reklama

Zázrak! Zbitý ruský boxer se probudil z kómatu, dýchá už sám

Magomed Abdusalamov (vlevo) již nikdy nebude boxovat, všichni ale mají radost, že bude ale alespoň žít. Magomed Abdusalamov (vlevo) již nikdy nebude boxovat, všichni ale mají radost, že bude ale alespoň žít. autor: Reuters
Dvacet dnů byl v umělém spánku po brutálním duelu těžkých vah ruský boxer Magomed Abdusalamov.

New York – Dvacet dnů byl v umělém spánku po brutálním duelu těžkých vah ruský boxer Magomed Abdusalamov. V noci na čtvrtek jej lékaři v Roosveltově nemocnici v New Yorku konečně odpojili od přístrojů. „Má za sebou dlouhou cestu,“ pronesl pro espn.go.com jeho manažer Sampson Lewkowicz. A dlouhou před sebou...

Tím příběhem žil před třemi týdny celý boxerský svět. Ruský tvrďák Magomed Abdusalamov a Kubánec Mike Perez předvedli fanouškům i Vladimiru Kličkovi, který duel sledoval z první řady u ringu, jeden z nejlepších soubojů supertíhy za posledních dvacet let. Návrat ke starým časům.

Totálně zbitý Rus po zápase zkolaboval

Jenže brutální řež odnesl třicetiletý bijec přezdívaný „Mago“ kromě zlomené ruky, nosu a levé lícní kosti také krevní sraženinou na mozku. Během operace, která byla úspěšná, ale prodělal mozkovou mrtvici. A jak se později ukázalo, lékaři mu v tu chvíli dávali na přežití šanci menší než jedno procento.

Jenže stejně jako v ringu, kde sice zápas s Perezem prohrál, ale s ohledem na zranění byl vůbec zázrak, že jej dovedl až do posledního gongu, ukázal Abdusalamov velkou bojovnost i v souboji se smrtí. Už o uplynulém víkendu začal částečně dýchat sám, po dalších čtyřech dnech jej mohli lékaři probudit z umělého spánku definitivně.

„Stále má v krku různé hadičky, ale dýchá již sám. Má otevřené pravé oko, hýbe s pravou nohou, ale stále je víceméně ve vegetativním stavu. Pochopitelně se stále nehýbe, ale i tak je to skvělá zpráva pro něj, jeho rodinu, všechny,“ neskrýval spokojenost zkušený promotér.

Další prognóza? Zatím nejasná

Dle respektovaného boxerského reportéra Dana Rafaela ale stále není jasné nic více, tedy zda-li Abdusalamov komunikuje alespoň s lékaři a jaká je jeho další prognóza. S ohledem na vážná zranění v levé části obličeje je ale lepší stav pravé poloviny jeho těla logickým vyústěním, stejně jako je zjevné, že s tak mizivou šancí na přežití je i zpráva o jeho probuzení obrovských pokrokem.

„Nyní půjdeme den po dni. Ale už jen to, že dokáže žít a dýchat je úžasné. Má ale před sebou ještě těžkou, dlouhou cestu. Jaký bude jeho další život? To vážně nyní nevím,“ dodal opatrně Lewkowicz.

O jeho stav se zajímal i Mike Tyson

Příběhem Abdusalamova, jehož rodina a právě Lewkowicz založili speciální nadační fond, žil bez nadsázky celý boxerský svět. O jeho zdravotní stav se aktivně zajímal nejen jeho soupeř a oba bratři Kličkové, ale například i Mike Tyson, Sergio Gabriel Martinez, Denis Lebeděv, nakonec zrušený souboj mu chtěl darovat Tomasz Adamek.

Vedle těchto zmíněných velikánů světa šestnácti provazů pak finančně přispěla do fondu 50 tisíci dolarů organizace WBC, o jejíž kontinentální pás ruský bijec v souboji s Perezem přišel, finanční pomoc zaslal i nejlepší boxer současnosti a nejbohatší sportovec světa Floyd Mayweather junior.

reklama