reklama

"Zápas století" ovládl Mayweather. Pacquiao selhal

Zápas Floyd Mayweather vs. Manny Pacquiao Zápas Floyd Mayweather vs. Manny Pacquiao autor: Reuters
Americký boxer Floyd Mayweather Jr. byl v sobotu v noci v Las Vegas korunován profesionálním mistrem světa ve welterové váze.

Las Vegas - Americký boxer Floyd Mayweather Jr. byl v sobotu v noci v Las Vegas korunován profesionálním mistrem světa ve welterové váze. V "zápase století", jehož rozpočet se vyšplhal na 400 milionů dolarů, tedy na deset miliard korun, zvítězil nad Filipíncem Mannym Pacquiaem jednoznačně na body.

Osmatřicetiletý Američan, který byl v utkání velkým favoritem, přežil bez větší újmy úvodní agresivní útok soupeře a především díky perfektní obraně postupně získával bodovou převahu.

Pacquiao se o rozhodující úder, který by zvrátil nepříznivý vývoj, snažil marně. Výrok trojice rozhodčích byl po dvanácti kolech jednomyslný v poměru 118:110, 116:112 a 116:112 pro Mayweathera.

Roachovi se nelíbily Mayweatherovy rukavice

Dlouho očekávaný duel o stovky milionů dolarů sice na pár desítek minut zdržel svým zásahem vůči rukavicím Mayweather kouč jeho rivala Freddie Roach, nakonec ale oba bojovníci stanuli tváří v tvář mezi šestnácti provazy.

A jestliže někdo čekal raketový úvod ze strany Pacquiaa, byl zklamaný. Aktivnější byl ze začátku Američan. Od druhého kola ale Filipínec přidal na pohybu, úderech a rázem ho byl plný ring. Nejlepší pasáž předvedl v šestém dějství, kde si s ním Mayweather jako kdyby nevěděl rady. „Už vím, proč je tam, kde je,“ pronesl po zápase stále neporažený „TMT“.

V devátém a desátém kole sice ještě dokázal „Pac-man“ přitlačit na pilu a Mayweather Senior, který do tohoto duelu svého syna koučoval rozhodně nezářil štěstím, poslední dvě dějství, právem přezdívaná „kola šampionů“ už zvládl Američan mistrovsky. Když mu ještě před posledním gongem vylétla pravačka k nebesům na důkaz toho, že věří v triumf, málokdo by s ním polemizoval.

Pacquiao se cítil být vítězem

Tedy až na Pacquiaa… „Myslel jsem, že jsem vyhrál. On nic nedělal,“ pronesl smutný šestatřicetiletý Filipínec, který svému soupeři přenechal v ringu pás šampiona velterové váhy organizace WBO. Vítěz je tak mohl připojit ke svým titulům WBA (Super) a WBC a kromě pozice absolutního šampiona velterové divize potvrdil, že je v současnosti králem světového ringu.

A to nejen díky vydělaným více jak 180 milionům dolarů. „Mám k němu velký respekt, je to velký bojovník. Šikovný, rychlý. Ale já jsem vychytralý, udělal jsem, co jsem musel, abych vyhrál,“ prohlásil o dva roky starší Mayweather, který přišel za svým konkurentem po skončení duelu (a svých oslav) do rohu a i během duelu se k sobě oba bojovníci chovali velmi uctivě (pokud vynecháme šeptání do ouška od Američana v závěru prvního kola).

Na „Zápase století“ nechyběly v prvních řadách u ringu všemožné sportovní hvězdy, ale i celebrity šoubyznysu. První řadu u ringu obsadili například Andre Agassi s chotí Steffi Grafovou, nechyběl Magic Johnson, P. Daddy, Michael Jordan, Amir Khan, Mike Tyson, Sting, Mark Walhberg, Donald Trump. Vedle nich pak seděli někteří ze šťastlivců, kteří zakoupili v aukci lístky k ringu v hodnotách 40, 100 a 110 tisíc dolarů!

Mayweather vyhrál nakonec zaslouženě

Ti všichni se museli ale shodnout na tom, že Mayweather vládl zcela jasně a nezpochybnitelně. Zápasové statistiky toto dokazují jasně – zatímco počet úderů od obou byl zhruba stejný – 435 (Mayweather) a 429 (Pacquiao), v přesnosti jasně dominoval vítěz: 148 trefených úderů ku 81!

Otázka dalších dní a měsíců je pak jasná: Kdo bude posledním soupeřem boxerského krále, který zatím nic nemění na rozhodnutí v září letošního roku ukončit svojí kariéru. Moc na výběr ve velterové, potažmo lehké střední váze již nemá. To ale bude Mayweather řešit až poté, co ukončí další velkolepou párty ve svém sídle Southern Highlands Golf Club. Tam dle svých zvyklostí zamířil hned po zápase v jedné ze svých limuzín.

A mimochodem, mnohé bude jistě zajímat i osud Mannyho Pacquiaa. Pokud nedojde na odvetu (momentálně se jeví jako zbytečná věc), je možné, že skončí možná i dříve než jeho rival. Motivace do dalších duelů totiž bude nejspíše hledat jen těžko…

reklama