Wimbledon, den první

Dobrý den, vítám vás u online reportáž z úvodního dne Wimbledonu 2012.

Jako první nastoupí z českých tenistů k zápasu 1. kola Andrea Hlaváčková, která vyzve od 15:00 SELČ Kai-Chen Chang z Tchai-wanu. Po 16. hodině by ke svým zápasům měli nastoupit Radek Štěpánek proti Ukrajinci Sergeji Stachovskému, Petra Cetkovská proti Američance Vanie Kingové, Lucie Hradecká proti Němce Angelique Kerberové a Karolina Plíšková proti Američance Sloane Stephensové. Po 18. hodině by pak ke svým zápasům měli nastoupit i Tomáš Berdych proti Lotyšovi Ernestsu Gulbisovi a Iveta Benešová proti domácí tenistce Heather Watsonové. Večer by do zápasu prvního kola čtyřhry měla nastoupit i Vladimíra Uhlířová po boku tradiční parťačky Natalie Grandinové z JAR proti rusko-čínské dvojici Alexandra Panovová - Čeng Ťie.

Ještě než začne zápas Hlaváčková - Kai-Chen Chang, pojďme se podívat na první postupující.

Hned v prvním kole vypadla někdejší světová desítka Italka Flavia Pennettaová, která podlehla v poměru 4:6 a 3:6 své krajance Camile Giorgiové.

Do 2. kola postoupily i světová trojka Polka Agnieszka Radwaňská (na obrázku), loňská vítězka French Open Číňanka Li Na, vítězka loňského US Open Australanka Samantha Stosurová, loňská semifinalistka Wimbledonu Němka Sabine Lisická, Rumunka Sorana Cirsteaová, Japonka Ajumi Moritaová, Gruzínka Anna Tatišviliová, Nizozemka Arantxa Rusová a Tchai-wanka Su-wei Hsieh.

V mužské části jdou dál osmnáctý nasazený Francouz Richard Gasquet, jeho krajan Julien Beneteau, Američané Michael Russell a Ryan Sweeting, sedmnáctý nasazený Španěl Fernando Verdasco a turnajová šestadvacítka Rus Michail Južnyj.

Polská tenistka Agnieszka Radwaňská děkuje divákům po vítězství nad Slovenkou Magdalenou Rybárikovou na Wimbledonu 2012. | Foto: Reuters

Andrea Hlaváčková a její soupeřka Kai-Chen Chang už se na kurtu číslo 7 rozehrávají, zápas začne zhruba v 15:00 SELČ.

0:0

Zápas začíná, na podání jde Kai-Chen Chang.

0:1

Hlaváčková si po čtyřech vyhraných fiftýnech v řadě vypracovala brejkbol, ten však nevyužila, naopak Tchai-wanka hned poté dopodávala na zisk první hry v zápase.

1:1

Rodačka z Plzně naopak při svém prvním podání problémy neměla a srovnala stav prvního setu na 1:1.

2:1

Tentokrát Hlaváčková soupeřku brejkla. Při jejím třetím brejkbolu v zápase udělala Tchai-wanka nevynucenou chybu.

3:1

Hlaváčková opět neměla při svém servisu problémy, a přechozí brejk tak potvrdila.

4:1

Je tu další brejk a čtvrtá hra v řadě pro Hlaváčkovou. Získala ji první čistou hrou v zápase.

5:1

I tentokrát Hlaváčková brejk na svém servisu bezpečně potvrzuje, a Tchai-wanka tak nyní bude podávat na udržení se v setu.

6:1

Hlaváčková vyhrává šestou hru v řadě, a první set tak získává v poměru 6:1. I tentokrát získala servis soupeřky čistou hrou.

Andrea Hlaváčková na Wimbledonu
Andrea Hlaváčková na Wimbledonu | Foto: Reuters
0:0

Začíná druhý set, na podání jde Hlaváčková.

