reklama

Wilander: Lendl navždy změnil tenis. A Mečíř mě strašil

Mats Wilander hovoří s novináři po svém tréninku v hale pražské Sparty. Mats Wilander hovoří s novináři po svém tréninku v hale pražské Sparty. autor: Jakub Šafránek
Švédská legenda trénovala v Praze

Praha - Jen slova uznání měl pro českou tenisovou legendu a jednoho ze svých soupeřů na víkendové exhibici v Ostravě Ivana Lendla švédský tenista Mats Wilander.

Někdejší světová jednička po úterním tréninku (s Karlem Nováčkem) prohlásila, že to byl právě ostravský rodák, kdo navždy změnil svět tenisu.

"Ivan zpočátku hrál podobně, jako dnes Andy Murray, který je sice skvělý hráč, ale ne vítěz. Není mentálně připravený. Ale Ivan to dokázal změnit: svůj mentální přístup, svoji hru i sílu úderů. Ukázal, že tahle hra není jen pro ty, kteří mají vrozený talent, ale také pro ty, jež tvrdě pracují. V tomto ohledu způsobil tenisovou revoluci. Dokázal normálním sportovcům, že i oni se mohou stát vítězi," uvedl švédský tenista po tréninku v hale pražské Sparty.

Čtěte také:

Lendl přijel do Ostravy: Výhru si schovám proti Borgovi
VIDEO Jako Federer. I Rafter sestřelí plechovku z hlavy
Belgičan Rochus rozvířil vody: Většina tenistů dopuje!

"Jestli měl talent? Talent je široké slovo. Miloš Mečíř byl velký talent, možná větší než Lendl, ale Ivan dokázal každý den vstát a hrát tenis čtyři - pět hodin. Talent podle mne spočívá v tom umět si užít hru. A Miloš byl na rozdíl od Ivana takový ten typ „eh, dneska se mi nechce". Z podobného důvodu jsou dnes Federer a Nadal lepší než všichni ostatní. Jako byl dřív Ivan."

Úsměvy i tvrdé smeče. Wilander si zatrénoval v Praze Úsměvy i tvrdé smeče. Wilander si zatrénoval v Praze Prohlédněte zde

Šestačtyřicetiletý Wilander působil na tréninku s Nováčkem velice uvolněně a v dobrém rozpoložení odpovídal i na otázky ohledně blížící se exhibice v Ostravě, které by se měl zúčastnit i kdysi fenomenální Björn Borg.

Trénink Mats Wilander vs Karel Nováček Wilander při tréninku. Foto: Jakub Šafránek

"Björna jsem neviděl hrát dlouho, ale myslím si, že favoritem je Lendl. Ivan velice dobře podává, a navíc má ten talent, že sám sebe přesvědčí, že je ještě lepší, než je. Možná si teď říká: „Málem jsem porazil Matse. Před čtyřmi měsíci to nešlo, ale teď už ano," myslí si Švéd, který zatím ve třech vzájemných duelech po Lendlově návratu na kurty českého tenistu vždy přehrál.

Zatímco při vůbec prvním vzájemném zápase po návratu Lendla bylo skóre jednosetového utkání v Atlantic City po jednoznačném průběhu 3:6, o pár měsíců později v Kuala Lumpur už Lendl prohrál dvakrát těsně 4:6, 4:6 a tuto sobotu v Budapešti uhrál svůj první set a nakonec Wilanderovi podlehl až v super tie-breaku.

„Pořád se zlepšuje, podle mne už jsme na tom zhruba stejně. Myslím si, že ten tenis, který hraju, nebo jsem hrál dřív, je dobrý pro člověka, který začíná, nebo se k tenisu vrací. Neservíruji příliš tvrdě, ani do balonu tolik nemlátím, hraju rytmicky. Myslím si, že on ví, že i kdybych mohl, tak ho neporazím dvakrát 6-0. Navíc by mi to ani nepovolil," uvedl v bubenečské hale Švéd.

"Snažím se být fit a trénuji tvrději než dříve. A je to i kvůli Ivanovi. Je skvělé, že opět hraje, vlil nám novou energii do žil," dodal na Lendlovu adresu.

Mečíř? To byla moje noční můra

Wilander s ochotou odpovídal i na otázky týkající se Miloše Mečíře, někdejšího velkého rivala švédského tenisty, s nímž se v pátek utká ve vůbec prvním zápase exhibice.

Trénink Mats Wilander vs Karel Nováček Wilander při tréninku. Foto: Jakub Šafránek

"Mečíř byl mojí noční můrou v letech 1987 a 1988. Ivan samozřejmě také, ale on byl světová jednička, to bylo něco jiného. Miloš byl jediným hráčem na světě, u nějž jsem měl pocit, že na pořadí v žebříčku nezáleží. Stejně jako nezáleželo na posledním vzájemném zápase," prohlásil s úsměvem Švéd.

"Vracel moje sebevědomí na zem. Když vyhrajete v jednom roce tři Grand slamy a stejně proti Mečířovi neuhrajete ani set, tak vám dojde, že zas taková superhvězda nejste," zavzpomínal na svůj úžasný rok 1988, v němž zvítezil na Australian Open, French Open i Us Open a jen ve Wilmbledonu jej zastavil právě český tenista.

"Hrát s ním na Wimbledonu byl ten nejhorší los, jaký jsem mohl dostat," vzpomínal Wilander, který během své kariéry vyhrál sedm grandslamových titulů, avšak žádný z nich v All England Clubu.

A jak že proti Mečířovi nastoupí v pátek? "Když se Milošovi daří, tak je to pro mě špatné. Ale stejné je to s Lendlem. Musím prostě hrát tak, aby se jim nedařilo," uzavřel Švéd.

reklama