reklama

Zářivá budoucnost: Čeští atleti přivezli z USA tři medaile

Anežka Drahotová, Jiří Sýkora a Michaela Hrubá po návratu z úspěšného šampionátu. Anežka Drahotová, Jiří Sýkora a Michaela Hrubá po návratu z úspěšného šampionátu. autor: CPA Eduard Erben
Čeští atleti dosáhli na juniorském mistrovství světa v americkém Eugene tří vynikajících úspěchů.

Praha - Čeští atleti dosáhli na juniorském mistrovství světa v americkém Eugene tří vynikajících úspěchů. Desetibojař Jiří Sýkora a chodkyně Anežka Drahotová vybojovali zlatou medaili a teprve šestnáctiletá výškařka Michaela Hrubá kov stříbrné hodnoty.

Po dnešním příletu z USA prozradili pro Aktuálně.cz své čerstvé dojmy a zároveň alespoň ty nejbližší představy.

Sýkora: Čeká mě ještě spousta práce

„V klukovských letech mě bavil každý sport. Hrál jsem například fotbal, basket,  baseball či tenis, ale nakonec dostala přednost atletika a v ní kterákoliv disciplína. Začal jsem místo pozice v kolektivním sportu spíš sázet jen na sebe a po sedmém místě na posledním juniorském šampionátu jsem se důkladně připravoval na ten letošní. Vydařil se mi hlavně druhý den, takže mohu být spokojen. Nečekal jsem však tak velký ohlas na mé vystoupení, vždyť přede mnou je ještě spousta tvrdé práce,“ zdůrazňuje zlatý desetibojař.    

Už za dva týdny ho čeká start na seniorském mistrovství Evropy v Curychu. „Se ziskem 7927 bodů jsem na evropském žebříčku někde kolem dvacátého místa, takže na šampionát pojedu spíše sbírat zkušenosti. Přechod na těžší kouli či disk mě nevadí, neboť právě ve vrzích cítím největší pokrok. Byl bych rád, kdybych curyšský závod dokončil zdravý a pokud by se mi podařilo dosáhnou více než osmi tisíc bodů, byla by to paráda,“ usmívá se Sýkora.

„Není moc desetibojařů, kteří v juniorském věku předvádějí takové výkony. Je lepší, než jsem byl já nebo Roman Šebrle. Pokud se vyvaruje nějakých chyb, tak věřím v jeho světlou budoucnost,“ netají svůj názor Tomáš Dvořák, svazový šéftrenér a bývalý trojnásobný mistr světa v desetiboji.

Drahotová: Splněný plán ještě nemám

„Závod v Eugene jsem začala zostra a někdy ve třetině trati jsem začala mít obavy, zda nasazené tempo vydržím. Asi dva kilometry před cílem jsem trochu začala panikařit, ale nakonec jsem se ke zlatu i ke světovému rekordu probojovala. Po užitečných soustředěních a celkově náročné přípravě se mi podařilo dosáhnout cenného výsledku,“ neskrývá premiantka v chůzi na 10 kilometrů oprávněnou radost.      

Také Drahotová se zůčastní srpnového mistrovství Evropy a na rozdíl od Sýkory tvrdí, že ona letošní plán splněný ještě nemá.

„Pro mě je šampionát druhým vrcholem sezony, a proto se chci zase co nejlépe připravit a především v souboji s výbornými Ruskami a Italkami potvrdit dobrou formu. Dost možná, že reálná je i některá z medailí, ale to prozradí až samotný závod, jak se bude vyvíjet. Ani v Curychu však moje letošní sezona nekončí, protože začátkem října se s Martinou Sáblíkovou zůčastníme mistrovství světa v silniční cyklistice dospělých. Moje šance jsou sice  minimální, ale kolo pořád zůstává mým dalším sportem. Říká se, že nic není nemožné, takže na olympiádu do Ria bych se mohla vydat jako atletka i cykllistka," směje se Anežka.

Hrubá: Medaile je mým splněným přáním

Ve výškařském sektoru vál Michaele Hrubé stříbrný vítr. Výkonem 191 centimetrů vyrovnala český rekord Kašpárkové z roku 1989 a dosáhla na vytouženou stříbrnou medaili.

„Byl to těžký závod, hlavně psychicky. Už na 185 centimetrech jsem měla nervy na pochodu, ale snažila jsem se to nedávat najevo. Celkový účet je výsledkem kvalitnějšího tréninku s větším důrazem na odraz i techniku. Jinak šampionát byl pro mě obrovským zážitkem. Výborná byla jeho organizace, tribuny byly plné diváků a v našem týmu vládla báječná atmosféra,“ nešetří mladičká atletka oprávněnou chválou.      

Na ME do Curychu však nepojede, i když se může pochlubit splněným limitem. Dává přednost olympiádě mládeže, která se koná v Číně a už před časem se její start na této akci potvrdil.

„Na Evropu dospělých mám ještě čas, třeba až se mi podaří zdolat laťku ve výšce dvou metrů. Už dnes však vím, že  mě čeká ještě hodně dřiny, ale mým cílem je účast na OH v Riu,“ dodává Michaela.

reklama