reklama

Hackeři pozměnili některé záznamy sportovců, tvrdí WADA

Sídlo WADA v Montrealu Sídlo WADA v Montrealu autor: Reuters
Skupina vystupující pod jménem Fancy Bears poprvé zveřejnila důvěrné záznamy o sportovcích 13. září a poté tak učinila ještě pětkrát. Mezi postiženými byla i česká tenistka Petra Kvitová, která užívala na povolení lék na astma. WADA nyní vyzvala dotčené sportovce, aby případné nesrovnalosti nahlásili.

Montreal - Podle představitelů Světové antidopingové agentury WADA hackeři, kteří v září napadli její databázi a zveřejnili zdravotní záznamy sportovců, některá fakta pozměnili. Volně na webu se dosud objevily dokumenty s terapeutickými výjimkami 127 sportovců včetně řady olympioniků z Ria.

Skupina vystupující pod jménem Fancy Bears poprvé zveřejnila důvěrné záznamy 13. září a poté tak učinila ještě pětkrát. Mezi sportovci z 27 zemí byla i česká tenistka Petra Kvitová, která užívala na povolení lék na astma.

Podle zástupců WADA byl útok hackerů reakcí na vyšetřování státem organizovaného dopingu v Rusku, kvůli kterému mají ruští atleti zákaz mezinárodních startů a stejně jako vzpěrači a většina veslařů přišli o účast na hrách v Riu.

"V průběhu našeho vyšetřování jsme zjistili, že ne všechny publikované údaje jsou pravdivé," napsala v prohlášení WADA. Vyzvala proto dotčené sportovce, aby případné nesrovnalosti nahlásili.

reklama