Konec ve 30 letech. Fenomenální Hirscher odkládá lyže, těší se na fotbal a motokros

4. 9. 2019 21:11
Nejlepší sjezdař posledních let Rakušan Marcel Hirscher oznámil ve 30 letech konec své mimořádně úspěšné lyžařské kariéry.

Specialista na slalom a obří slalom během ní vyhrál všechny nejcennější tituly. Je celkovým vítězem posledních osmi ročníků Světového poháru, z olympijských her má dvě zlata a sedmkrát získal titul mistra světa.

Odchod z vrcholového sportu ohlásil otec sotva ročního syna dnes na tiskové konferenci v Salcburku v přímém televizním přenosu v hlavním vysílacím čase. Řekl, že rozhodnutí skončit v něm uzrálo definitivně před dvěma týdny. Důvodů měl více.

Za jeden z největších úspěchů považuje i to, že ho nepotkalo žádné vážnější zranění. Sportovat už bude jen pro zábavu. "Mám neuvěřitelné štěstí, že tady můžu sedět se dvěma zdravými koleny," řekl s připomínkou nejčastějšího problému lyžařů.

"Chci hrát s dětmi fotbal, jezdit motokros… Jsem rád, že to teď budu moci dělat. Prostě jsem šťastný, že jsem zdravý a během kariéry jsem nebyl vážně zraněný," řekl. Jeho loučení se dalo očekávat, protože už na jaře po sezoně naznačil, že mu chybí další motivace.

"Moc lidí mě nebralo vážně, když jsem o tom (odchodu) začal mluvit," přiznal. "Ale vždycky jsem chtěl skončit, dokud vyhrávám. Nechtěl jsem čekat, až se to začne kazit. Realita rozhodně předčila mé sny, když jsem jako kluk začínal lyžovat," doplnil.

Fenomenální slalomář v uplynulých letech naprosto dominoval lyžařským svahům. Ve Světovém poháru závodil 12 let, vedle rekordních osmi velkých glóbů posbíral také dvanáct malých a vyhrál 67 pohárových závodů. Lepší v této statistice byl pouze legendární Švéd Ingemar Stenmark (86).

V minulé sezoně Hirscher vybojoval v Aare sedmý titul mistra světa. Vloni v Pchjongčchangu získal zlaté olympijské medaile v kombinaci a obřím slalomu, ze Soči 2014 má stříbro ze své parádní disciplíny slalomu. Světové lyžování po nedávném konci kariéry Američanky Lindsey Vonnové a norského univerzála Aksela Lunda Svindalo přišlo o další hvězdu.

S odpovědí na otázku, na který závod bude nejvíce vzpomínat, pětinásobný vítěz ankety Sportovec roku v Rakousku neváhal. "Titul mistra světa ve Schladmingu. To jsem měl husí kůži. To zůstane pro mě navždy nejkrásnějším okamžikem," uvedl.