Začarovaná hůlka Soukalové či magická střelba. Čechům se vedlo v Ruhpoldingu kouzelně

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
11. 1. 2016 6:00
Čtyřikrát se za uplynulý víkend postavili čeští biatlonisté na pódium. Nejvíce byla znovu vidět vedoucí žena Světového poháru Gabriela Soukalová, která skončila dvakrát druhá.
Čeští biatlonisté během víkendu z pušek vypálili celkem 420 nábojů, z nichž 364 našlo cíl. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Ruhpolding - Hned čtyřikrát se o uplynulém víkendu postavili čeští biatlonisté po závodech Světového poháru na stupně vítězů. Nejvíce byla opět vidět vedoucí žena SP Gabriela Soukalová, která skončila dvakrát druhá, letos premiérově pak na pódium vystoupali Ondřej Moravec a Michal Šlesingr.

Základy k těmto úspěchům položili výbornou přípravou lyží servismani v čele s německým alchymistou Danielo Müllerem. "Lyže nám tady ve všech závodech jely báječně. Celému týmu okolo patří velký dík," nešetřil chválou šéftrenér české reprezentace Ondřej Rybář.

Českým biatlonistům však nejen, že jely perfektně lyže, oni hlavně skvěle stříleli. Celkem totiž během víkendu z pušek vypálili v závodech 420 nábojů, z nichž 364 našlo cíl. Výsledkem byla naprosto famózní týmová úspěšnost  86,66 procent. Takového čísla tu nedosáhla žádná jiná země.

Vládkyně Gabriela

Přesná střelba a rychlý běh stály opět i za úspěchy Gabriely Soukalové. Ta dojela ve sprintu i stíhacím závodě druhá. Mohlo však být veseleji, jenže to by si nesměla na střelnici zapomenout hůlku.

"Takový je život, to jsem já. Mrzí mě to, štve mě to, ale jsem prostě zmatkař. Snažím se, ale nemůžu prostě jen tak sama sebe přechytračit, když jsem taková," uvedla jablonecká závodnice pro oficiální web českého biatlonu.

Na výborné výkony ze slovinské Pokljuky v Německu navázala i Veronika Vítková, která ve všech třech závodech dojela v nejlepší desítce. Velkou pochvalu si zejména za střelbu zaslouží i Eva Puskarčíková, která pálila s úspěšností 94 % a výrazně zvedla průměr českého týmu.

Vidět byla také Lucie Charvátová, která byla opakem Puskarčíkové. Podprůměrná na střelnici, avšak o to rychlejší na lyžích. Výkonnostně nejslabší ženou tak byla znovu Jitka Landová, která pokaždé skončila mimo padesátku nejlepších.

Rybář: Slib jsem splnil

Konečně se také činili i muži. Před tímto podnikem v Ruhpoldingu Ondřej Moravec s Michalem Šlesingrem nedojeli ani jednou v elitní desítce. Teď se jim to oběma povedlo hned dvakrát. "Fanouškům jsem tady slíbil umístění na bedně, tak jsem rád, že se to povedlo," usmíval se Rybář.

Velký progres byl vidět zejména u Šlesingra, jenž oproti předchozím závodům vypiloval střelbu i běh. "V nedělním masáku jsem už cítil únavu ze stíhačky, přece jen jsem se v ní vydal opravdu ze všech sil. I tak to tu byly moje nejlepší letošní výsledky, takže super," radoval se Šlesingr v rozhovoru pro biatlon.cz.

Otcovství pak, zdá se, náramně svědčí Moravcovi, který zazářil hlavně v nedělním závodu s hromadným startem, ve kterém sestřelil všech dvacet terčů a nestačil jen na francouzskou raketu Martina Fourcada.

Pusa pro Rozárku

"Celý víkend byl pro mě velká vzpruha a taky dárek pro moje holky," nezapomněl aktuálně 16. muž pořadí Světového poháru zmínit manželku Veroniku a dcerku Rozárii, kterým dokonce v cílové rovince nedělního závodu poslal do kamery pusu. "Asi tři sta metrů před cílem jsem nad tím začal přemýšlet, protože nikdo nebyl přede mnou ani za mnou. Snad se doma dívaly,“ smál se Moravec.

Pro životní dvanácté místo si v pátečním sprintu dojel i za dva týdny pětadvacetiletý Michal Krčmář. Naopak tvrdou nováčkovskou daň zaplatil mladík Adam Václavík, který v tomtéž závodě pokazil druhou střelbu a po nadějném začátku se propadl až na 75. místo.

Na další porci biatlonu se nebude čekat dlouho. Kolotoč Světového poháru totiž zůstává nadále v německém Ruhpoldingu a už ve středu čeká muže vytrvalostní závod na 20 kilometrů.