Ledecká zajela druhý nejlepší výsledek kariéry, ve Wengenu museli závod mužů přerušit

Aktualizováno 19. 1. 2019 15:04
Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká si osmým místem ve sjezdu v Cortině d'Ampezzo vyjela druhý nejlepší výsledek ve Světovém poháru lyžařek v kariéře. Na páteční vítězství v italském středisku navázala i na prodloužené trati Rakušanka Ramona Siebenhoferová.
SP ve sjezdovém lyžování 2018/19, sjezd žen v Lake Louise: Češka Ester Ledecká
SP ve sjezdovém lyžování 2018/19, sjezd žen v Lake Louise: Češka Ester Ledecká | Foto: Reuters

Druhá skončila jen o čtyři setiny zpět další rakouská lyžařka Nicole Schmidhoferová, vedoucí žena pořadí disciplíny. Třetí byla Slovinka Ilka Štuhecová.

Start byl oproti pátku na standardním místě a trať byla o 500 metrů delší. Ledecká jela od začátku agresivně, na hraně a jednou se po skoku téměř dotkla hýžděmi země. Dlouho se držela na mezičasech za Siebenhoferovou o necelou sekundu. Nakonec s Rakušankou prohrála o 1,26 sekundy, v přepočtu o 34,38 metru.

"Líbilo se mi to. Pustili nás shora, takže jsme měly dvě tři zatáčky a skok navíc. Jelo se mi fajn, některé věci jsem si opravila. Pořád tam mám rezervy, ale jsem spokojená," řekla Ledecká Radiožurnálu. "Vzala jsem si jiné lyže. Mám je očíslované od jedné do sedmdesáti, tohle byly ty sedmdesáté. Jely tak rychle, že jsem měla co dělat, abych je dohnala. Musím poděkovat servisákovi a celému týmu," uvedla.

"Jízda byla dobrá, výborná. Dokázala být aktivnější než v pátek. Měla lepší sjezdový postoj. Škoda, že se v poslední zatáčce docela rozbalila a trošku proto ztratila," hodnotil jízdu Ledecké její trenér Tomáš Bank pro Českou televizi.

Po projetí cílem byla Ledecká šestá a atakovala svůj nejlepší výsledek v SP, ale o dvě místa ještě klesla. Maximem olympijské vítězky super-G z Pchjongčchangu dál zůstává sedmé místo ve sjezdu v Lake Louise z prosince 2017.

Zatímco v pátek třiadvacetiletá Ledecká prohrála s hvězdnou Lindsey Vonnovou, tentokrát Američanku odsunula o jednu desetinu za sebe. "To jsem ani nevěděla. Asi musela jet chvíli pozadu," vtipkovala Ledecká.

V neděli je v Cortině na programu superobří slalom.

Ve Wengenu vyhrál Kriechmayr

V sobotu se jel také mužský sjezd ve švýcarském Wengenu. Nejdelší závod  Světového poháru vyhrál rakouský lyžař Vincent Kriechmayr a připsal si první umístění na stupních vítězů v sezoně. Sedmadvacetiletý specialista na rychlostní disciplíny porazil po dvou a půl minutách jízdy o 14 setin loňského vítěze Beata Feuze ze Švýcarska.

Kriechmayr naznačil dobrou formu na Lauberhornu už pátým a šestým místem v trénincích a také nejlepším časem ve sjezdařské části páteční kombinace. Na sluncem zalité čtyřkilometrové trati byl dnes na předposledním mezičase s Feuzem nastejno, ale v závěru dokázal dříve jedoucího domácího závodníka předstihnout. Třetí skončil s odstupem 26 setin Nor Aleksander Ammodt Kilde.

"Povedla se mi hodně dobrá jízda, to poslední esíčko před cílem mi vyšlo skvěle. Také velký dík servisu, lyže byly neuvěřitelné," uvedl Kriechmayr, jenž se navzdory výhře v kombinačním sjezdu rozhodl vzít jiné lyže. "Měli jsme pocit, že by nám to mohlo přinést výhodu. Jasně, bylo to riziko, ale kdo neriskuje, nic nevyhraje," dodal rodák z Lince.

Dnešní triumf je pro Kriechmayra čtvrtý v kariéře a druhý ve sjezdu po vítězství v loňském finále SP v Aare. Feuz si druhým místem pojistil vedení v hodnocení disciplíny, celkový lídr Marcel Hirscher z Rakouska sjezdy nejezdí.

Jako předposlední čtyřiapadesátý se vydal na trať dvacetiletý český reprezentant Tomáš Klinský a svoji první jízdu ve Světovém poháru nedokončil.

Závod byl zhruba na čtvrt hodiny přerušen poté, co se Ital Emanuele Buzzi zranil v cílovém prostoru. Závodník s číslem 25 zajel šestý čas, ale neudržel se na nohou a skončil v ochranné bariéře. Při nárazu si zlomil hlavici holenní kosti.

V neděli zakončí program SP ve Wengenu slalom.

SP ve sjezdovém lyžování v Cortině d'Ampezzo (Itálie):

Ženy - sjezd:

1. Siebenhoferová 1:36,22, 2. Schmidhoferová (obě Rak.) -0,04, 3. Štuhecová (Slovin.) -0,51, 4. Weidleová -0,63, 5. Rebensburgová (obě Něm.) -1,16, 6. Hütterová (Rak.) -1,22, 7. Gisinová (Švýc.) -1,25, 8. Ledecká (ČR) -1,26, 9. Agerová (Rak.) a Vonnová (USA) obě -1,36.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 9 závodů): 1. Schmidhoferová 328, 3. Siebenhoferová 320, 2. Štuhecová 298, 4. Gisinová 207, 6. Weidleová 198, 6. Venierová (Rak.) 195, …13. Ledecká 84.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 37 závodů): 1. Shiffrinová (USA) 1394, 2. Vlhová (SR) 898, 3. Holdenerová (Švýc.) 597, 4. Rebensburgová 480, 5. Schmidhoferová 461, 6. Gisinová 442, …39. Ledecká 114, 98. Capová (ČR) 12.

SP v sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd: 1. Kriechmayr (Rak.) 2:28,36, 2. Feuz (Švýc.) -0,14, 3. Kilde -0,26, 4. Svindal (oba Nor.) -0,52, 5. Bennett (USA) -0,63, 6. Buzzi (It.) -0,80, 7. Caviezel (Švýc.) -0,84, 8. Čater (Slovin.) -0,92, 9. Innerhofer (It.) -1,06, 10. Roulin (Švýc.) -1,26, …Klinský (ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 9 závodů): 1. Feuz 340, 2. Kriechmayr 249, 3. Franz (Rak.) 222, 4. Paris (It.) 220, 5. Kilde 215, 6. Innerhofer 210.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 41 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 976, 2. Kristoffersen (Nor.) 571, 3. Pinturault (Fr.) 554, 4. Kriechmayr 465, 5. Kilde 452, 6. Feuz 433, …132. Zabystřan (ČR) 4.