reklama

Zátopek je mezi prvními 12 členy atletické Síně slávy

Světová atletická federace vytvořila Síň slávy k oslavám 100. výročí

Istanbul - Emil Zátopek je mezi prvními dvanácti členy Síně slávy, kterou mezinárodní atletická federace IAAF založila k příležitosti oslav svého stoletého výročí.

Spolu s čtyřnásobným olympijským šampionem Zátopkem jsou mezi prvními členy Jesse Owens, Carl Lewis, Fanny Blankersová-Koenová, Abebe Bikila, Paavo Nurmi, Al Oerter, Adhemar da Silva, Edwin Moses, Betty Cuthbertová, Jackie Joynerová-Kerseeová a Wang Ťün-sia.

V průběhu letošního roku bude podle agentury AP do Síně slávy uvedeno dalších 12 atletů.

Čtěte také:
Na halové MS letí tucet atletů. Šebrle nechce riskovat

Podmínkou pro členství je zisk nejméně dvou zlatých medailí na olympiádě nebo mistrovství světa a alespoň jeden světový rekord. Atlet také může být do Síně slávy zařazen až deset let po ukončení kariéry.

"O vytvoření Síně slávy jsme uvažovali už delší dobu. Je to skvělá možnost nejen ocenit výkony největších atletů, ale také zvýšit zájem o náš sport a jeho bohatou historii," uvedl prezident IAAF Lamine Diack.

Zátopek, který zemřel v roce 2000 ve věku 78 let, získal na olympiádě v Helsinkách v roce 1952 zlaté medaile v bězích na pět a deset kilometrů a v maratonu. O čtyři roky dříve si doběhl pro první zlato na desetikilometrové trati na hrách v Londýně.

Halové mistrovství republiky v atletice, Stromovka Halové mistrovství republiky v atletice, Stromovka Prohlédněte zde

reklama