reklama

Ani Nibali, ani Valverde. Giru vládne Nizozemec Kruijswijk. A slavní soupeři burcují do útoku

Steven Kruijswijk slaví růžový dres na Giru Steven Kruijswijk slaví růžový dres na Giru autor: ČTK
Slavný italský cyklistický závod Giro d´Italia čeká poslední závodní týden. Před závěrečnými šesti etapami je na čelní pozici osmadvacetiletý Steven Kruijswijk, který může Giro vyhrát jako první Nizozemec v historii tohoto závodu.

Bressanone Brixen - 99. Giro d´Italia má za sebou netypicky již třetí volný den a peloton růžového závodu čeká posledních šest závodních dní, které ještě mohou řádně zamíchat pořadím.

Maglia rosa nyní neobléká ani Vincenzo Nibali, ani Alejandro Valverde ale Steven Kruijswijk. Udrží osmadvacetiletý Nizozemec celkové vedení až do Turína?

Tři horské dojezdy

Do cíle corsa rosa ještě zbývá 1031 kilometrů. Celkovým pořadím pak může řádně zatřást hned trojice horských dojezdů. Dnes se bude finišovat po stoupání v Andalu. Po dvou spíše rovinatých, ale určitě ne jednoduchých etapách (čtvrteční měří dlouhých 244 kilometrů) pak přijde zlatý hřeb v podobě páteční poutě přes Colle dell´ Agnello na francouzskou půdu s cílovým stoupáním do Risoulu. Velmi náročná bude i sobotní etapa s cílem na Sant´Anna di Vinadio.

Právě páteční devatenáctá a sobotní dvacátá etapa ještě mohou leccos změnit. Na Colle dell´ Agnello se v pátek bude stoupat více než padesát kilometrů v kuse a závodníci vystoupají až do nadmořské výšky 2744 metrů, jedná se tak o Cima Coppi, tedy nejvyšší bod letošního ročníku Gira. Po dlouhém sjezdu pak přijde na řadu cílové téměř třináctikilometrové stoupání do Risoulu, známé také z Tour de France. Ve čtrnácté etapě Tour 2014 zde triumfoval Rafal Majka nyní bojující o pódium na Giru.

Landa i Dumoulin jsou již doma

Zřejmě ještě náročnějších pak bude sobotních 134 kilometrů, při nichž bude muset peloton zdolat hned čtyři kopce s vrcholem v nadmořské výšce přes 2000 metrů včetně závěrečného více než dvoukilometrového stoupání do Sant´Anna di Vinadio. Snad tentokrát počasí bude hrát pořadatelům do karet a vše se odehraje podle původního itineráře.

Kdo "přežije“ dvoutisícové kopce v růžovém? Etapy uplynulého víkendu hodně napověděly. Již předtím sice vzdal boj o celkové vítězství Tom Dumoulin a kvůli nemoci odstoupil i jeden z trojice hlavních favoritů Mikel Landa. Rozložení sil ale nejlépe demonstrovala sobotní náročná etapa do Corvary a následná nedělní časovka do vrchu.

Kruijswijk zatím nejsilnější

Do té do doby ne příliš výrazný Nibali v sobotu zaútočil a dostal do problémů po odstoupení Landy papírově hlavního soupeře Valverdeho. "Těžký den, byl to šok,“ prohlásil Valverde vinící ze své slabé chvíle vysokou nadmořskou výšku, když protnul cílovou pásku o téměř dvě a půl minuty později než žralok z Messiny. Nibali však v cíli také nemohl být příliš spokojený, sice „urval“ hlavního rivala, objevili se však jiní.

Etapu ovládl objev poslední Vuelty Esteban Cháves těsně před Stevenem Kruijswijkem, oba přitom Nibaliho setřásli krátce po jeho ataku a připsali si k dobru 37 sekund plus časové bonifikace, což Nizozemce, který měl díky časovce výbornou výchozí pozici, dostalo do vedení. "Nebyl jsem schopný následovat změny tempa a zrychlení, která Kruijswijk dělal,“ přiznal Nibali.

Kruijswijk exceloval také v časovce do vrchu

Nedělní jedenáctikilometrová časovka do vrchu však Italovu frustraci nezmírnila, ba naopak. Kruijswijk, závodník se snad nejširšími rameny v pelotonu, sice opět velmi těsně přišel o etapové prvenství, Nibalimu ale nadělil více než dvě minuty. V čele průběžného pořadí tak má před závěrečným týdnem náskok 2 minut a 12 sekund na druhého Kolumbijce Chávese.

"Je to pro mě historický den, protože, abych byl upřímný, nikdy bych si nemyslel, že budu ve vedení o víkendu před posledním týdnem. Je to pravděpodobně překvapení také pro nizozemské cyklistické fanoušky, ale jsem prostě opravdu šťastný, pořád jsem v růžovém. Nečekal bych, že získám tolik času na mé soupeře, ale jsem v životní formě," pochvaloval si po nedělní časovce Kruijswijk.

Lídr týmu Lotto-Jumbo má našlápnuto k tomu, aby se stal historicky prvním Nizozemcem, který ovládne Giro d´Italia. Dosud se to žádnému jeho krajanovi nepovedlo. Giro je závodem, který Kruijswijkovi skutečně sedí. Právě tady o sobě dal poprvé výrazněji vědět, když v roce 2011 soupeřil s Romanem Kreuzigerem o titul nejlepšího závodníka do 25 let a nakonec obsadil celkovou osmou příčku, tu loni ještě o jedno místo vylepšil. A nutno dodat, že letos v kopcích vypadá opravdu mimořádně silně, slabinou ale může být nedostatečná týmová podpora.

Nibali ani Valverde se nevzdávají

Z druhého místa bude na svou příležitost číhat Kolumbijec Cháves, kterému ale na loňské Vueltě v posledním týdnu docházely síly. Třetí je již Nibali ztrácející 2:51, který vyzývá k útoku: "Ztráta sama o sobě je důležitá, ale s ohledem na klasifikaci jsme všichni v pozici k útočení – já, Valverde a Esteban Chaves, který přiznal, že se nespokojí s jízdou pro druhé místo." Italovi by pomohly náročné povětrností podmínky, v nichž se většinou vyžívá.

Valverde je dalších 38 sekund za Nibalim, v nedělní časovce ale ukázal, že sobotní slabost byla pouze výjimečná a musí se s ním dále počítat. "Ti, kteří mě znají, vědí, že se nikdy nevzdávám. Z neúspěchů se dokážu rychle oklepat, což jsem ukázal v časovce. Pořád bojujeme, jsme blízko pódiu i etapovému vítězství," nevzdává se zkušený Španěl, třetí v nedělní vrchařské časovce. Za Valverdem je na pátém místě Rafal Majka a méně než pět minut ztráty má i šestý Rus Ilnur Zakarin. Stále tak jistě bude co sledovat.

reklama