reklama

Zamilovaná Vaidišová potřebuje zvládnout klíčové týdny, hrozí jí sešup

Nicole Vaidišová Nicole Vaidišová autor: Milan Kammermayer
Návrat někdejší sedmé tenistky světa Nicole Vaidišové po více jak čtyřleté pauze se zadrhl na zraněních a turnajových výpadcích. Nyní tak přešlapuje na začátku čtvrté stovky žebříčku a čeká ji klíčové období.

Praha - Měli velké plány. Zhruba před rokem trenér Aleš Kodat v rozhovorech říkal, že jeho svěřenkyně tenistka Nicole Vaidišová má na to, aby do konce roku byla zpátky v první stovce. Jenže návrat někdejší sedmé hráčky světa po více jak čtyřleté pauze se zadrhl na zraněních a turnajových výpadcích. Nyní tak přešlapuje na začátku čtvrté stovky žebříčku a čeká ji klíčové období.

Loňská sezona byla pro Vaidišovou horskou dráhou. Od světlejších momentů, kdy například v Miami vzala set i světové dvojce Simoně Halepové, po ty temnější, kdy kvůli zraněnému kotníku nehrála čtvrt roku, a na podzim dokonce po bolestech paty předčasně ukončila sezonu.

"Není sranda nebýt stoprocentně fit a hrát s neustálou bolestí. Teď se zaměřím na to, abych doléčila zranění a byla připravena na rok 2016," uvedla tehdy 261. žena světového pořadí.

Přes zimu se doléčila, stihla i pár týdnů tréninku na Floridě a vrhla se do prvních turnajů. Zatím to ale pořád není ono. S bilancí 4:3 opět nějaké body ztratila, především za neobhájené semifinále na turnaji v Midlandu, kde skončila už v kvalifikaci.

Dala si tedy tři týdny volna, během kterých vyšlo najevo, že opět tvoří pár s exmanželem tenistou Radkem Štěpánkem, podívala se do Prahy a vytyčila si až do dubna pět turnajů, které by chtěla objet. Začíná už tento týden ve švýcarském Kreuzlingenu, na turnaji ITF s dotací 50 tisíc dolarů, kde se mimochodem představí pět dalších českých tenistek v čele s nasazenou dvojkou Kristýnou Plíškovou.

Poté by podle informací na webu nicole-vaidisova.com ráda do Kuala Lumpur na podnik WTA, následně objede dva turnaje s dotací 25 tisíc dolarů v mexickém Irapuatu a italské Neapoli. A na začátku dubna by chtěl zkusit další podnik WTA v Katovicích.

Dá se říct, že tohle bude pro šestadvacetiletou hráčku klíčové období. Až do dubna obhajuje 53 bodů, jejichž ztráta by znamenala propad už někam do páté stovky žebříčku. Z pěti zmiňovaných turnajů ale může vyválčit dalších až 700 bodů.

"Pro body to neděláme, ale ono to s tím souvisí. Do lepších zápasů a na větší stadiony se dostanete, jenom když máte body. Tenis ji musí ale především bavit," uvedl už v létě trenér Kodat, jehož snem by bylo, aby se Vaidišová dostala zpět na grandslamy.

Grandslamy? Chce to nějakých 120 bodů

Jenže do hlavní fáze turnaje velké čtyřky se dostane tenistka do 104. místa v žebříčku, i pro kvalifikaci grandslamu potřebuje být ideálně alespoň kolem 200. pozice na okruhu. K takovému skoku jí nyní schází dalších cca 120 bodů, které by musela v následujících týdnech a měsících nahrát. A to nebude nic snadného, na větších podnicích musí přes kvalifikace.

"Divoké karty nechci, co si uhraju, to si uhraju. Budu se řídit pocitově. V momentě, kdy z toho nebudu mít radost a kdy budu vědět, že to nikam nevede, tak skončím nebo něco změním," prohlásila v srpnu na pražské Štvanici.

Šance tu každopádně je, musí ovšem zůstat zdravá. Loni hrála v březnu a poté až v červenci, kvůli již zmiňovanému kotníku. V té době tedy žádné body neobhajuje a může jen získat. Velkou výzvou by pro ni mohla být i kvalifikace na pražský turnaj WTA na Spartě, který se hraje od 23. dubna.

Dva dny před tím bude Vaidišové 27 let. Jakým jiným způsobem tedy oslavit narozeniny než tenisem před domácími fanoušky? Musí ale zvládnout klíčové období následujících týdnů.

reklama