reklama

Záhrobská se vrací k tréninku, už v listopadu chce závodit

Šárku Záhrobskou mrzí, že se jí ani jednou během pobytu v nemocnici neozval její otec Šárku Záhrobskou mrzí, že se jí ani jednou během pobytu v nemocnici neozval její otec autor: Reuters
Šárka Záhrobská se po vážné nemoci pomalu vrací k tréninku, chystá se na lyže, a pokud půjde vše podle plánu, chce se vrátit do Světového poháru v polovině listopadu ve finském Levi.

Praha - Šárka Záhrobská se po vážné nemoci pomalu vrací k tréninku, chystá se na lyže, a pokud půjde vše podle plánu, chce se vrátit do Světového poháru v polovině listopadu ve finském Levi.

Bývalá mistryně světa ve slalomu se podle lékařů zcela uzdraví, ale nesmí prý nic uspěchat a připravovat se postupně.

Trénovat na sněhu bude Záhrobská příští měsíc v Argentině.

Bronzové medailistce z olympijských her ve Vancouveru lékaři našli na začátku července nezhoubný nádor na podvěsku mozkovém, který jí ihned odstranili.

Zdravotní stav Záhrobské se rychle zlepšoval a lyžařka nemocnici opustila už po 14 dnech.

"Lékaři mě brzdí, musím pomalu"

Sedmadvacetiletá slalomářka se už zapojila do tréninku.

"Trénink mě baví, šlapala bych do toho víc, ale lékaři mě brzdí. Musím pomalu," uvedla na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Vážné problémy začala mít v druhé polovině června, kdy ji často bolela hlava a bylo jí špatně.

"Zpětně jsem pak viděla, že ty problémy jsem měla už dřív," prohlásila Záhrobská.

Lékaři nevyloučili, že nádor na orgánu, jež je klíčový při tvorbě hormonů, mohl mít vliv na pokles její lyžařské výkonnosti v posledních letech.

"Nepochybně mohl. Nemáme představu, jak dlouho tam ložisko bylo," řekl Vladimír Beneš, přednosta neurochirurgie Ústřední vojenské nemocnice, kde byla Záhrobská operována.

Šárka musí mít trpělivost

Záhrobská během léčby zhubla, ale nevidí v tom problém.

"Stejně jsem plánovala po minulé sezoně, že nějaké to kilo shodím, takže dostat se na ideální váhu nebude problém," podotkla lyžařka.

Už se moc těší na hory, kde tráví celý svůj život. První lyžování ji čeká příští týden v Německu.

"Ráda se vrátím do režimu, na který jsem byla zvyklá," poznamenala.

Zátěž chce zvyšovat postupně. "Zásadní bude, jak se budu cítit na lyžích. Všechno ukáže čas a následující dva měsíce. Když to nepůjde, v Levi nepojedu," dodala.

Jisté je, že Záhrobská musí začít pomalu.

"Daří se jí dobře, zotavuje se postupně, ale udělala velký pokrok, i když není ještě plně funkční. Takže na Šárku tlačíme, aby se ještě plně nezatěžovala, protože by to mohlo vést k určitému vyčerpání," sdělil endokrinolog Josef Marek.

"Věřím, že Šárka bude vítězit, ale ne hned. Chce to čas. Musí mít trpělivost," doplnil.

"Otec se mi ani jednou neozval"

Lyžařka chce poslouchat, byť to prý bude těžké.

"Teď se cítím výborně, spoustu věcí mi jde líp a těším se, až to vyzkouším na lyžích. Takže je složité poslouchat doktory. Není to jako zraněné koleno, které vás bolí a omezuje, u takovéhoto onemocnění je to jiné," vysvětlovala lyžařka.

"Když to v tréninku přepískneme, tak se to může projevit za dva měsíce. Musíme brzdit," řekla.

Oporou jí v nemoci a těžkých chvílích byl její přítel a bývalý kondiční trenér Antonín Strach, hodně se Záhrobské věnovala fyzioterapeutka Lucie Sluková a prakticky denně ji v nemocnici navštěvovala maminka.

Ozvali se jí další lyžaři Lara Gutová, Marlies Shieldová, Benjamin Reich i Tina Mazeová.

Jen otec Petr, s nímž se před několika lety Záhrobská dramaticky rozešla, ji nekontaktoval. "Ani jednou," dodala pouze lyžařka.

reklama