reklama

Závadová jako první zkoušela bazén v Riu. Kvůli prachu nebylo vidět na dno

Barbora Závadová. Barbora Závadová. autor: Libor Fojtík
Barbora Závadová má za sebou předolympijskou misi v Riu de Janeiro, za které si přivezla primát vůbec prvního plavce v dokončovaném olympijském bazénu.

Praha - Barbora Závadová má za sebou předolympijskou misi v Riu de Janeiro, za které si přivezla primát vůbec prvního plavce v dokončovaném olympijském bazénu.

Na své cestě si chtěla vyzkoušet prostředí stadionu, kde by ale zatím podle jejích slov ještě olympijské hry nemohly být ani náhodou. Při testovacích závodech na polohových tratích vybojovala dvě stříbrné medaile, stihla se i převtělit v turistku a opálit se.

"To víte, byla jsem u moře," pousmála se Závadová při poznámkách na její snědý obličej. "Bylo tam velké vedro, kolem pětatřiceti, a i když bude v době olympiády jejich zima, tak tam bude maximálně o pět stupňů méně. Nejvíc vadilo dusno, klasické tropy. A jak se tam pořád pracuje, tak tam poletuje i hodně prachu. První den v rozplavávacím bazénu už potom nebylo vidět na dno," podělila se s novináři o první dojmy.

Komfort si neužila

Hned po příletu hledala stadion. Chtěla si co nejdřív zaplavat, což jí vyneslo primát prvního závodníka v olympijském bazénu. "Byla to docela náhoda," přiznala Závadová. Přesto si komfort prázdného bazénu neužila. "Plavala jsem na kraji. Instalovali časomíru, tak mě vyslali na bok," vysvětlila. "Nakonec to bylo v pohodě, voda byla na závody studenější, což bylo dobře, protože jinak bychom se tam uvařili," uvedla.

Plavecké centrum Olympic Aquatics Stadium ještě zdaleka není připravené na olympijské hry. Z osmi stadionů v okolí Olympijského parku Barra je kompletně připravené pouze Maria Lenk Aquatics Centre, kde se budou konat soutěže ve skocích do vody, synchronizovaném plavání a zápasy vodního póla. "Náš bazén zprovoznili jen na závody, nepustili nás do celého areálu. Nahoře na tribunách nebyly sedačky, v okolí byly slyšet bagry," řekla.

Do organizačního ideálu to je v Riu ještě daleko. První finálový blok měl půlhodinové zpoždění, plavcům vadily i velké rozdíly teplot venku a v klimatizovaných místnostech. "Rozplavávací bazén je také venku, nemohla jsem ho nejdřív vůbec najít. Mají to prý ještě zastřešit, ale to si neumím představit. Jsou vidět pokroky, ale práce tam je ještě dost," poznamenala.

Doprava v Riu vázne

Samostatnou kapitolou bude podle páté ženy z loňského mistrovství světa na polohové čtyřstovce v Kazani doprava. "Já naštěstí bydlela blízko. Patnáct minut pěšky a patnáct minut autobusem," usmála se Závadová. "Když jsem věděla, že pojedu dlouho, šla jsem pěšky," prohlásila. "Ale neumím si představit, jak to tam bude při olympiádě, když jsem jela teď hodinu a půl do centra," řekla.

V srdci Ria se totiž chtěla podívat i na věhlasná turistická místa - sochu Ježíše Krista či pláž Copacabana. "Vím, že toho při olympiádě moc nestihnu, navíc tam bude milion lidí. Teď jsem měla českého průvodce, takže to bylo rychle hotové," popisovala. "Bylo to fajn, v klidu, bez lidí. Nejvíc to totiž žilo v neděli večer, když odvolávali prezidentku," podotkla Závadová k protestům proti Dilmě Rousseffové.

reklama