reklama

Zemřel baseballista Frates, který dal tvář "Kbelíkové výzvě". Bylo mu 34 let

Peter Frates Peter Frates autor: Youtube
Americký baseballista Peter Frates po sedmi letech prohrál svůj boj se zákeřným neurodegenerativním onemocněním. Bývalý univerzitní hráč se proslavil tím, že se stal kmotrem takzvané Kbelíkové výzvy (Ice bucket challenge), kterou před pěti lety podstoupily miliony lidí po celé planetě.

Smyslem Kbelíkové výzvy bylo alespoň na pár okamžiků zakusit, jaký pocit ochromení zažívají pacienti s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), která se vyznačuje postupným odumíráním motorických neuronů v mozku a míše.

Kýbl ledové vody na sebe nechalo vylít jen v roce 2014 sedmnáct milionů lidí. Včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, spoluzakladatele společnosti Microsoft Billa Gatese, herce Chrise Pratta nebo zpěváka Justina Timberlakea.

Tváří výzvy se stal Peter Frates, univerzitní hráč baseballu, kterému byla ALS diagnostikována v roce 2012. I přes postupně se zhoršující hybnost se aktivně účastnil řady akcí na zvýšení povědomí o zákeřném onemocnění, díky němu putovaly na výzkum miliony dolarů.

V pondělí, po sedmi letech statečného boje, nemoci podlehl. "Pete byl inspirací pro spoustu lidí na celém světě, kteří čerpali sílu z jeho odvahy a odolnosti," uvedla v prohlášení rodina Fratesova. 

reklama