Po Kristoffersenovi létaly koule. Mezi diváky byli i blbci, omlouval se domácí vítěz Hirscher

23. 1. 2018 22:19
Hirscher se v historických tabulkách dotáhl na Hermanna Maiera.
Marcel Hirscher
Marcel Hirscher | Foto: Reuters

Schladming - Rakouský lyžař Marcel Hirscher vyhrál noční slalom Světového poháru ve Schladmingu a oplatil druhému Henriku Kristoffersenovi porážku z nedělního závodu v Kitzbühelu. Suverén této sezony předvedl nejrychlejší jízdy v obou kolech a díky 54. vítězství v SP se dotáhl v historických tabulkách na rakouského rekordmana Hermanna Maiera. Lepší je teď mezi muži už jen legendární Švéd Ingemar Stenmark (86).

"Je úžasné, že jsem mohl 54. triumf oslavit tady. Samozřejmě, že to bylo velké téma, ale snažil jsem se nenechat se těmi čísly rozhodit," řekl Hirscher.

Hirscher dnes před 50.000 fanoušků porazil velkého norského rivala o 39 setin sekundy a opět si před ním upevnil vedení v průběžném hodnocení SP i v pořadí disciplíny. Třetí skončil stejně jako v Kitzbühelu Švýcar Daniel Yule, jeho odstup na vítěze už ale přesáhl dvě sekundy.

Kristoffersen, jenž o víkendu ukončil Hirscherovu vítěznou sérii, která čítala pět slalomů, byl po dojezdu finálového kola hodně naštvaný. Od diváků totiž na něho během jízdy přilétlo několik sněhových koulí.

"Marcel byl dneska lepší, tak to je. Ale to, co předvedli fanoušci, bylo neuctivé," stěžoval si Nor, jenž dlouhodobě žije v Salcburku. "Marcel a já jsme dnes jeli vlastní ligu. Je to skvělé, jak spolu bojujeme. V Kitzbühelu jsem byl rychlejší já, ve Wengenu on, dneska zase on. Uvidíme, jak to bude na olympiádě," těšil se.

Ani Hirschera chování fanoušků nepotěšilo. "Hned jsem viděl, že Henrikovi něco vadí. Byl vážně naštvaný, ale jinak než jindy," řekl Hirscher, jenž se soupeři za diváky omluvil. "Je mi to líto, mezi 50.000 lidmi byli bohužel i tři čtyři blbci. Zbytek byl ale skvělý, tak hlasitý jako nikdy," řekl.

Čeští reprezentanti se v Rakousku do finálové třicítky nedostali. Kryštof Krýzl zaostal v prvním kole za Hirscherem o 4,73 setiny a obsadil 45. místo, Ondřej Berndt ztratil více než pět sekund a skončil o dvě příčky níž.

SP v sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko):

Muži - slalom:

1. Hirscher (Rak.) 1:43,56 (49,67+53,89), 2. Kristoffersen (Nor.) -0,39 (49,87+54,08), 3. Yule (Švýc.) -2,13 (50,98+54,71), 4. Myhrer (Švéd.) -2,18 (51,16+54,58), 5. Mölgg (It.) -2,33 (50,53+55,36), 6. Noel (Fr.) -2,43 (52,05+53,94), 7. Gross (It.) -2,47 (50,43+55,60), 8. Feller (Rak.) -2,49 (51,12+54,93), 9. Muffat-Jeandet (Fr.) -2,97 (51,82+54,71), 10. Nordbotten (Nor.) -3,02 (51,85+54,73), …v 1. kole 45. Krýzl 54,42, 47. Berndt (oba ČR) 54,75.

Průběžné pořadí slalomu (po 9 závodech): 1. Hirscher 734, 2. Kristoffersen 615, 3. Myhrer 373, 4. Matt (Rak.) 348, 5. Yule 330, 6. Aerni (Švýc.) 247.

Průběžné pořadí SP (po 26 závodech): 1. Hirscher 1154, 2. Kristoffersen 980, 3. Svindal 666, 4. Jansrud (oba Nor.) 665, 5. Pinturault (Fr.) 598, 6. Feuz (Švýc.) 536, …150. Berndt (ČR) 1.