Wimbledon: Berdych je mezi osmi, Vaidišová vypadla

Český tenista překonal na Wimbledonu své maximum
Tomáš Berdych odvrací míček v osmifinále Wimbledonu proti Švédovi Jonasi Björkmanovi. | Foto: Reuters

Londýn - Tomáš Berdych porazil v osmifinále Wimbledonu Jonase Björkmana ze Švédska a poprvé v životě si na Grand Slamu zahraje čtvrtfinále.

Naopak Nicole Vaidišová ve čtvrtek neuspěla, když podlehla v boji o semifinále Srbce Aně Ivanovičové.

Osmifinálový zápas nezačal Tomáš Berdych vůbec špatně. Vůbec na něm nebyla znát dvoudenní pauza, ani to, že zápas byl na krátkou dobu přerušen kvůli dešti.

V úvodní sadě viděli diváci na kurtu číslo 18 jen jednu ztrátu podání. Za stavu 1:1 měl sedmý nasazený Čech k dispozici tři brejkboly, z nichž ten poslední proměnil. Těsný náskok potom udržel, a mohl se radovat ze zisku první sady v poměru 6:4.

Ve druhé sadě nedovolil rodák z Valašského Meziříčí svému soupeři absolutně nic. Za dvacet tři minut Berdych vyhrál 6:0, když Björkmanovi selhal servis.

Nervy ztratil švédský veterán ve třetím setu. Za stavu 3:2 si vytvořil dva brejkboly, ale ani jeden neproměnil. Následovala hodně ostrá diskuse s hlavním rozhodčím, která však na výsledku nic změnit nemohla.

"To na mě nemělo žádný vliv. Hráč se soustředí jen na sebe, takže jsem to moc nevnímal," prohlásil český tenista po utkání.

Björkman přece jen třetí sadu získal, a to v poměru 7:6. Už neplatí pravidlo, že Tomáš Berdych ve Wimbledonu vyhrává všechny tiebreaky. Ve čtvrteční zkrácené hře vedl 5:4 a měl dvě podání. Nadějný stav neudržel a zápas tedy musel pokračovat.

Ale jakoby už pětatřicetiletý Švéd neměl na obrat sílu. Nepomohla mu ani přestávka zaviněná krátkou přeháňkou a prohrál všechna svá podání.

Přítel Lucie Šafářové nadělil Björkmanovi podruhé v zápase nepopulárního "kanára" a mohl se po 139 minutách radovat z premiérového postupu do čtvrtfinále grandslamového turnaje.

Tomáš Berdych se ve čtvrtfinále utká se světovou dvojkou Rafaelem Nadalem. Španěl porazil Michaila Južného z Ruska, i když první dvě sady prohrál.

Španělský tenista zvládl dvě pětisetové bitvy za sebou, ale na Berdycha hrát neumí. Českému tenistovi podlehl ve třech z pěti vzájemných soubojů.

"Do teď se to bralo podle žebříčku, takže je favoritem asi on. Ale šanci mám, řekl bych, že to bude tak 50 na 50," uvedl Berdych na pozápasové tiskové konferenci. "Travnatý povrch mi bude doufám více vyhovovat," dodal.

Česká tenistka Nicole Vaidišová při zápase s Anou Ivanovičovou ze Srbska ve čtvtfinále Wimbledonu. | Foto: Reuters

Naopak se skloněnou hlavou opustila londýnský centrální kurt Nicole Vaidišová. Ta ve čtvtfinále prohrála s Anou Ivanovičovou ze Srbska 6:4, 2:6, 5:7. Proti nasazené šestce si česká jednička vypracovala tři mečboly, ale ani jeden neproměnila.

Osmnáctiletá tenistka zvítězila v první sadě, když se jí dařilo na podání a hlavně dokázala výborně returnovat. Také druhý set začala lépe, ale Ivanovičová se vzchopila a šňůrou čtyř gamů vyrovnala.

I v rozhodující sadě se nejprve dařilo více Nicol Vaidišové. Hned ze začátku se dostala do vedení 3:1 a náskok si udržovala i v dalším průběhu třetího setu. Za stavu 5:3 si dokonce vytvořila tři mečboly, které Ivanovičová odvrátila.

Vaidišová potom ztratila jistotu, míčky z její rakety padaly místo na čáru těsně za ní a její soupeřka toho dokonale využila. Vyhrála čtyři hry po sobě, což znamenalo vítězství 7:5. Vaidišová opustila centrkurt hodně zklamaná, přesto dosáhla svého největšího úspěchu na travnatém povrchu.

Srbská tenistka se v semifinále utká s Venus Williamsovou, trojnásobnou wimbledonskou šampionkou, jež postoupila přes Rusku Kuzněcovovou 6:3 a 6:4. V nervózním závěru duelu proměnila až pátý mečbol.

Do čtvrtfinále mužského turnaje postoupil kromě Berdycha a Nadala také Marcos Baghdatis. Kypřan vyřadil Nikolaje Davyděnka z Ruska po setech 7:6, 7:6 a 6:3. Uspěl i čtvrtý nasazený Novak Djokovič, jenž porazil Australana Lleytona Hewitta.

Připravujeme další podrobnosti

Muži - 4. kolo:
Berdych (7-ČR) - Björkman (19-Švéd.) 6:4, 6:0, 6:7 (6:8), 6:0
, Baghdatis (10-Kypr) - Davyděnko (6-Rus.) 7:6 (7:5), 7:6 (7:5), 6:3, Nadal (2-Šp.) - Južnyj (14-Rus.) 4:6, 3:6, 6:1, 6:2, 6:2, Djokovič (4-Srb.) - Hewitt (16-Austr.) 7:6 (10:8), 7:6 (7:2), 4:6, 7:6 (7:5).
Čtyřhra - 2. kolo:
Dlouhý, Vízner (9-ČR) - Čermák, Friedl (ČR) 6:4, 3:6, 2:6, 7:6 (7:5), 7:5.
3. kolo:
Levy, Ram (Izr./USA) - Becker, Pála (Něm./ČR) 6:3, 5:7, 6:2, 3:6, 6:2.

Ženy:
Dvouhra - čtvrtfinále:
Ivanovičová (6-Srb.) - Vaidišová (14-ČR) 4:6, 6:2, 7:5
, V. Williamsová (23-USA) - Kuzněcovová (5-Rus.) 6:3, 6:4,     Semifinálové dvojice: Heninová (1-Belg.) - Bartoliová (18-Fr.), V. Williamsová - Ivanovičová.
Čtyřhra - 3. kolo:
Peschkeová, Stubbsová (5-ČR/Austr.) - Krajicková, A. Radwaňská (Niz./Pol.) 6:2, 5:7, 6:2.

Juniorky:
Dvouhra - 2. kolo:
Vaňková (ČR) - Hofmanová (5-Rak.) 6:1, 6:7 (4:7), 10:6, Kvitová (8-ČR) - Gordová (Arg.) 6:2, 6:1.