reklama

Hry v roce 2022 bude hostit Peking, vyhrál o čtyři hlasy

Čínský Peking se stane prvním olympijským městem v historii, které uspořádá letní i zimní olympijské hry. Po letních hrách 2008 bylo stejné město vybráno i pro uspořádání zimních her v roce 2022. Reuters |  01:04
Mezinárodní olympijský výbor pořadatele zimních her zvolil na svém zasedání v Kuala Lumpur.

Kuala Lumpur - Čínský Peking se stane prvním olympijským městem v historii, které uspořádá letní i zimní olympijské hry. Po letních hrách, které čínská metropole uskutečnila v roce 2008, bylo stejné město vybráno i pro uspořádání zimních her v roce 2022.

V pátek o tom na svém zasedání v Kuala Lumpur rozhodl Mezinárodní olympijský výbor, který Peking upřednostnil před kandidaturou kazašského Almaty. Jen několik hlasů přitom rozhodlo ve prospěch Číňanů, kteří vyhráli poměrem 44:40. Hlasování se nezúčastnil pouze jediný člen MOV, šéf FIFA Sepp Blatter.

Čtyři evropští kandidáti, včetně Osla a Stockholmu, odstoupili především kvůli finančním nákladům už před volbou.

Hry v Pekingu budou třetí asijské hry v řadě, v roce 2018 bude zimní hry hostit Pchjongčchang, o dva roky později uspořádá letní olympiádu Tokio.

"Pro Peking to bude zcela nová zkušenost, tradici v zimních sportech nemá. Nicméně jsem přesvědčen, že hry zvládne zorganizovat na vysoké úrovni. Číňané to dokázali už v roce 2008. Vědí, co taková akce obnáší, to je také jejich velká výhoda," uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Výhodou existující sportoviště

Peking byl před volbou považován za favorita. Opíral se o celosvětový vliv země, jeho slabinou naopak mohl být nedostatek přírodního sněhu a roztroušenost sportovišť pro lyžařské soutěže až 200 kilometrů od centra her. V plánu je proto výstavba rychlodráhy.

Naopak Čína může využít sportoviště ze soutěží z letní olympiády, třeba národní stadion přezdívaný Ptačí hnízdo. Sedm z plánovaných čtrnácti areálů již existuje. Běhy, skoky, biatlon či snowboardingové závody se budou konat v horské oblasti Čang-ťia-kchou.

Kazaši nabízeli sportoviště v okruhu do 30 kilometrů, ale krátce před polednem předseda MOV Thomas Bach oznámil, že vítězem voleb se stal Peking. Po zimních hrách 2018 v korejském Pchjongčchangu a letní olympiádě 2020 v Tokiu se největší sportovní událost světa potřetí za sebou uskuteční v Asii.

reklama