Českým lyžařům schází peníze, nejspíš budou muset vynechávat závody. Máme velké obavy, tvrdí Krýzl

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
19. 10. 2016 10:23
Český svaz lyžařů se potýká s nedostatkem peněz. Ač stát navýšil financování mládeže, na seniorské reprezentanty ve sjezdovém lyžování prostředky stále nejsou. I proto budou muset někteří reprezentanti nejspíše obětovat závody SP v Severní Americe a sníží se i celková podpora dospělým sportovcům. "Máme velké obavy, že dosavadní úspěšnost nebudeme schopni kvůli nedostatku financí udržet,“ prohlašuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz předseda úseku alpských lyžařů Aleš Krýzl.
Juniorům ještě přípravu na novou sezonu v Chile zaplatí, se seniorskými reprezentanty je ale problém. Lyžařům schází miliony
Juniorům ještě přípravu na novou sezonu v Chile zaplatí, se seniorskými reprezentanty je ale problém. Lyžařům schází miliony | Foto: Reuters

Jaký je váš současný roční rozpočet?

V období 2003–2005 byl přibližně 15 milionů korun a v posledních letech se pohybuje kolem 11 milionů korun. Do letošní sezony náš úsek alpského lyžování pokrýval výdaje ve výši dvou milionů korun z marketingu.

V jaké situaci vstupujete do letošní sezony?

Stručně řečeno: financování nás trápí. Nedaří se nám zajistit společného partnera pro celý reprezentační tým. Většinu reklamních ploch uvolňujeme závodníkům, z nichž některým se sponzora podařilo zajistit. Většina reprezentantů však zatím celou sezonu pokrytou nemá. Z finančních důvodů se nemohou zúčastnit Světového poháru v USA a Kanadě, přestože start v těchto závodech si vybojovali.

V létě jste však absolvovali třítýdenní soustředění v Chile, což asi nebyla levná akce...

Tuto velice užitečnou a potřebnou přípravu se podařilo uskutečnit pouze díky bývalému lyžaři a současnému podnikateli Tomáši Němcovi. Jeho významná finanční podpora přinesla v průběhu posledního chilského týdne i výborné výsledky. Platí to především na Ester Ledeckou, která se stala vítězkou Jihoamerického poháru, dále Ondřeje Berndta, Filipa Forejtka i nejmladšího člena výpravy Jana Zabystřana. Všichni si vytvořili výborný základ pro start do nové sezony.

V čem vidíte ve vašem financování největší problémy?

Jsme rádi, že stát zvyšuje podporu sportu, ale peníze míří hlavně na mladé závodníky. Těm jsme schopni zajistit výborné podmínky. Jakmile však přejdou do seniorské kategorie, tak je finanční propad přímo dramatický. Proto si myslím, že stát by na své reprezentanty zapomínat neměl. Vždyť spousta zpráv o České republice v zahraničních médiích pramení ze sportu.

Pokryjí sjezdařům náklady na dopravu a pobyt aspoň prize money?

Jasnou českou jedničkou je Šárka Strachová, která loni získala na odměnách 2,3 milionu korun. Avšak kdo se chce protlačit k nejvyšším příčkám ve Světovém poháru, tak potřebuje zhruba 4–5 milionů korun. K tomu asi není potřeba žádný komentář.

Kdo vám tedy k reprezentační činnosti nejvíc pomáhá?

Resortní centra, což je Dukla a Centrum sportu Ministerstva vnitra. Patří jim za to velké poděkování, ale i jejich prostředky jsou omezeny. Pokrývají 15–25 procent z rozpočtu závodníků. Všichni však v těchto centrech zařazeni nejsou. Musejí pomáhat osobní sponzoři a rodiče.

V čem vidíte řešení tohoto problému?

Ve zvýšení finanční podpory reprezentace Českého svazu lyžařů.

 

Právě se děje

Další zprávy