1:0

Sedmá hra Hlaváčkové v řadě, ani tentokrát neměla pětadvacetiletá Češka na svém servisu problémy.

1:1

Tchai-wanka si po dlouhé době svůj servis uhrála a po sedmi prohraných hrách v řadě konečně boduje.

2:1

Hlaváčková však při svém podání stále odmítá jakýkoliv náznak brejku.

2:2

Kai-Chen Chang se na svém servisu zlepšuje. I když Hlaváčková dokázala dotáhnout hru na shodu, k brejkbolu se nedostala.

3:2

Rodačka z Plzně však stále bezpečně proměňuje své servisy k zisku gemu. Nyní už jen tři od postupu do druhého kola.

4:2

Už jen dva gemy. Hlaváčková soupeřku poprvé ve druhém setu brejkla, když za stavu 15:40 proměnila hned první brejkbol.

5:2

Hlaváčková brejk bezpečně potvrzuje a od postupu ji dělí už jen jeden vyhraný gem.

6:2

Je konec. Hlaváčková postupuje snadno do druhého kola, když Tchai-wanku Kai-Chen Chang poráží po necelé hodině hry 6:1 a 6:2.

Vyrovnává tak své maximum na turnaji z roku 2010. V dalším zápase se utká buď s bývalou světovou jedničkou Kim Clijstersovou z Belgie, nebo nasazenou osmnáctkou Jelenou Jankovičovou ze Srbska.

Pojďme se podívat na další dohrané zápasy.

Hned v prvním kole překvapivě končí pětinásobná vítězka turnaje Američanka Venus Williamsová, která podlehla finalistce loňské čtyřhry na turnaji Jeleně Vesninové z Ruska hladce 1:6 a 3:6.

Dál naopak jde obhájce titulu a aktuální mužská jednička Novak Djokovič ze Srbska, který porazil někdejší světovou jedničku Juana Carlose Ferrera ze Španělska v poměru 6:3, 6:3 a 6:1.

Na kurtu číslo 2 už se rozehrávají ke svému zápasu Radek Štěpánek a Ukrajinec Sergej Stachovskij.

0:0

Zápas začíná. Na podání jde Stachovskij.

Český tenista Radek Štěpánek na Wimbledonu 2011.
Český tenista Radek Štěpánek na Wimbledonu 2011. | Foto: Reuters
1:0

Štěpánek hned na úvod bere soupeři servis. Parádním lobem si vypracoval dva brejkboly a hned ten první po Ukrajincově úderu do sítě využil.

2:0

Třiatřicetiletý český tenista potvrzuje brejk čistou hrou.

3:0

Štěpánek opět bere soupeři servis. Dosud povolil Stachovskému jen dva fiftýny.

4:0

Štěpánek opět svůj brejk potvrzuje. I když prohrával už 0:30, pak si čtyřikrát pomohl servisem - dvakrát zahrál přímý bod a dvakrát zakončoval výměnu vítězným úderem na síti.

4:1

Šestadvacetiletý Ukrajinec si tentokrát svůj servis uhrál a snižuje na 1:4.

5:1

Štěpánek je však při svém servisu nekompromisní, opět ho získal čistou hrou.

6:1

Rodák z Karviné opět bere svému soupři servis, a první sadu tak vyhrává 6:1. Nejprve odvrátil dva soupeřovy gemboly, pak si po chybě Ukrajince vypracoval setbol a hned jej proměnil parádním prohozem po lajně.

0:0

Začíná druhý set, na podání jde Štěpánek. Nehrálo se zhruba pět minut, Stachovskij konzultoval s fyzioterapeutem stav svých břišních svalů.

1:0

Ani v úvodu druhého setu nepřipustil Štěpánek při svém servisu komplikace.

1:0

Je konec. Sergej Stachovskij za stavu 1:6 a 0:1 utkání kvůli potížím s břišními svaly skrečuje.

