Závod míru má opět nového lídra

ČTK
18. 5. 2006 17:22
Meerane - Už pátým nositelem žlutého trikotu v 58. ročníku Závodu míru se stal italský cyklista Giampaolo Cheula z britské stáje Barloworld, který po šesté etapě vystřídal v čele Bělorusa Konstantina Sivcova.

Vítězství v dnešním úseku dlouhém 172 kilometrů s cílem v německém Meerane vybojoval Belgičan Erwin Thijs z týmu Unibet.com. Cheula dojel desátý a v celkovém pořadí má náskok čtyř sekund před krajanem Christianem Gasperonim.

Z českých závodníků skončil nejlépe Jan Faltýnek z PSK Whirlpool na třináctém místě. V průběžném pořadí je nejvýš Martin Mareš z italské stáje Naturino Sapore di Mare, který si drží desáté místo.

Jezdci absolvovali poslední etapu s alespoň částečně kopcovitým terénem a především v závěru slavnou "Meeranskou střechu", kterou museli zdolat třikrát. Poslední stoupání do cíle rozhodlo o další změně v čele závodu, neboť Sivcov přijel do cíle až dvacátý a na tři největší soupeře ztratil několik sekund.

Úvod etapy patřil jezdcům, kteří jsou v pozadí výsledkové listiny. Aktivní byli závodníci hradecké stáje PSK Whirlpool a v jednom nadějném úniku byl René Andrle. Když peloton uprchlíky dostihl, zrodila se rozhodující akce. Po druhé rychlostní prémii na 54. kilometru ujeli Němec Wackernagel, Novozélanďan MacMaster, Thijs, Ital Palumbo a Američan O'Bee, kteří rychle získali náskok. Postupně ho zvýšili až na devět a půl minuty, ale nikomu z favoritů to příliš nevadilo, protože nejlepší z nich Palumbo ztrácel před startem etapy v celkovém pořadí téměř šestnáct minut.

Na třech okruzích v Meerane soupeři sice z náskoku ukrojili, přesto mohla pětice bezpečně myslet na stupně vítězů. S čekáním na spurt nechtěl kalkulovat Thijs a pět kilometrů před cílem nastoupil. V 35 letech si dojel pro třinácté profesionální vítězství s půlminutovým náskokem před Giuseppem Palumbem, třetí skončil Kirk O'Bee.

"Na začátku etapy jsem zkoušel být v nějakém úniku, protože jsem počítal, že by to mohlo vyjít. Vsadil jsem však na špatnou skupinu, v níž nikdo neměl zájem jet," řekl novinářům Andrle. "Pak nastoupili jiní a ti již měli větší štěstí. Nikdo z nich nejlepším nevadil," dodal Andrle.

V pátek pokračuje závod předposlední etapou z Delitzsch do Thale, která měří 187 km.

Výsledky - 6. etapa Dippoldiswalde - Meerane (172 km):
1. Thijs (Belg.) 4:21:36, 2. Palumbo (It.) -29, 3. O'Bee (USA) -36, 4. Wackernagel (Něm.) -42, 5. MacMaster (N. Zél.) -52, 6. Tonti (It.), 7. Radochla (Něm.), 8. Serpellini, 9. Gasperoni, 10. Cheula (všichni It.) všichni -5:26, ...13. Faltýnek, 15. Kozubek oba -5:33, 23. Benčík (všichni PSK Whirlpool) -5:49, 35. Mareš (Naturino Sapore di Mare), 37. Andrle (PSK Whirlpool) oba -5:44, 45. Tesař (Wiesenhof Akud), 48. Bárta (Elk-Haus) oba -5:57.

Průběžné pořadí:
1. Cheula 23:42:00, 2. Gasperoni -4, 3. Tonti -5, 4. Sivcov (Běl.) -9, 5. Serpellini -12, 6. Quesada (Šp.) -23, 7. Guinti -29, 8. Spadi (oba It.) -47, 9. Cardeňas (Kol.) -1:18, 10. Mareš -1:34, ...14. Benčík -3:13, 18. Kozubek -4:15, 20. Andrle -4:41, 22. Bárta -4:46, 35. Kadlec (Dukla Praha) -11:04, 51. Bucháček(PSK Whirlpool) -26:27.