reklama

Začíná ME v basketbalu. Loučit se budou Welsch s Bartoněm

Jiří Welsch v národním dresu. Jiří Welsch v národním dresu. autor: ČTK
V lotyšské Rize dnes začíná Mistrovství Evropy v basketbalu mužů. V dresu České republiky se na něm budou loučit Jiří Welsch a Luboš Bartoň.

Riga - Jako jediní zažili všechna čtyři mistrovství Evropy, na které se čeští basketbalisté probojovali v letech 1999, 2007, 2013 a letos. A šampionát v Rize bude pro Jiřího Welsche a Luboše Bartoně také poslední. O to větší chuť mají uspět a poprvé v historii samostatného českého basketbalu se probojovat do play off.

"Mix pocitů, trochu pocit úlevy, že už je to tady, trocha nervozity před začátkem. Nepřijeli jsme se sem zúčastnit, ale pokusit se udělat nějaký výsledek. V první řadě postoupit ze skupiny," prohlásil v rozhovoru s českými novináři kapitán Welsch. "Konečně je to tady, těšíme se, je tu jedinečná příležitost udělat dobrý výsledek. Prožívám to jinak, jsem zase o krapet starší a už to není ono. Jen nesmím příliš přemýšlet o tom, že je to můj poslední Eurobasket," řekl Bartoň.

Cíl? Postup ze skupiny

Oba považují současný český výběr za nejsilnější za dobu, co jsou v reprezentaci. "Určitě. Je to vyzrálý tým, mladí hráči jsou v nejlepších letech. Škoda jenom, že my s Jurou nejsme o pár let mladší, byli bychom ještě silnější. Ve 35 letech už člověk tomu nemůže dát tolik jako dřív," řekl Bartoň.

Hlavním cílem je postup ze skupiny do osmifinále. K tomu je třeba pod sebe dostat minimálně dva celky z pětice Estonsko, Litva, Lotyšsko, Ukrajina a Belgie. Hodně napoví už první zápas s Estonskem. "Pokud chceme postoupit, tak Estonsko je soupeř, kterého musíme dostat pod sebe. Žádný pomalý rozjezd, prostě ostrý start," burcoval Welsch.

Pokud by se povedlo postoupit do osmifinále, přiblížil by se český výběr možnosti zabojovat také o olympijské hry v Riu de Janeiro. Tam postoupí přímo vítězové a dalších pět, možná i šest týmů půjde do kvalifikace. Pro Welsche s Bartoněm by to byla ideální šance odložit konec v reprezentaci ještě o rok.

Olympiáda nám zvyšuje motivaci

"O olympiádě slyším ze všech stran, ale nerad bych, aby se lidi nechali unést. My máme dobrý tým, ale to mají i ostatní soupeři. Jedna věc je postoupit ze skupiny a druhá je pozice zajišťující olympijskou kvalifikaci. Teprve pak můžeme vůbec pomýšlet na olympiádu. Je dobrý optimismus a pozitivní očekávání, ale pojďme krok za krokem. Nemáme lehkou skupinu, ač se to může zdát, a musíme hlavně dobře začít a pokusit se postoupit do závěrečných bojů," upozornil Welsch.

Připouští ale, že šance na olympiádu přináší zvýšenou motivaci. "Motivace to je nejen pro mě, ale i pro ostatní. Ani nevím, jak dlouho český mužský basketbal nebyl na olympijských hrách, a je to sen každého. Ale nenechávám se tím unést. Moje hlava je na mistrovství Evropy a abychom tady něco dokázali," dodal.

Podobně smýšlí i Bartoň. "Vždycky, když se mluví o postupu, ještě k tomu na olympijské hry, bylo by to super. Ale měli bychom se držet malinko zpátky a hlavně si ohlídat postup ze skupiny. Ta je vyrovnaná a nebezpečná. Jakékoli zaváhání může být osudné. První je postup, a to z prvních dvou míst, abychom měli v osmifinále soupeře, kterého můžeme porazit. Teď je hlavní stoprocentní koncentrace na první zápas," dodal zkušený křídelní hráč.

reklama