Štěpánek, který strávil na kurtu jen čtyřicet minut, tak postupuje do 2. kola, ve kterém se střetne s Němcem Benjaminem Beckerem. Ten porazil někdejšího čtvrtého hráče světa Američana Jamese Blakea v poměru 6:7, 7:5, 6:0 a 6:4.

Radek Štěpánek na Wimbledonu
Radek Štěpánek na Wimbledonu | Foto: Reuters

Pojďme si zkompletovat ostatní výsledky dohraných zápasů.

Do 2. kola postoupila světová jednička, nedávná vítězka French Open a loňská finalistka Wimbledonu Ruska Maria Šarapovová. Ta porazila svou bývalou krajanku a naturalizovanou Australanku Anastasii Rodinovovou v poměru 6:2 a 6:3.

Postoupil také osmý hráč světa Janko Tipsarevič ze Srbska, který v zajímavém duelu porazil po setech 6:4, 7:6 a 6:2 někdejší světovou trojku a finalistu Wimbledonu z roku 2002 Davida Nalbandiana z Argentiny.

Dál postoupili i Belgičan Ruben Bemelmans, Slovinec Grega Žemlja, Francouz Gilles Simon a Ital Fabio Fognini.

Mezi ženami jdou dál Srbka Bojana Jovanovská, Francouzka Stéphanie Foretzová a Bulharka Cvetana Pironkovová.

Ruská tenistka Maria Šarapovová odráží míček proti Australance Anastasii Radionové v 1. kole na Wimbledonu 2012. | Foto: Reuters

Na kurtu číslo 6 začíná zápas mezi Američankou Sloane Stephensovou a premiantkou na turnaji v seniorské dvouhře Karolinou Plíškovou.

Téměř ve stejnou chvíli začíná na kurtu číslo 18 zápas mezi Lucií Hradeckou a turnajovou osmičkou Angelique Kerberovou z Německa.

Česká tenistka Lucie Hradecká
Česká tenistka Lucie Hradecká | Foto: Reuters

Na kurtu číslo 4 vstupuje do turnaje nasazená třiadvacítka Petra Cetkovská proti Američance Vanie Kingové.

Česká tenistka Petra Cetkovská na Wimbledonu 2011.
Česká tenistka Petra Cetkovská na Wimbledonu 2011. | Foto: Reuters

Na centrkurtu se už rozcvičují Tomáš Berdych a Lotyš Ernests Gulbis, jejich zápas začne zhruba v 17:30 SELČ.

0:1

Lotyš si v úvodní hře zápasu pomohl podáním.

1:1

Berdych však reaguje čistou hrou.

1:2

Čistou hrou však odpovídá i Gulbis. Na svém kontě už má čtyři esa.

2:2

Gulbis sice vedl 30:15, pak si však Berdych pomohl svými prvními dvěma esy v zápase a své podání uhájil.

2:3

Lotyš však reaguje další čistou hrou. Nyní má na kontě už sedm es.

3:3

Ani Berdych zatím soupeři nepovolil při svém servisu brejkbol nebo shodu. Nyní získal gem čistou hrou, poslední fiftýn získal esem.

3:4

Gulbis však pokračuje při svém podání v bombardování svého soupeře. Na kontě má osm es, tedy v průměru dvě na každý set.

Pojďme se podívat na zápasy českých tenistek. Plíšková prohrála proti Stephensové první set 2:6. Hradecká prohrála s Kerberovou v prvním setu 4:6. Cetkovská už Kingovou jednou brejkla a v prvním setu vede 4:2.

4:4

Berdych srovnává na 4:4. Sice prohrával 0:30, pak si však pomohl především na servisu a čtyřmi fiftýny v řadě osmou hru prvního setu získal.

4:5

Tenhle zápas je zatím velmi rychlý. Třiadvacetiletý Lotyš zatím na svém servisu nepovoluje Berdychovi vůbec nic. Na kontě má už devět es. O tři roky starší český tenista teď bude podávat na udržení se v setu.

