Wawrinka si pohrál s Rosolem, Berdych ale srovnal stav

FOTO Česká obhajoba Davis Cupu začala napůl úspěšně
Tomáš Berdych srovnal stav zápasu na 1:1 vítězstvím nad finským rodákem ve švýcarských barvách Henri Laaksonenem.
Předtím ale nejdřív Lukáš Rosol vstupoval do souboje se švýcarskou dvojkou jako sice stejně starý, ale žebříčkově o 56 míst horší hráč.
Wawrinka od začátku nabral vítězné tempo, otěže zápasu nepustil až do závěru z ruky...
...projevil se tak při neúčasti Rogera Federera jako správný tahoun.
1. 2. 2013 22:45
Švýcaři po první dvouhře vedou, Wawrinka si snadno ve třech setech poradil s Rosolem, ve druhém pátečním duelu si ale 3:1 na sety poradil Berdych s Laaksonenem.

Ženeva - Tenisový zázrak se Lukáši Rosolovi v první dvouhře prvního kola Světové skupiny Davisova poháru nepovedl.

Česká dvojka a náhradník za zraněného Radka Štěpánka prohrál se švýcarskou jedničkou Stanislasem Wawrinkou po setech 4:6, 3:6 a 4:6.

Domácí Švýcaři se tak v Ženevě ujali nad obhájci titulu vedení.

Dle papírových předpokladů ale poté srovnala stav zápasu na 1:1 česká jednička a hlavní strůjce loňského triumfu v soutěži Tomáš Berdych, který ve čtyřech setech porazil Henriho Laaksonena 6:3, 6:2, 6:7 a 6:1.

Sobotní čtyřhra je na programu od 13:30, nabídneme vám ji v podrobné online reportáži.

S velkou pravděpodobností do ní na české straně nastoupí Berdych s Rosolem. Proti nim by se objevit Wawrinka s Markem Chiudinellim.

Rosol začal brejkem, to však bylo vše

Rosol začal svůj velký zápas poměrně dobře a spoléhal na svou nejsilnější zbraň, tedy agresivní hru založenou na tvrdém servisu.

Za stavu 3:3 poprvé prolomil podání světové sedmnáctky, jenže Švýcar mu vzápětí oplatil stejnou mincí a brejk zopakoval i za stavu 5:4.

Od druhé sady bylo rozložení sil na kurtu jednoznačné. Švýcar ukazoval kvalitu a chvílemi sázel jeden vítězný míč za druhým.

"Vyhrát první set, bylo by to jiné"

Rosol sice při svém servisu nehrál špatně, na rozjetého favorita ale nestačil a prohrál za 101 minut.

"Možná kdybych vyhrál první set, bylo by to o něčem jiném. Nehrál jsem úplně nejhůř, ale nestačilo to, Wawrinka ukázal, že hraje ve velké pohodě, uvedl Rosol po zápase v rozhovoru pro Českou televizi.

"Před zápasem jsem cítil jen zdravou nervozitu, nic, co by mě nějak negativně ovlivnilo," dodal.

Berdych: Švýcaři kurty dělat neumějí

Od světové šestky Berdycha se v utkání s Laaksonenem, až 289. v žebříčku ATP, čekala povinná výhra a český hráč roli favorita v prvních dvou setech plnil.

Na začátku třetí sady ale Berdych nevyužil tři brejkboly, dvacetiletý soupeř vycítil šanci a ve zkrácené hře Berdycha přehrál.

Větší drama už Berdych nepřipustil. Rychle znovu získal kontrolu, v úvodu čtvrté sady uhrál dvanáct míčů ze třinácti a uklidnil se. Zápas ukončil při druhém mečbolu za dvě hodiny a 35 minut.

"Jestli dělají Švýcaři dobře hodinky, tak o kurtech se to říct vůbec nedá, míček strašně vyskakuje, není to vůbec dobrý. Jsem proto možná radši, že jsme mohl hrát o set navíc a mohl si to ozkoušet do zítřka," řekl Berdych po zápase ČT.

Kurt kritizoval v Belgii i Djokovič

První hráč světa Novak Djokovič přiblížil srbským tenistům na dosah postup do čtvrtfinále. V utkání v Belgii získal vítěz Australian Open hostům vedení 2:0 jasnou výhrou nad Oliverem Rochusem 6:3, 6:2 a 6:2.

V první dvouhře Viktor Troicki otočil zápas s Davidem Goffinem, s nímž hladce prohrál úvodní dvě sady.

Po přesunu ze slunného Melbourne do haly v Charleroi si Djokovič stěžoval na antukový kurt, který označil za nebezpečný a nejhorší, na jakém kdy stál.

V zápase se 127. hráčem světa Rochusem se na kluzkém kurtu dlouho nezdržel a po hodině a 31 minutách utkání ukončil.

Ženevský vítěz půjde asi na Kazachy

Dvoubodové vedení má po prvním dnu i tým Kazachstánu, který může být dalším soupeřem českých tenistů.

Doma v Astaně neztratili Andrej Golubjov a Jevgenij Koroljov s rakouskými soupeři Andreasem Haiderem-Maurerem a Jürgenem Melzerem ani set.

Švýcarsko - Česko 1:1 po úvodním dnu

Wawrinka - Rosol 6:4, 6:3, 6:4, Laaksonen - Berdych 3:6, 2:6, 7:6 (7:5), 1:6.

Astana: Kazachstán - Rakousko 2:0

Golubjov - Haider-Maurer 7:6 (7:2), 6:3, 7:6 (7:5), Koroljov - Melzer 7:6 (7:4), 6:3, 6:2.

Rouen: Francie - Izrael 2:0

Tsonga - Weintraub 6:3, 6:3, 4:6, 7:5, Gasquet - Sela 6:3, 6:2, 6:2.

Charleroi: Belgie - Srbsko 0:2

Goffin - Troicki 6:1, 6:3, 6:7 (5:7), 4:6, 4:6, O. Rochus - Djokovič 3:6, 2:6, 2:6.

Turín: Itálie - Chorvatsko 1:1

Lorenzi - Čilič 1:6, 7:6 (8:6), 6:4, 3:6, 2:6, Seppi - Dodig 6:2, 6:7 (2:7), 6:4, 6:4.

Buenos Aires: Argentina - Německo 2:0

Berlocq - Kohlschreiber 3:6, 7:5, 2:6, 6:4, 4:5 skreč Kohlschreibera, Mónaco - Mayer 6:7 (4:7), 6:3, 6:3, 6:4.

Jacksonville: USA - Brazílie 1:0 po úvodní dvouhře

Querrey - Bellucci 6:3, 6:4, 6:4.

Vancouver: Kanada - Španělsko.