reklama

Závadová myslí před ME na medaile. V cestě jí stojí Maďarky i spousta obrátek

Barbora Závadová Barbora Závadová autor: ČTK
Barbora Závadová, pátá z letošního mistrovství světa, si před mistrovstvím Evropy v Izraeli věří na medaili. Musí ale překonat zdravotní komplikace, které ji narušily přípravu, i maďarskou konkurenci.

Praha - Celkem jednadvacet českých plavců se ve dnech 2. - 6. prosince v izraelské Netanyai zúčastní mistrovství Evropy v krátkém bazénu. I přes zdravotní komplikace se na ně s nemalými ambicemi vydává Barbora Závadová, která na letošním světovém šampionátu v dlouhém bazénu obsadila pátou příčku.

"Mám natažené vazy v lokti, ale bolest ustupuje a do zahájení mistrovství snad budu v pořádku,“ věří současná česká plavecká jednička.

Jak jste spokojena s podzimní přípravou?

Mám za sebou náročná soustředění ve Španělsku i v Maďarsku a věřím, že poctivý trénink se mi už teď v Izraeli podaří zúročit. Navíc jsem startovala v několika závodech Českého poháru. Na mých výkonech by se kvůli zmíněnému zranění lokte neměla podepsat ani týdenní nucená zdravotní přestávka.

V kterých závodech budete na startu a s jakými představami?

Rozhodla jsem se pro čtyři disciplíny a nejvíc si slibuji, jako ostatně pokaždé, od polohového závodu na 400 metrů, případně od poloviční trati. Po pátém místě na mistrovství světa bych asi měla patřit mezi kandidátky na některou z medailí, ale tentokrát se bude plavat v krátkém bazénu, což je pro mě velký rozdíl.

Chcete tím říci, že máte radši padesátimetrové bazény? A proč?

Někdo má rád psy a jiný zase kočky, přitom v obou případech jde o domácí zvířata. Podobné je to v mých očích s bazény. Jsem pohodový plavec, ve velkém se lépe orientuji, jsem klidnější a hlavně – nemám ráda tolik obrátek.

To jsou pro vás tak velkým handicapem?

Byly pro mě vždy nevýhodou, ale poslední tři roky už trénuji v krátkém bazénu, takže můj vztah k nim se trochu zlepšil (smích). Snad se to projeví i teď na mistrovství Evropy.

Co víte o soupeřkách?

Skoro nic. Snad jen to, že tam určitě budou výborné Maďarky. Některé země, právě kvůli krátkému bazénu, tento šampionát vynechávají. Čeští plavci ho naopak vítají, protože v průběhu roku nemají tolik možností změřit své síly s prvotřídními plavci. Myslím si, že účast na mistrovství Evropy může být užitečná i směrem k olympijským hrám.

Jaká vede pro plavce cesta do Ria?

Přes splněné limity v jednotlivých disciplinách. Mně už se to v polohovém závodě na 400 metrů podařilo, takže na olympiádu se mohu v klidu připravovat.

A s jakým izraelským účtem byste byla spokojena?

Stále mě pobolívá už zmíněný loket a navíc do Izraele přiletíme až v pondělí večer a po kratičkém pobytu už ve středu začínají rozplavby. Jak obojí zvládnu jsou pro mě otazníky, na které teď nemám odpověď. V každém případě budu spokojena, když se mi závody vydaří a aspoň dvakrát najdu cestu mezi osmičku nejlepších. O finálové bitvě vždy říkám: děj se vůle boží.

reklama