5:5

Berdych se v prvním setu bez problémů drží, soupeři povolil při svém podání jediný fiftýn.

5:6

Gulbis je však na svém servisu jako robot. Berdych tak bude znovu podávat na udržení se v setu.

6:6

Berdych však srovnává na 6:6 čistou hrou, a o vítězi prvního setu tak bude muset rozhodnout tie-break.

0:1 Berdychův bekhend končí v autu.

1:1 Gulbis však odpovídá nevynucenou chybou z forhendu.

2:1 po šestém Berdychově esu v zápase.

2:2 Berdych si po dobrém returnu naběhl na síť, volej však poslal jen do sítě.

2:3 Gulbis tentokrát bodoval povedeným křižným prohozem z bekhendu.

3:3 Berdych se dostal do úzkých, v těžké pozici však předvedl parádní forhend po lajně.

4:3 Berdych si po dobrém servisu došel na síť a výměnu zakončil povedenou smečí.

4:4 Berdychův return končí v autu.

4:5 První Gulbisovo eso v tie-breaku.

5:5 Berdych však odpovídá rovněž esem.

5:6 První minibrejk a zároveň setbol pro Gulbise. Lotyš si pomohl dobrým returnem a následným vítězným forhendem po čáře.

6:7

5:7 A Gulbis hned první setbol využívá, a vyhrává tak první set. Tentokrát si pomohl servisem a poté poslal míč do Berdychova protipohybu.

Ernest Gulbis při zápase proti Tomáši Berdychovi ve Wimbledonu
Ernest Gulbis při zápase proti Tomáši Berdychovi ve Wimbledonu | Foto: Reuters

Po dvou úspěších českých tenistů jsou tu dva neúspěchy.

Po prohře dvakrát 2:6 s Američankou Sloane Stephensovou končí v turnaji Karolína Plíšková, Lucie Hradecká podlehla Němce Angelique Kerberové (na obrázku) 4:6 a 1:6.

Petra Cetkovská má naopak nakročeno do druhého kola, první set totiž vyhrála nad Američankou Vaniou Kingovou 6:4

Německá tenistka Angelique Kerberová odráží míček během utkání s Češkou Lucií Hradeckou v 1. kole Wimbledonu 2012 | Foto: Reuters
0:0

Začíná druhý set, na podání jde Berdych.

1:0

Berdych pokračuje i ve druhém setu v zaběhlých kolejích, Gulbisovi na svém servisu povolil jediný fiftýn.

1:1

Berdych se jako první v tomto zápase dostal při podání soupeře alespoň na shodu, k brejkbolu se však kvůli přímým bodům Gulbise ze servisu nedostal.

1:2

Je tu první brejk v zápase a bohužel v podání Lotyše. Za stavu 30:30 udělal Berdych dvě nevynucené chyby, a brejk tak soupeři sám daroval.

2:2

Berdych však okamžitě odpovídá a bere si ztracené podání zpět. Gulbis daroval dvojchybou Berdychovi dva brejkboly a hned při tom prvním poslal forhendový úder do autu.

Petra Cetkovská je po Andreje Hlaváčkové a Radku Štěpánkovi třetí českou tenistkou, která postoupila do třetího kola. Američanku Vaniu Kingovou porazila 6:4 a 6:2.

Ve druhém kole se utká s jinou Američankou, přemožitelkou Karoliny Plíškové Sloane Stephensovou.

Petra Cetkovská ve Wimbledonu
Petra Cetkovská ve Wimbledonu | Foto: Reuters
3:2

Berdych i tentokrát musel za stavu 30:40 čelit brejkbolu soupeře, tentokrát jej však odvrátil a poté si k zisku páté hry ve druhém setu pomohl podáním.

3:3

Berdych sice dokázal srovnat na 30:30, pak si však Gulbis pomohl dvěma přímými body ze servisu.

