reklama

Závod pohlaví: Gebrselassie bude stíhat Radcliffeovou

Haile Gebrselassie a Paula Radcliffeová na tiskové konferenci. Haile Gebrselassie a Paula Radcliffeová na tiskové konferenci. autor: Reuters
Maratonský duel se odehraje v neděli ve Vídni

Vídeň - Vídeň bude v neděli svědkem běžeckého souboje pohlaví na půlmaratonské trati, jehož aktéry budou vytrvalecké hvězdy Haile Gebrselassie a Paula Radcliffeová. Etiopský fenomén se představí v roli stíhače, britská světová rekordmanka v maratonu dostane na začátku náskok. Dva dny před závodem se spolu dohodli na tom, že Gebrselassie vyběhne o sedm minut a 52 sekund později, což je přesně rozdíl mezi osobními půlmaratonskými rekordy obou účastníků.

Návrh velikosti náskoku vzešel na tiskové konferenci od Radcliffeové. Gebrselassie si nejprve povzdychl, ale nakonec souhlasil. "Zřejmě nemám jinou volbu," řekl a v žertu pak kvůli zvýšení svých šancí soupeřce doporučil: "Vídeň je krásná, tak se při běhu v klidu trochu porozhlídni."

Gebrselassie ve středu oslaví 39. narozeniny, jeho osobní rekord na půlmaratonské trati má od 15. ledna 2006 hodnotu 58:55, což je o 32 sekund více než světové maximum Zersenaye Tadeseho z Eritrey.

Čtěte také: V pražském půlmaratonu padaly rekordy, běžel i Nedvěd

Osmatřicetiletá Radcliffeová dosáhla 7. října 2001 času 1:06:47. O dva roky později jí v Newcastlu naměřili dokonce 1:05:40, což by dodnes znamenalo světový rekord, jenže trať měla příliš klesající profil, a tak je oficiálně nejlepším časem historie loňský výkon Mary Keitanyové z Keni (1:05:50).

Gebrselassie, který nedávno vzdal svoji snahu o nominaci na olympijské hry v maratonu, se cítí na čas kolem 61 minut. Trať zná z loňska, kdy dosáhl času 60:18. Podobný stíhací závod pro něj bude premiéra. "Bude hodně záležet na počasí. Pro Paulu nepředstavuje zima a déšť žádný problém, já to rád nemám. Zkusím ji ale dohnat," řekl Gebrselassie.

Nedvěd, Klaus či Pirk ozdobili Pražský půlmaraton Nedvěd, Klaus či Pirk ozdobili Pražský půlmaraton Prohlédněte zde

Pro Radcliffeovou naproti tomu představuje závod důležitý předolympijský test po přípravě v Keni a USA, stěžovala si ale na nedávný zánět průdušek. "Proto neumím říct, jakou mám formu. Když se dostanu pod 70 minut, budu spokojená," uvedla.

Takzvaný "Závod šampionů" se uskuteční v rámci 29. ročníku Vídeňského maratonu. Ten bude odstartován pouhou půlminutu poté, co se na trať vydá Gebrselassie.

reklama