Johaugová potřetí vyhrála Tour de Ski, Janatová zase bodovala, další Češky odstoupily

5. 1. 2020 14:18
Therese Johaugová potřetí vyhrála prestižní seriál v běhu na lyžích Tour de Ski.
Běžkyně na lyžích Therese Johaugová.
Běžkyně na lyžích Therese Johaugová. | Foto: Reuters

Johaugová vyrazila do závěrečné etapy, která se nově jela s hromadným startem, se žlutým číslem pro vedoucí závodnici Tour de Ski. Drobná závodnice v ostrém stoupání potvrdila roli favoritky. Od začátku diktovala tempo a hned v úvodu prudké části se odpoutala od poslední zbývající soupeřky Heidi Wengové, které nakonec nadělila přes 50 sekund.

Celkově Johaugová zvítězila s více než minutovým náskokem před Ruskou Nataljí Něprjajevovou a Norkou Ingvild Flugstad Östbergovou, která obhajovala prvenství v Tour. Druhou příčku neudržela další Norka Astrid Jacobsenová, jež před začátkem dnešní etapy ztrácela jen tři sekundy na Johaugovou. V závěrečném stoupání ale dojela s více než dvouminutovou ztrátou devátá a klesla na páté místo.

Dvaadvacetiletá Janatová při premiéře na Tour de Ski znovu dokázala bodovat a uhájila pozici v bodované třicítce i v celkové klasifikaci. Na Johaugovou ztratila přes 12 minut. Kvůli zdravotním problémům musely z Tour odstoupit nejlepší Češky Kateřina Razýmová a Petra Nováková.

Bodovací soutěž ovládla vítězka obou sprintů na Tour Anamarija Lampičová ze Slovinska. Dnes vyhrála bodovanou prémii po 2,3 kilometru, ale pak ztrácela a na vrcholu sjezdovky byla poslední.

V 15:15 vyrazí do závěrečné etapy muži. O vítězství se utkají Nor Johannes Hösflot Klaebo a Rusové Alexandr Bolšunov a Sergej Usťugov, které od sebe dělí jen 15 sekund.

Závod SP a závěrečný díl Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme (Itálie) - závod s hromadným startem (9 km):

Ženy:

1. Johaugová 34:21,6, 2. H. Wengová -50,3, 3. Östbergová (všechny Nor.) -54,5, 4. Něprjajevová (Rus.) -57,1, 5. Stadloberová (Rak.) -1:15,1, 6. Digginsová -1:51,1, 7. Brennanová (obě USA) -1:58,0, 8. Hagaová -2:06,5, 9. Jacobsenová (obě Nor.) -2:10,4, 10. Hennigová (Něm.) -2:12,9, …29. Janatová (ČR) -4:45,6.

Konečné pořadí Tour de Ski (po 7 závodech): 1. Johaugová 2:28:18,6, 2. Něprjajevová -1:11,1, 3. Östbergová -1:17,5, 4. H. Wengová -1:37,3, 5. Jacobsenová -2:13,4, 6. Stadloberová -4:34,1, …27. Janatová -12:19,6.

Průběžné pořadí SP (po 16 z 38 závodů): 1. Johaugová 1209, 2. H. Wengová 842, 3. Něprjajevová 779, 4. Jacobsenová 699, 5. Digginsová 644, 6. Maubetová Bjornsenová (USA) 606, …25. Razýmová 158, 42. Nováková (obě ČR) 67, 44. Janatová 64, 86. Beranová (ČR) 4.