4:3

Také Gulbis se dokázal dostat ke stavu 30:30, Berdych však potřetí v řadě brejkbol soupeři nepovolil a hru zakončil přímým bodem ze servisu.

4:4

Lotyš však na svém podání zareagoval třemi přímými body ze servisu.

5:4

Za stavu 40:0 sice udělal Berdych dvojchybu, gem však následně ukončil esem. Gulbis tak bude podávat na záchranu v setu.

5:5

Gulbis se však "zachránil" suverénně - čistou hrou.

6:5

Za stavu 15:15 udělal Berdych dvojchybu, pak však poslal míč přesně na lajnu a poté si pomohl dvěma přímými body ze servisu. Gulbis tak znovu bude podávat na záchranu v setu.

6:6

Gulbis si však i tentokrát pomohl servisem a stejně jako v prvním setu rozhodne o vítězi toho druhého tie-break.

Český tenista Tomáš Berdych odráží míček během utkání s Lotyšem Ernestem Gulbisem v 1. kole Wimbledonu 2012 | Foto: Reuters

1:0 Berdych začal přímým bodem ze servisu.

1:1 Po dlouhé výměně posílá Berdych bekhendový úder do autu.

1:2 Tentokrát si Lotyš pomohl servisem.

1:3 a minibrejk pro Gulbise. Berdych vyhodil míč daleko ven z kurtu.

2:3 Gulbisův return končí v autu.

2:4 po dvacátém esu Gulbise.

2:5 Berdychův return skončil v autu.

3:5 Gulbisův return končí v autu, naděje pro Berdycha žije.

3:6 Gulbis získal po Berdychově chybě další minibrejk, a má tak k dispozici tři setboly. Navíc nyní půjde na podání.

4:6 První brejkbol Berdych odvrací. Gulbis dělá nevynucenou chybu z forhendu, míček napálil do sítě.

6:7

4:7 Druhý setbol však Gulbis využívá a stejně jako v prvním setu tie-break vyhrává. Lotyš si tentokrát pomohl servisem, druhý obranný úder Berdych se na druhou stranu nedostal.

0:0

Začíná třetí set, podávat jde Gulbis. Berdych si vyžádal krátkou konzultaci s fyzioterapeutem, ošetřit však nepotřeboval.

0:1

Berdych sice snížil na 30:40, na křižný return Gulbise však nereagoval.

1:1

Berdych rovněž vstupuje do třetího setu na svém podání bez potíží, Gulbisovi povolil jediný fiftýn.

1:2

Všechno jede v zaběhnutých kolejích - Gulbis získal svůj servis čistou hrou.

2:2

Třetí set je na rozdíl od toho druhého zatím bez brejkbolů a také bez šancí na něj, Berdych tentokrát povolil Gulbisovi jediný fiftýn.

2:3

Gulbis oplácí Berdychovi při svém servisu stejnou mincí.

3:3

Gulbis po Berdychově dvojchybě snížil na 30:40, pak si však Berdych pomohl servisem.

3:4

Gulbis stále jako robot sází jeden přímý bod ze servisu za druhým, Berdych uhrál jediný fiftýn díky Lotyšově dvojchybě.

4:4

Berdych přežil vlastní "smrt". Čtyřmi míči v řadě se v těžké pozici zachránil v zápase. Gulbis měl za stavu 15:40 dva brejkboly, při tom druhém se mu povedl parádní return, Berdych však v těžké pozici míč vrátil a Gulbisovi se poté nepovedl kraťas. Pak už si Berdych dvakrát pomohl servisem.

Český tenista Tomáš Berdych se raduje na Wimbledonu 2011.
Český tenista Tomáš Berdych se raduje na Wimbledonu 2011. | Foto: Reuters
4:5

Na svém podání je naopak Lotyš ve třetím setu stále stoprocentní, a Berdych tak nyní bude podávat na záchranu v zápase.

