Mráz Nováka nespálil, v Ruce zaběhl ve stíhacím závodě životní výsledek

Aktualizováno 28. 11. 2021 14:27
Český běžec na lyžích Michal Novák ve stíhačce na 15 kilometrů v Ruce obsadil páté místo a v distančních závodech Světového poháru zaznamenal životní výsledek. Stupně vítězů při absenci norských reprezentantů ovládli Rusové, vyhrál Alexander Bolšunov.
Běžec na lyžích Michal Novák.
Běžec na lyžích Michal Novák. | Foto: Czech Ski and Snowboard

Závod žen na 10 kilometrů, který byl kvůli velkému mrazu přesunut až na odpoledne, vyhrála Norka Therese Johaugová. Česká reprezentantka Petra Nováková skončila se ztrátou téměř pěti minut na 34. místě, Kateřina Janatová doběhla na 39. příčce.

Novák za mrazivého počasí odstartoval ze 16. místa, ale zhruba v polovině trati se dotáhl na čelo závodu. Ve vedoucí skupině s šesti ruskými závodníky a Němcem Lucasem Böglem se pětadvacetiletý český lyžař držel až do konce.

"Docela mě překvapilo, jak jednoduše jsme se s Malcevem, který měl čtrnáctku, propracovali dopředu. Ani pak se nejelo vysoké tempo, čemuž jsem se divil, protože pocitově jsem jel nižším úsilím," uvedl Novák v tiskové zprávě.

V závěru už ale nevydržel stupňující se tempo a do cíle doběhl na pátém místě. "Nastupovat se začalo až v posledním okruhu, kdy mi Rusové trochu poodjeli. Pak ale začali taktizovat a znovu jsem se k nim dotáhl," popsal Novák.

Před nájezdem na stadion mu však došly síly. "Do toho posledního kopce jsem se sotva vydrápal. Na medaili to sice nevyšlo, ale i tak jsem nesmírně spokojený. Ten výsledek je úžasný," dodal.

Novák životním závodem narušil nedělní ruskou nadvládu. Bolšunov vyhrál s náskokem půl sekundy před Sergejem Usťugovem, třetí byl Arťom Malcev, čtvrtý Ivan Jakimuškin a šestý Ilja Semikov.

Na Bolšunova, jenž se díky vítězství posunul do čela průběžného pořadí Světového poháru, Novák ztratil 9,2 sekundy. Od stupňů vítězů českého reprezentanta dělilo osm a půl vteřiny.

Novák, který byl šestnáctý v sobotu na klasické patnáctce, si pátou pozicí vylepšil maximum v distančních závodech. Jeho dosavadním nejlepším výsledkem bylo 14. místo na volné patnáctce z Falunu 2019.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko) - stíhací závody:

Muži (15 km): 1. Bolšunov 35:23,7, 2. Usťugov -0,5, 3. Malcev -0,7, 4. Jakimuškin (všichni Rus.) -5,3, 5. M. Novák (ČR) -9,2, 6. Semikov (Rus.) -12,7, 7. Bögl (Něm.) -17,3, 8. Červotkin (Rus.) -50,6, 9. Pellegrino -57,4, 10. De Fabiani (oba It.) -57,7, …48. Pechoušek -3:40,5, 53. Knop (oba ČR) -4:30,3.

Průběžné pořadí (po 3 z 32 závodů): 1. Bolšunov 174, 2. Usťugov 132, 3. Klaebo 119, 4. Valnes (oba Nor.) 118, 5. Terentěv (Rus.) 115, 6. Červotkin 112, …12. Novák 60, 55. Šeller (ČR) 4.

Ženy (10 km): 1. Johaugová (Nor.) 25:56,0, 2. Karlssonová (Švéd.) -7,8, 3. Wengová (Nor.) -37,9, 4. Pärmäkoskiová (Fin.) -38,3, 5. Brennanová (USA) -38,4, 6. Anderssonová (Švéd.) -41,1, 7. Hennigová (Něm.) -43,9, 8. Olssonová (Švéd.) -49,8, 9. Niskanenová (Fin.) -51,5, 10. Carlová (Něm.) -1:09,6, …34. Nováková -4:47,9, 39. Janatová (obě ČR) -4:55,3.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 32 závodů): 1. Karlssonová 220, 2. Johaugová 180, 3. Pärmäkoskiová 121, 4. Dahlqvistová (Švéd.) 112, 5. Brennanová 104, 6. Hennigová 99, …36. Beranová (ČR) 11.