Jakš doběhl devátý v závodě Tour de Ski ve Val di Fiemme

Aktualizováno 9. 1. 2016 16:17
Norská lyžařka Heidi Wengová si v dnešním závodě Světového poháru na 10 km klasicky ve Val di Fiemme dojela pro první vítězství v kariéře.
Český běžec na lyžích Martin Jakš.
Český běžec na lyžích Martin Jakš. | Foto: SLČR

Val di Fiemme - Český lyžař Martin Jakš doběhl ve Val di Fiemme devátý v závodě na 15 km klasicky a po třech letech se umístil ve Světového poháru v nejlepší desítce. Vyhrál vedoucí muž Tour de Ski Nor Martin Johnsrud Sundby.

Nejlepší výkon posledních let

Devětadvacetiletý Jakš na vítěze ztratil 33 sekund a zaznamenal nejlepší výsledek v SP od prosince 2012, kdy skončil sedmý v Oberhofu. V této sezoně byla jeho maximem týden stará patnáctá příčka ze stíhacího závodu v Lenzerheide.

"Je to super. Před startem jsem přitom moc nevěděl, co od toho očekávat po stejném závodu v Oberstdorfu, který se mi moc nevydařil. Když jsem ale v závěru viděl, že je šance být do desítky, tak jsem tam nechal všechno," popsal závod Jakš na stránkách svazu. Pochválil si servismany. "Lyže jsem měl super, jely skvěle," uvedl.

Přitom ze začátku závodu měl spíš pocit, že dopadne podobně jako v Oberstdorfu, kde skončil na 35. místě. "Měl jsem z toho trochu strach, který se mě držel i během prvního kola. Nejdřív to vypadalo, že to nebude nic moc, ale pak jsem viděl, že je šance se dostat zpátky do balíku. Nakonec si myslím, že to bylo dobře rozvržené tempo, spousta lidí z toho odpadávala a já se posouval, což mi dodávalo závodní sebevědomí," řekl.

Sundby kráčí k triumfu v Tour

Sundby i v předposlední sedmé etapě potvrdil nadvládu v Tour de Ski a připsal si třetí vítězství v letošním miniseriálu. Krajana Niklase Dyrhauga na druhé příčce porazil o osm sekund, třetí Alexej Poltoranin z Kazachstánu zaostal o třináct vteřin.

Norský reprezentant si nejen upevnil vedení v průběžném pořadí SP, ale také má na dosah třetí celkový triumf v Tour de Ski za sebou. Před nedělní závěrečnou etapou (stíhací závod na 9 km) má totiž před druhým Petterem Northugem téměř tříminutový náskok. Jakš je s mankem sedmi a půl minuty devatenáctý.

Závod žen na 10 km vyhrála Norka Heidi Wengová a připsala si první vítězství v kariéře. V individuálních závodech byla dosud nejlépe druhá, a to hned pětkrát. Na první příčku čtyřiadvacetiletá běžkyně dosáhla v SP zatím pouze třikrát se štafetou.

Krajanka Ingvild Östbergová díky druhému místu navýšila v průběžném pořadí Tour de Ski náskok před vedoucí ženou celkového pořadí SP a další Norkou Therese Johaugovou na 38 vteřin. Wengová před nedělní stíhačkou s výjezdem do sjezdovky Alpe Cermis ztrácí na třetí příčce dvě a půl minuty.

Závody SP a Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme:

Muži - 15 km klasicky s hromadným startem:

1. Sundby 39:55,2, 2. Dyrhaug (oba Nor.) -7,7, 3. Poltoranin (Kaz.) -12,6, 4. De Fabiani (It.) -30,2, 5. Krogh -30,9, 6. Iversen (oba Nor.) -31,0, 7. Harvey (Kan.) -31,3, 8. Tönseth (Nor.) -32,0, 9. Jakš (ČR) -33,4, 10. Holund (Nor.) -33,6.

Průběžné pořadí Tour (po 7 z 8 etap): 1. Sundby 3:16:31,2, 2. P. Northug (Nor.) -2:51,5, 3. Poltoranin -2:53,0, 4. Usťugov (Rus.) -2:56,2, 5. Krogh -3:01,4, 6. Tönseth -3:16,9, ...19. Jakš -7:33,6.

Průběžné pořadí SP (po 16 z 36 závodů): 1. Sundby 972 b., 2. P. Northug 594, 3. Krogh 512, 4. Dyrhaug 439, 5. Röthe 403, 6. Usťugov 390, ...42. Jakš 72.

Ženy - 10 km klasicky s hromadným startem:

1. Wengová 29:16,3, 2. Östbergová -0,8, 3. Johaugová (všechny Nor.) -6,2, 4. Pärmäkoskiová (Fin.) -17,4, 5. Kallaová (Švéd.) -55,1, 6. Niskanenová (Fin.) -59,0, 7. De Martinová Topraninová (It.) -1:03,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:06,7, 9. Bjornsenová (USA) -1:12,6, 10. Mononenová (Fin.) -1:16,9.

Průběžné pořadí Tour (po 7 z 8 etap): 1. Östbergová 2:06:41,3, 2. Johaugová -38,7, 3. Wengová -2:26,7, 4. Kallaová -6:46,0, 5. Niskanenová -6:47,7, 6. Pärmäkoskiová -7:07,5.

Průběžné pořadí SP (po 16 z 36 závodů): 1. Johaugová 934, 2. Östbergová 860, 3. Wengová 704, 4. Nilssonová (Švéd.) 569, 5. Kallaová 529, 6. Pärmäkoskiová 476, ...25. Nováková 151, 65. Grohová (obě ČR) 10.