reklama

Biatlonisty naštval Hamáček, končící ministr odvolal šéfa Olympu. Protestují i lyžaři

I úspěšná biatlonistka Markéta Davidová patří pod Olymp, jehož ředitele nečekaně krátce po volebním debaklu ČSSD odvolal končící ministr vnitra Jan Hamáček. I úspěšná biatlonistka Markéta Davidová patří pod Olymp, jehož ředitele nečekaně krátce po volebním debaklu ČSSD odvolal končící ministr vnitra Jan Hamáček. autor: (C) Český biatlon, Petr Slavík
Svaz lyžařů ČR nesouhlasí s náhlým odvoláním ředitele Olympu Jiřího Berana, o němž v pondělí rozhodl odcházející ministr vnitra Jan Hamáček. Náhlý vyhazov jejich šéfa naštval i biatlonisty.

Hamáček odvolal Berana v pondělí, tedy první pracovní den poté, co se ČSSD pod jeho vedením nedostala do Poslanecké sněmovny. V budoucí vládě bude v čele ministerstva vnitra, pod které Olymp jako resortní centrum spadá, někdo jiný.

"Tak ještě rychle dokud můžu… rozbiju něco, co funguje. Děkujeme," napsal na Twitter biatlonový reprezentant Michal Krčmář.

„Červený svetr se rozhodl během posledních pár dní ve funkci ještě rychle rozbít fungující sestavu? Proč? Náplast na povolební mindráky?" divil se i jeho nedávný týmový kolega Michal Šlesingr, jenž má z mistrovství světa kompletní medailovou sbírku.

"Nerozumíme tomu, proč dva dny po sněmovních volbách dochází k tomuto nečekanému kroku. A proto podporujeme stanovisko Svazu lyžařů ČR," přidal prezident biatlonového svazu Jiří Hamza. 

Personální záležitosti by podle lyžařského svazu měla řešit až nová vláda sestavená na základě výsledků nedávných voleb. Načasování je nešťastné i kvůli tomu, že zbývá jen 115 dní do zimních olympijských her v Pekingu. Lyžařský svaz proto vyzval k Beranovu návratu do funkce.

Lyžaři byli s Beranovou prací spokojeni. "Jiří Beran v roli ředitele působil osm let, nikdy s ním nebyly žádné problémy, naopak, vždy pracoval ve prospěch českého sportu," uvedl svaz ve vyjádření pro média,

"Plně respektujeme právo ministerstva vnitra na obsazení funkce ředitele resortního centra, ale současně vyzýváme, aby personální záležitosti byly řešeny až po ustavení nové vlády, a ne sto dnů před olympijskými hrami," stojí v prohlášení.

Svaz se obává narušení přípravy sportovců na ZOH 2022 v Pekingu. "Proto vyzýváme k návratu Jiřího Berana do funkce a k transparentnímu řešení personálního obsazení této funkce," doplnili lyžaři.

Sestra Wiererové vzdala biatlonovou kariéru, to Davidová si v létě došla pro diplom Sestra Wiererové vzdala biatlonovou kariéru, to Davidová si v létě došla pro diplom Prohlédněte zde

Výkonný výbor ČOV považuje Beranovo odvolání za "mimořádně necitlivé a nevhodné". "Vnímáme tuto nečekanou změnu jako ohrožení přípravy olympioniků, protože Olymp podporuje silné zimní sporty a reprezentanty s nadějí na úspěchy. Oceňujeme odbornost Jiřího Berana a jeho snahu zajistit sportovcům co nejlepší možné podmínky," uvedl vrcholný orgán ČOV.

Sportovní ředitel a šéf mise pro ZOH 2022 Martin Doktor považuje tento krok za další politicky motivovaný zásah bez ohledu na souvislosti. "Pro mě je neuvěřitelné, že někdo může ve sportovní organizaci odvolat bez udání důvodu jejího šéfa před jedním z vrcholů jejího fungování - před zimními olympijskými hrami. Je to podobné jako v případě odvolání šéfky Antidopingového výboru ČR těsně před začátkem olympijských her v Tokiu letos v létě," uvedl ve vyjádření pro ČTK.

Předsedkyni Antidopingového výboru ČR Petru Volkovou začátkem června odvolal nový šéf Národní sportovní agentury Filip Neusser. Po výběrovém řízení ji nahradil právník Jiří Janák.

Na Beranovo odvolání v pondělí upozornil server iROZHLAS.cz. Mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška pro Radiožurnál uvedl, že se jednalo o "dlouhodobě plánovanou výměnu".

Beran ale žádné informace o chystaném odvolání neměl. "Za celou dobu mého působení mi nebylo cokoli vytýkáno, nebyl jsem upozorněn na jakékoli pochybení. Svému odvolání nerozumím a nechápu ho, ale nezbývá mi nic jiného, než ho respektovat," uvedl.

Pro Berana je zásadní, aby se sportovci Olympu mohli bez problémů připravovat na olympijský vrchol nadcházející zimní sezony.

"Moc si vážím podpory ze sportovního prostředí. I na jejím základě bych rád o svém budoucím působení hovořil s novým ministrem vnitra, jak se sluší a patří v civilizované demokratické zemi. Jsem přesvědčen, že českému sportu mám ještě co dát, nechci nedobrovolně odcházet od nedokončené práce," doplnil.

Beran vedl Olymp od roku 2014. Pod křídla tohoto resortního centra patří řada olympioniků v zimních sportech včetně rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, biatlonových reprezentantů v čele s Michalem Krčmářem a Markétou Davidovou, bobistů a skeletonistky Anny Fernstädtové, běžkyně na lyžích Kateřiny Razýmové nebo slalomářky Martiny Dubovské.

reklama