Klaebo porazil Usťugova ve finiši a dál vede Tour de Ski

3. 1. 2019 14:36
Norský lyžař Johannes Klaebo udržel v páté etapě Tour de Ski vedení v průběžném pořadí. Ve stíhacím závodu na 15 km volnou technikou v Oberstdorfu porazil ve finiši Rusa Sergeje Usťugova. V celkové klasifikaci na něj má před závěrečnými dvěma závody k dobru 5,4 sekundy.
Johannes Klaebo
Johannes Klaebo | Foto: Reuters

Ženám dominovala ve stíhačce na 10 kilometrů Ingvild Flugstad Östbergová. Norská běžkyně vyhrála s půlminutovým náskokem před Ruskou Natalií Něprjajevovou a v průběžném pořadí Tour vede už o 35,4 sekundy. Třetí místo vybojovala ve fotofiniši Američanka Jessica Digginsová, v hodnocení seriálu už ale ztrácí na Östbergovou 1:22,6 minuty.

Kateřina Razýmová, která ve středečním závodě s hromadným startem poprvé v sezoně bodovala na 26. příčce, dnes po startu ve vlně se čtyřminutovým odstupem za Östbertovou obsadila 29. místo. Na vítězku ztratila více než sedm minut. Sandra Schützová skončila na 36. příčce s mankem přes devět minut. Petr Knop a Adam Fellner se seřadili na 50. a 51. místě. Za bodovanými příčkami do Světového poháru zaostali o více než dvě minuty.

Klaebo odstartoval do závodu o 15 sekund před Usťugovem, ale ruský běžec ho brzy dostihl a poté se drželi až do cíle společně. Ve finiši měl více sil norský mladík. Obhájce velkého křišťálového glóbu se posunul už na druhé místo ve Světovém poháru za Rusa Alexandra Bolšunova, jenž doběhl třetí s více než minutovou ztrátou.

Ve stíhačce už se neobjevil norský vítěz středečního závodu s hromadným startem Emil Iversen, který byl dosud průběžně třetí. Místo zbytku Tour dal přednost přípravě na mistrovství světa. V soutěži žen zůstalo už jen 37 běžkyň z původně 75 startujících.