v Osace.

"Vznik tohoto seriálu je jednou z nejvážnějších změn v historii našeho sportu," uvedl ředitel Londýnského maratónu Dave Bedford. Pořadatelé ale stále hledají sponzora, aby mohly zvýšit prémii pro vítěze na rovný milión dolarů. Ten by inkasovali vítězný muž i žena. Nyní se budou muset vytrvalci spokojit s poloviční sumou.

Jak budou maratónci hodnoceni? Bodovat bude prvních pět, vítěz získá 25 bodů, další v pořadí pak 15, 10, 5 a jeden bod. Každému vytrvalci se přitom do celkového hodnocení započítají čtyři nejlepší výsledky, ve dvouletém období přitom musí startovat minimálně na třech ze jedenácti maratónů.

Organizátoři jsou přesvědčeni, že maratónská série bude úspěšná a získá si pozornost diváků. "Bude to něco jako tenisový Grand Slam nebo PGA Tour v golfu," uvedla Mary Wittenbergová, ředitelka maratónu v New Yorku.

reklama