reklama

Zápas asi zmizí z programu OH. Nahradí ho kolečkové brusle?

Zápas čekají v Riu poslední olympijské hry. Zápas čekají v Riu poslední olympijské hry. autor: Reuters
V programu olympijských her bude od roku 2020 patrně chybět zápas

Lausanne - Podle informací agentury AP navrhl výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru vyřadit z programu olympijských her pro rok 2020 zápas. Mezi další ohrožené sporty údajně patřily moderní pětiboj, taekwondo, badminton a stolní tenis. Změnu musí schválit v září v Buenos Aires valné shromáždění MOV, které zároveň doplní do programu jiný sport.

V úvahu přicházejí wakeboarding, squash, sportovní lezení, kolečkové bruslení, karate a bojové umění wu-šu. O návrat na hry usilují také baseball a softbal, které byly vyškrtnuty v roce 2005. Kandidáta na uvolněné místo v programu vybere v květnu v Petrohradu výkonný výbor MOV.

Zápas byl součástí už starověkých olympiád a nechyběl ani na prvních novodobých hrách v roce 1896. Po krátké přestávce se vrátil do programu OH v roce 1920, od roku 2004 zápasily na olympijských žíněnkách i ženy.

Čeští a českoslovenští zápasníci získali na olympijských hrách jednu zlatou, sedm stříbrných a sedm bronzových medailí. O nejcennější kov se na OH 1972 v Mnichově postaral Vítězslav Mácha v řecko-římském stylu v kategorii do 74 kg. Posledním čs. medailistou pod pěti kruhy byl v roce 1988 v Soulu Jozef Lohyňa, bronzový ve volném stylu do 82 kg.

reklama