reklama

Zakopané na tragédie nezapomíná. Mazocha lituje

"Bohužel mi v tom druhém kole foukl boční vítr a to se nedá nic dělat, život jde dál," řekl pro Aktuálně.cz nejlepší z Čechů Roman Koudelka "Bohužel mi v tom druhém kole foukl boční vítr a to se nedá nic dělat, život jde dál," řekl pro Aktuálně.cz nejlepší z Čechů Roman Koudelka autor: Vendula Křížová, Aktuálně.cz
V den národního smutku dolétl nejdále Schlierenzauer

Zakopané /Od našeho zpravodaje/ - Kvůli nehodě letadla, při níž ve středu zahynulo dvacet polských vojenských důstojníků, se páteční závod Světového poháru ve skocích na lyžích v Zakopaném uskutečnil bez tradičních ohňostrojů a hlasité hudby.

Kdo se však přece jen radoval? Vítěz, třetí muž průběžného pořadí světového poháru, osmnáctiletý Rakušan Gregor Schlierenzauer. Přeskočil jak Nora Anderse Jacobsena, tak vedoucího muže světového poháru Thomase Morgensterna.

"Zakopané je Mekkou skoků a člověk se musí snažit už jen kvůli všem těm lidem, kteří sem přišli," uvedl po závodě Schlierenzauer. "Byl to můj dětský sen tady vyhrát," dodal skokan, jenž na začátku ledna oslavil osmnáctileté narozeniny.

Čtěte také: Janda nemůže spát. Nevím proč, říká trenér skokanů

Nejlepším z Čechů byl Roman Koudelka, který obsadil dvanácté místo. Po prvním kole to vypadalo, že by se aktuálně nejlepší český skokan mohl dostat do první desítky.

Roman Koudelka v Zakopaném Roman Koudelka - nejlepší z Čechů Foto: Petr Josek / Reuters

"Bohužel mi v tom druhém kole foukl boční vítr, a to se nedá nic dělat, život jde dál," řekl pro Aktuálně.cz student jilemnického gymnázia.

Vzpomínka na pád Mazocha stále v živé paměti

Pořadatelé i fanoušci po roce stále nevymazali z paměti tragickou událost z loňska. Tehdy se při skoku ošklivě zranil český skokan Jan Mazoch.

"Snad se už příští rok - do třetice - nestane žádná tragédie," přál si hlasitě moderátor, když připomínal před zahájením prvního kola nešťastnou událost, která se českému skokanovi přihodila.

Také mezi fandy je vzpomínka živá: "Pamatujeme na tu událost a přejeme Mazochovi všechno dobré," uvedla pro Aktuálně.cz fanynka Soňa z Gliwic.

Ta však stejně jako devadesátdevět procent diváků na zaplněných tribunách v pátečním závodě držela palce někomu úplně jinému.

Čtěte také: V Polsku spadlo vojenské letadlo s 20 lidmi na palubě

Přímo ze Zakopaného: Rok po Mazochově pádu Přímo ze Zakopaného: Rok po Mazochově pádu Prohlédněte zde

I přes smutnou náladu, která v Polsku panuje, se přes 30 000 fanoušků dokázalo zabavit a podporovalo hlavně svou nehasnoucí, avšak momentálně nezářící hvězdu Adama Malysze.

Nejslavnější Polák v Zakopaném ukázal, že je momentálně skutečně z formy a po dvou průměrných skocích se zařadil těsně nad Koudelku na jednáctou příčku.

"Nedaly se čekat zázraky. Po závodě v Harrachově a jednom tréninkovém skoku na Štrbském plese jsem rád, že jsem skočil dva slušné skoky," vysvětloval novinářům Malysz.

Stejně jako čeští skokané, ani Malysz nejede na další závody do japonského Sappora, aby mohl trénovat.

Výsledky:
1. Schlierenzauer (Rakousko) 276,5 bodů
2. Jacobsen (Norsko) 270,4
3. Morgenstern (Rakousko) 264,9
...
12. Koudelka 250,6
27. Sedlák 218,1
33. Janda 107,5
37. Matura (všichni Česko) 104,3

reklama