reklama

Svaz popřel spekulace o výhrůžkách a přidal Ledecké 800 tisíc. Agentura trvá na svém

Ester Ledecká Ester Ledecká autor: Jakub Plíhal
Výkonný výbor navýšil reprezentační smlouvu Ester Ledecké o 800 tisíc korun. Od Svazu lyžařů ČR by tak dvojnásobná olympijská vítězka z Pchjongčchangu měla dostat celkem 3,773 milionu korun. Situace se však neuklidnila.

Praha - Výkonný výbor Svazu lyžařů ČR na dnešním mimořádném zasedání rozhodl, že garantovanou částku na přípravu dvojnásobné olympijské vítězky Ester Ledecké navýší o 800 000 korun. Celkem by tak měla podle návrhu reprezentační smlouvy v nadcházející sezoně od svazu dostat 3,773 milionu korun.

V případných startech v závodech na soustředění v Chile svaz Ledecké bránit nehodlá a jeho funkcionáři odmítli pondělní vyjádření agentury Sport Invest, že Ledeckou vydírají. Agentura ale trvá na svém a tvrdí, že svaz nechápe základní problém kolem reprezentační smlouvy české hvězdy. Funkcionáři svazu prý lžou a záměrně překrucují fakta.

Svaz dnes reagoval na pondělní vyjádření manažerů Ledecké, že kvůli sporům o reprezentační smlouvu může být ohroženo závodění hvězdné lyžařky a snowboardistky. "Ohrazujme se proti bezprecedentnímu nařčení, že vydíráme Ester Ledeckou a nejednáme o podmínkách reprezentační smlouvy. To jsme se shodli, že to tak není. Není to úplně obvyklé, že v průběhu jednání zveřejňujeme podmínky. Je to nestandardní postup, ke kterému jsme byli vyzváni," řekl dnes novinářům předseda svazu Lukáš Sobotka.

Sport Invest trvá na tom, že se svaz choval k Ledecké ultimativně. "Jsme připraveni dokázat, že Ester Ledecké bylo vyhrožováno zastavením financování její přípravy spojené s nepřihlašováním na závody, pokud nepodepíše reprezentační smlouvu do 31. srpna 2018," uvedla agentura v reakci na vystoupení svazových funkcionářů.

Osmisettisícová částka, o které dnes výkonný výbor jednal, figurovala v návrhu smlouvy už dříve, ale její vyplacení bylo navázáno na určité podmínky. Nyní je tam uvedena napevno. Z marketingových ploch na svém oblečení může Ledecká prostřednictvím agentury Sport Invest podle návrhu smlouvy využít 300 centimetrů čtverečních na lyžařském oblečení a 400 cm čtverečních na snowboardovém oblečení.

Nejen Ledecká. Se svazem se kvůli smlouvě hádali i Neumannová či Koudelka Nejen Ledecká. Se svazem se kvůli smlouvě hádali i Neumannová či Koudelka Prohlédněte zde

"Tento prostor v rámci marketingové hodnoty Ester Ledecké představuje jen na lyžařském oblečení dalších zhruba 20 milionů korun," uvedl předseda úseku alpských disciplín Ladislav Forejtek.

Svaz tvrdí, že nabízené podmínky pro Ledeckou jsou velmi nadstandardní. "Nikdy v historii Svazu lyžařů neměl žádný závodník takovou finanční podporu," prohlásil Sobotka.

Předpokládá, že bude se zástupci Ledecké o podmínkách smlouvy jednat dál. Z pohledu manažerů ale může být jádro sporu jiné, než vyplývá z dnešních vyjádření svazu. "Máme po výstupech zástupců Svazu lyžařů v médiích pocit, že se zásadně rozcházíme ve vnímání základního problému ohledně reprezentační smlouvy Ester Ledecké," uvedl Sport Invest. Další vyjádření slíbil na středu.

Lyžařský svaz vyhrožuje Ledecké, tvrdí její agentura. Vedení bude o krizi jednat Lyžařský svaz vyhrožuje Ledecké, tvrdí její agentura. Vedení bude o krizi jednat Čtěte zde

V současné době není ohrožena příprava Ledecké ani její závodění během soustředění v Chile. "Včera jsme dostali od jejího trenéra přihlášku, že by tam chtěla závodit. Přihlásíme ji," řekl Forejtek.

Problém by mohl nastat při závodech Světového poháru, protože v nich mohou v českých barvách startovat jen závodníci se statutem reprezentanta, pro kterého je uzavřená reprezentační smlouva podmínkou. První rychlostní disciplíny mají ženy na programu na konci listopadu.

Dohadování o podobě reprezentační smlouvy po úspěšné sezoně je prakticky běžná věc. Velké spory se svazem v minulosti měli například vítěz Světového poháru ve skoku na lyžích Jakub Janda i olympijská vítězka, běžkyně Kateřina Neumannová.

Ledecká vedle peněz od svazu dostává na přípravu také podporu od Dukly a Českého olympijského výboru. Ty by měly dohromady v nadcházející sezoně přidat dalších 1,85 milionu korun.

reklama