reklama

Záhadné kolapsy, úzkost. Koudelka trpěl, ale vrátil se včas

Skokan na lyžích Roman Koudelka už se zase usmívá. Skokan na lyžích Roman Koudelka už se zase usmívá. autor: Aktuálně.cz
Skokan na lyžích Roman Koudelka dodnes neví, co mu vlastně bylo. Nechce se však ohlížet zpět a v Soči hodlá potvrdit návrat do širší špičky.

Praha - „Co mi je?“ ptal se sám sebe i doktorů Roman Koudelka. „Co je Romanu Koudelkovi?“ ptali se fanoušci, příbuzní, známí i celý reprezentační tým skokanů na lyžích.

Jednoznačné odpovědi se ale od lékařů dodnes nedočkali. Mladého, teprve čtyřiadvacetiletého sportovce před letošní sezonou překvapila neznámá nemoc a ohrozila jeho sportovní kariéru.

Stavy úzkosti a bušení srdce

Nejprve se mluvilo o problémech s krční páteří, ve skutečnosti se ale Koudelka potýkal s mnohem složitějšími peripetiemi. Kromě krku ho často bolela hlava, míval nepředvídatelné stavy úzkosti a trápilo ho nepříjemné bušení srdce.

Celé tři měsíce musel kvůli nepochopitelným kolapsům pouze odpočívat, situace se zlepšila až během vánočních svátků.

„Na nic se nepřišlo, ale já za tím udělal tlustou čáru a už se dívám jen dopředu,“ uvedl v rozhovoru pro web lyžařského svazu skokan, který se na poslední chvíli dočkal vysněné nominace na olympijské hry do Soči.

Už se nechce ohlížet zpátky

K záhadné nemoci se nechce vracet, ale přiznává, že psychicky bez milovaného sportu hodně trpěl. „Od malička mi nic nebylo, nebýval jsem ani nemocný a teď jsem najednou tři měsíce lítal po doktorech a nemocnicích. Nebylo to příjemné, hlavně po psychické stránce, když člověk neví, co mu je. Ale zvládli jsme to a všechno uzavřeli s tím, že už je to dobré. Neohlížím se zpátky,“ zdůraznil Koudelka.

Bývalá česká jednička nejprve absolvovala test v podobě závodu v Garmisch-Partenkirchenu, aby naplno vstoupila do kolotoče Světového poháru v polské Wisle a Zakopaném. Z návratu měl Koudelka obrovskou radost.

„Ta euforie nejspíš udusila i strach, že by se to mohlo vrátit,“ vypráví skokan, který oprávněnost své nominace potvrdil o uplynulém víkendu ve Willingenu. Skončil šestatřicátý a jednatřicátý, čímž se vlastně zařadil na pozici současné české trojky za Maturu a Jandu.

Překvapení z rychlého návratu

Jak sám přiznává, tak rychlé dílčí úspěchy nečekal. Myslel si, že bude více válčit s kvalifikacemi. To ale nenastalo a Koudelka se prakticky ihned ocitl na hranici postupů do druhých kol.

„Je to pro mě trochu překvapení,“ říká, ale užívá si to plnými doušky. A těší se na olympiádu. Ambice má, ovšem mluvit o nich nechce.

„Nikdy o nich nemluvím. Bojím se, že když řeknu něco dobrého, tak se to nepotvrdí a vyřčené špatné se naopak vyplní. Ale každopádně tam chci jet závodit a nebýt jen náhradníkem,“ vysvětluje rodák z Turnova.

Vrchol by mohl přijít v Harrachově

Vrcholem sezony pro něj bude kromě olympiády také následný světový šampionát v letech na lyžích, který bude v polovině března hostit Harrachov.

Před třemi lety tam český skokan zažil jeden z největších úspěchů kariéry, když při závodě Světového poháru skončil na třetím místě. Ještě lepší byl před dvěma lety ve Willingenu, kde skončil druhý.

V roce 2012 dosáhl také na páté místo v celkovém pořadí Turné čtyř můstků. Své největší úspěchy v Soči zřejmě nezopakuje, pro český skok je ale nesmírně důležité, že je populární „Koudy“ zpět, snad už v plné síle.

reklama