Björgenová se po mateřské vrátila vítězstvím. Češky nebodovaly, mezi muži dojel Bauer devětadvacátý

Aktualizováno 27. 11. 2016 14:07
Loňskou sezonu Marit Björgenová kvůli narození dítěte vynechala, v té letošní už ovšem zase atakuje čelní příčky v závodech Světového poháru. Po včerejším desátém místě ve sprintu dnes ovládla úvodní distanční závod sezony ve finské Ruce. České reprezentantky na desetikilometrové trati na body nedosáhly, Petra Nováková dojela na třiatřicáté pozici. Mužský závod na 15 kilometrů vyhrál domácí Iivo Niskanen, Lukáš Bauer získal dva body za dvacáté deváté místo. Česká lyžařka Kateřina Smutná pak uspěla ve Švýcarsku, kde skončila první v prologu seriálu dálkových běhů Ski Classics.
Marit Björgenová si ve finské Ruce zajistila 103. pohárový triumf v kariéře.
Marit Björgenová si ve finské Ruce zajistila 103. pohárový triumf v kariéře. | Foto: Reuters

Ruka - Rekordmanka Světového poháru v běhu na lyžích Marit Björgenová vyhrála po roční mateřské pauze hned první distanční závod sezony. Šestatřicetiletá Norka zvítězila na 10 km klasicky ve finské Ruce a připsala si 103. pohárový triumf v kariéře. Klasickou patnáctku mužů ovládl domácí Iivo Niskanen, jediné české body dnes získal devětatřicetiletý Lukáš Bauer za 29. místo.

Šestinásobná olympijská vítězka a čtrnáctinásobná mistryně světa Björgenová vynechala minulý ročník kvůli těhotenství a do Světového poháru se vrátila jedenáct měsíců po narození syna. V sobotním sprintu byla čtyřnásobná vítězka elitního seriálu desátá, ale dnes už přemožitelku nenašla.

"Je neuvěřitelně zábavné zase vyhrát. Cítím se skvěle. Po prvním kole jsem věděla, že můžu přidat, dobře jsem si rozložila síly a jsem šťastná," řekla Björgenová. Pro první vítězství od loňského března, kdy vyhrála závěrečný závod sezony na Holmenkollenu, si dojela s náskokem 4,6 sekundy před domácí Finkou Kristou Pärmäkoskiovou. Třetí byla stejně jako v sobotu Norka Heidi Wengová.

České reprezentantky na body nedosáhly. Petra Nováková dojela na 33. místě se ztrátou devíti sekund na Slovenku Alenu Procházkovou, která obsadila poslední bodovanou 30. pozici. Karolíně Grohové patřila 61. příčka.

Niskanen vyhrál svůj druhý závod SP v kariéře

Bauer, který absolvuje poslední sezonu ve Světovém poháru a vše směřuje k mistrovství světa v Lahti, startoval s číslem 17 a za vítězným Niskanenem zaostal o minutu a 17 vteřin. Další Češi byli daleko za bodovanou třicítkou - Petr Knop obsadil 61. místo, Michal Novák byl o dvě místa za ním, Aleš Razým 69. a Jakub Gräf 90.

Niskanen vyhrál závod SP podruhé v kariéře a v Ruce zopakoval na stejné trati triumf z předloňska. Druhý dojel s odstupem deseti vteřin Nor Emil Iversen, třetí byl o vteřinu zpět jeho krajan a obhájce pohárového prvenství Martin Johnsrud Sundby.

Za týden pokračuje SP v Lillehammeru, kde bude Bauer chybět a za ČR pojedou Razým, Knop, Gräf, Novák, Nováková, Grohová a Kateřina Beroušková.

Smutná vyhrála prolog seriálu Ski Classics

Závodu v Ruce se nezúčastnila Kateřina Smutná, která dnes vyhrála ve švýcarské Pontresině prolog na 8 km seriálu dálkových běhů Ski Classics. Mezi muži byl Jan Šrail na 31. místě, zvítězil Nor Petter Elliasenn.

Kateřina Smutná od letošní sezony znovu reprezentuje české barvy.
Kateřina Smutná od letošní sezony znovu reprezentuje české barvy. | Foto: Svaz lyžařů ČR

Smutná, reprezentující tým Santander, porazila časem 23:42,97 o sedm desetin celkovou vítězku minulého ročníku Brittu Norgrenovou. Další česká běžkyně Adéla Boudíková z Atlas Craft Teamu dojela sedmá a desátá už s více než dvouminutovou ztrátou skončila Klára Moravcová ze Silvini Madshus Teamu.

"Bylo to těžké, bořily se hole a měla jsem problém ve druhém i třetím kole. Ale dopadlo to dobře, takže jsem moc spokojená," řekla v televizním rozhovoru Smutná, která od této sezony znovu reprezentuje ČR. "Chci zkusit vyhrávat dál," dodala letošní vítězka slavného Vasova běhu. Další šanci bude mít za týden při La Sgambedě na 35 km.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - 15 km klasicky: 1. Niskanen (Fin.) 35:27,6, 2. Iversen -10,2, 3. Sundby -11,2, 4. Tönseth (všichni Nor.) -17,0, 4. Olsson (Švéd.) -17,0, 6. Krogh (Nor.) -18,3, 7. Halfvarsson (Švéd.) -21,2, 8. Bessměrtnych (Rus.) -24,3, 9. Heikkinen (Fin.) -32,0, 10. Musgrave (Brit.) -33,8, ...29. Bauer -1:17,2, 61. Knop -2:33,8, 63. M. Novák -2:39,9, 69. Razým -3:00,3, 90. Gräf (ČR) -4:24,1.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 32 závodů): 1. Halfvarsson 116, 2. Niskanen a Golberg 100, 4. Iversen (oba Nor.) 82, 5. Krogh 80, 6. Klaebo (Nor.) a Sundby 60, ...52. Bauer 2.

Ženy - 10 km klasicky: 1. Björgenová (Nor.) 26:55,2, 2. Pärmakoskiová (Fin.) -4,6, 3. Wengová -12,7, 4. Östbergová (obě Nor.) -36,8, 5. Fesselová (Něm.) -42,4, 6. Mononenová (Fin.) -50,0, 7. Carlová (Něm.) -51,7, 7. Nilssonová (Švéd.) -51,7, 9. Kowalczyková (Pol.) -52,4, 10. Jacobsenová (Nor.) -1:04,0, ...33. Nováková -2:05,4, 61. Grohová (obě ČR) -3:13,4.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 32 závodů): 1. Nilssonová 136, 1. Björgenová 126, 3. Pärmäkoskiová 125, 4. Wengová 120, 5. Östbergová 86, 6. Fallaová (Nor.) 80.