Záhrobská už zase září. Na MS skončila ve slalomu osmá

16. 2. 2013 14:55
Šárka Záhrobská je po prvním kole slalomu na lyžařském mistrovství světa ve Schladmingu jedenáctá.
Radost Šárky Záhrobské po dojetí do cíle
Radost Šárky Záhrobské po dojetí do cíle | Foto: Reuters

Schladming - Šárka Záhrobská obsadila na lyžařském mistrovství světa ve Schladmingu osmé místo ve slalomu.

Titul získala teprve sedmnáctiletá Američanka Mikaela Shiffrinová před Michaelou Kirchgasserovou z Rakouska a Fridou Hansdotterovou ze Švédska, jež vedla po prvním kole.

Záhrobská nastoupila do závodu na den přesně šest let poté, co v Aare vybojovala titul mistryně světa. V prvním kole skončila jedenáctá a hlavní ztrátu nabrala v horní, strmější pasáži sjezdovky.

Nakonec si ale vypracovala solidní výchozí pozici s minimálním odstupem právě na osmé místo.

Pomohl ji výpadek Němky Rieschové

V druhém kole ji sice předstihla Maria Pietiläová-Holmnerová ze Švédska, nejbližší soupeřky ale česká exmistryně světa porazila a na osmé místo ji poslal výpadek Němky Marie Höflové-Rieschové.

Ta při útoku ze čtvrtého místa už na čtvrtou medaili ze Schladmingu nedojela do cíle.

"Pro mě je tohle malé vítězství," řekla Záhrobská v připomínce problémů, které ji potkaly v létě, kdy musela podstoupit operaci nezhoubného nádoru na mozku. V druhé jízdě zajela dokonce šestý nejlepší čas.

"Je to potvrzení toho, že jsem se dala správnou cestou, a i když tady nemám medaili, ještě dva roky chci závodit, bude olympiáda a další mistrovství světa a já se určitě pokusím," uvedla.

Vyrovnala svůj nejlepší výsledek v sezoně

Osmadvacetiletá Záhrobská osmým místem vyrovnala svůj nejlepší výsledek ze Světového poháru v této sezoně.

Na MS si při sedmém startu ve slalomu připsala nejlepší výsledek po svých medailových umístěních z let 2005 (bronz), 2007 (zlato) a 2009 (stříbro).

Lepší výsledky předvedla na šampionátech ještě v kombinačních závodech v letech 2005 (5.) a 2007 (4.).

Shiffrinová, jež 15. března oslaví teprve osmnácté narozeniny, se stala nejmladší mistryní světa od roku 1985, kdy zvítězila její krajanka Diann Roffeová rovněž v 17 letech.

Po prvním kole byla třetí, ale ve druhém potvrdila pozici nejlepší slalomářky sezony a získala pro Spojené státy už čtvrtou zlatou medaili ve Schladmingu, který si jinak podmanil trojnásobný šampion Ted Ligety.

1. Shiffrinová (USA) 1:39,85 (50,59+49,26), 2. Kirchgasserová (Rak.) -0,22 (50,96+49,11), 3. Hansdotterová (Švéd.) -0,26 (50,41+49,70), 4. Poutiainenová (Fin.) -0,61 (50,58+49,88), 5. Mazeová (Slovin.) -0,76 (50,88+49,73), 6. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) -1,06 (51,92+48,99), 7. Velez-Zuzulová (SR) -1,33 (51,21+49,97), 8. Záhrobská -1,37 (51,87+49,35), 9. Schildová -1,58 (51,84+49,59), 10. Zettelová (oba Rak.) -1,67 (51,91+49,61), ...35. Dubovská -7,54 (55,34+52,05), 41. Kurfürstová -9,85 (55,63+54,07), Pauláthová nedokončila 1. kolo.