reklama

Welsch: Na tréninky v Nymburku nebude čas. Možná o Vánocích

Jiří Welsch. Jiří Welsch. autor: CPA Eduard Erben
Přečtěte si rozhovor s Jiřím Welschem, novým kapitánem basketbalového Nymburka.

Praha - Přes osmdesát zápasů ve třech různých soutěžích, k tomus pousta cestování a program nabitý tak, že dost možná nezbyde čas ani na trénování.

Takové vyhlídky má na následujících pět měsíců basketbalový Nymburk a s ním i nový kapitán Jiří Welsch.

"Trenér dokonce říká, že nebude čas ani na trénink. Já si však myslím, že o vánočních svátcích se aspoň kratičká doba na něj najde," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Welsch, někdejší opora Málagy a hráč se zkušenostmi z NBA.

I ve 34 letech je vaše tělo připraveno zvládnout tak velkou zátěž?

Přiznávám, že každým rokem je to těžší. Zápasy mi problém nedělají, ale horší už je to s regenerací, na kterou zvláště v letošní sezoně bude málo času. Navíc spoustu hodin, hlavně při zápasech venku ve VTB lize, strávíme při cestách do zemí bývalého Sovětského svazu. Basketbal je však moje živobytí, takže vše, co s ním souvisí, musím plně respektovat. Ostatně za ta dlouhá léta pod bezednými koši jsem si už zvykl, že od října do března se basketbalu musím stoprocentně věnovat.

Začíná vám nesmírně náročný kolotoč letošní sezony. Lze v něm vůbec myslet ještě na něco jiného, než na téměř nekonečnou sérii zápasů?

Moc toho není. Ale z tohoto pohledu mohu mluvit o výhodě, že nemám rodinu ani děti. Nevím, jak to v opačném případě zvládají moji spoluhráči. Když totiž zrovna nehrajeme, nebo nejsme v letadle, tak je nutný odpočinek.Trenér dokonce říká, že nebude čas ani na trénink. Já si však myslím, že o vánočních svátcích se aspoň kratičká doba na něj najde (smích).

Mužstvo tedy bude stále pohromadě. Nehrozí nebezpečí známé „ponorky?“

Zatím se nám to nestalo, což je určitě tím, že máme dobrou partu a rozumíme si i mimo hřiště.Teď nás však čeká extrémně bohatý program s téměř stovkou zápasů, takže i ta „ponorka“ se může objevit.

Co říkáte tomu, že VTB liga se rozšířila na 16 týmů?

S dosavadními deseti týmy byla jen jakousi dodatkovou soutěží, ale teď se s třiceti zápasy pro každé mužstvo dostala do úplně jiné podoby. Přibyly některé týmy a nevím, co od nich můžeme očekávat. Zda se zvýší i úroveň této soutěže se ukáže až později.

Zatímco k zápasům ve VTB lize budete cestovat převážně na východ, tak naopak v Eurocupu do západních zemí. Vítáte to?

Určitě, a nejen já. Je moc dobře, že v Eurocupu se střetneme se Sevillou, Virtus Římem, Nancy, belgickým Charleroi a německým Oldenburgem, takže paleta našich soupeřů bude velice pestrá, což jistě uvítají i diváci.

Můžete srovnat předpokládanou kvalitu obou těchto mezinárodních soutěží?

V Eurocupu sice najdete dlouhou řadu známých evropských mužstev, ale myslím si, že kvalitnější soutěží bude VTB liga.  Ruské a turecké kluby jsou totiž ekonomicky nejsilnější, jsou úplně jinde, než většina západoevropských.

Klubové cíle Nymburka v obou soutěžích jsou vysoké. Je reálné jejich dosažení?

Určitě nás čeká hodně tvrdý oříšek. Vždyť ve VTB lize se nám loni nepodařilo najít cestu mezi nejlepších šest postupujících při deseti účastnících a teď máme pozici v osmičlenném play off vybojovat v soubojích s 15 týmy.V Eurocupu o 36 mužstvech nás los poslal do zajímavé už zmíněné šestičlenné skupiny a myslím si, že do čtvrtého, tedy postupového místa, bychom se měli vejít. Ani to by však neměla být naše konečná stanice.

Napověděly vám něco vaše úvodní dva zápasy v domácí lize?

Proti Ústí jsme nastoupili bez speciální přípravy, po dopoledním tréninku. Moc nám toho proto tento duel neprozradil. Potvrdilo se však, že tým si potřebuje ještě „sednout.“ Vždyť s šesti novými hráči jsme pohromadě teprve měsíc. Navíc naši potřebnou sehranost narušilo hned několik zranění, takže bude ještě chvíli trvat, než se celý naše mužstvo dostane do optimální podoby.

reklama