5:5

Opět byl Berdych v "klinické smrti". Odvracel tři mečboly, přesto se dál udržel v zápase. V prvních dvou případech si od stavu 15:40 pomohl dvěma výbornými servisy, ve třetím případě už se Gulbis radoval z výhry, Berdych si však vzal jestřábí oko, které opravilo čárového rozhodčího a označilo Gulbisův úder v autu. Pak už si Berdych pomohl dvě přímými body ze servisu.

5:6

Gulbis naopak při svém servisu drama nepřipouští, Berdychovi povolil jediný fiftýn. Český tenista se tak nyní už podruhé bude zachraňovat v zápase.

6:6

Tentokrát si Berdych uhrál servis v relativním klidu, a opět tak bude rozhodovat o vítězi setu tie-break.

0:1 po Gulbisově 29. esu v zápase.

1:1 Return Gulbise skončil v síti.

2:1 Berdychův přímý bod ze servisu.

3:1 a minibrejk pro Berdycha. Pomohl si returnem, Gulbise si rozběhal a pak poslal míč do volné části kurtu.

3:2 Gulbis snižuje liftovanou smečí mimo Berdychův dosah.

3:3 Gulbis si bere ztracené podání zpět. Po výborném returnu předvedl ještě lepší křižný bekhend.

4:3 Po dobrém Berdychově servisu vrací Gulbis míč za základní čáru.

4:4 Přímý bod Gulbise ze servisu.

4:5 A další. Gulbis zahrál své jubilejní 30. eso.

4:6 Minibrejk a další dva mečboly pro Gulbise.

6:7

4:7 Je konec, Tomáš Berdych prohrává s Ernestsem Gulbisem ve třech tie-breacích a po téměř tříhodinové bitvě na turnaji končí.

Ernest Gulbis se raduje z vítězství v zápase proti Tomáši Berdychovi ve Wimbledonu. | Foto: Reuters

Čtvrtým vyřazeným českým zástupcem po prvním dnu Wimbledonu se stala Iveta Benešová, která podlehla domácí Heather Watsonové 2:6 a 1:6.

Do 2. kola čtyřhry naopak postoupil česko-jihoafrický pár Vladimíra Uhlířová - Natalie Grandinová, který porazil rusko-čínský pár Panovová - Zheng 2:1 na sety.

Pojďme si zkompletovat všechny zbývající výsledky.

Dál postupuje šestinásobný vítěz na Wimbledonu Roger Federer, který porazil Španěla Alberta Ramose-Vinolase třikrát 6:1.

Soupeřkou Andrey Hlaváčkové ve 2. kole bude Belgičanka Kim Clijstersová, která v souboji svou bývalých světových jedniček porazila Srbku Jelenu Jankovičovou 6:2 a 6:4.

Končí naopak jeden z wimbledonských maratonců Američan John Isner, který podlehl v pátém setu 5:7 Kolumbijci Alejandru Fallovi.

Do 2. kola postupují i Slovák Martin Kližan, Španěl Inigo Servantes Huegun, Srb Viktor Troicki, Němci Florian MayerPhilipp Petzschner, Argentinec Juan Mónaco, Francouzi Jérémy Chardy a Guillaume Rufin, Američan Ryan Harrison, Rus Igor Andrejev, Belgičan Xavier Malisse, Uzbek Denis Istomin a Polák Jerzy Janowicz.

Z ženské části postupují dál Maďarka Tímea Babosová, Číňanka Šuaj Peng, Španělky Silvia Soler-Espinosaová a Lourdes Dominguezová-Linová, Rusky Maria Kirilenková, Jekatěrina Makarovová a Naďa Petrovová, Američanka Jamie Hamptonová a Francouzka Mathilde Johanssonová.

Švýcarský tenista Roger Federer odráží míček během utkání se Španělem Albertem Ramosem v 1. kole Wimbledonu 2012. | Foto: Reuters

To je z programu prvního dne slavného turnaje vše, zítra se s vámi těším na shledanou!