reklama

Sáblíková v přípravě vedla smečku 18 nadějných juniorů. Zaslouží obdiv, říká

Martina Sáblíková Martina Sáblíková autor: Milan Kammermayer
Rychlobruslařka Martina Sáblíková, držitelka pěti olympijských medailí a několika cenných kovů ze světových šampionátů, vstupuje do své už 22. sezony. Má za sebou náročnou přípravu a v polovině listopadu ji v běloruském Minsku čeká první závod letošního ročníku Světového poháru. "Zatím je mým jednoznačným cílem postup na mistrovství světa,“ prozradila skromně světová jednička na dlouhých tratích.

Začněme zdravotním stavem, protože bolavá kolena a záda vás v loňské sezoně hodně limitovala. Změnilo se něco?

S maximální spokojeností mohu říci, že celou náročnou přípravu jsem zvládla bez problémů. Přitom tréninkové dávky jsem postupně začala zvyšovat už tři týdny po skončení loňské sezony. Hlavní náplní byly běhy a jízda na kole, pozornost fyzičce jsem věnovala u moře i na horách a vše bez nucených zdravotních přestávek. Určitě také díky fyzioterapeutce jsem po dvou až třech letech v pohodě a šťastná, že mě nic nebolí.

Bylo v náplni vaší přípravy, v porovnání s předchozími lety, něco jiného?

Náplň byla zhruba stejná, ale novinkou byly příjemné a oboustranně užitečné společné tréninky s našimi juniory, Na soustředění jich bylo 18 a jejichž stoupající výkonnost je až obdivuhodná. Devět jich dokonce splnilo limit k účasti na prvním Světovém poháru v Minsku.

Máte za sebou první kontrolní závody v německém Inzellu. Co vám prozradily?

Dobré časy, především na třech kilometrech, potvrdily, že velký kus práce v přípravě přináší ovoce. Příznivý vliv to má i na moji psychiku.Žádné předčasné závěry o mé formě však nedělám, tu prozradí třeba už výsledky v Minsku. Bude tam jiný led, hodně kvalitních soupeřek a obvyklá nervozita. Budou to úplně jiné závody, než ty přípravně v Německu.

Je naděje, že by s vámi mohla být na startu také Nikola Zdráhalová?

Harrachov stáhl kandidaturu na MS v letech. Přesto doufá, že o šampionát nepřijde Harrachov stáhl kandidaturu na MS v letech. Přesto doufá, že o šampionát nepřijde Čtěte zde

Nejde o naději, ale o jistotu, protože i jí se v Inzellu dařilo. Jsem ráda, že především mezi nizozemskými dračicemi nebudu sama. Můžeme se podpořit i vzájemně si pomoci.

Závodů Světového poháru bude zase dlouhá řada. S jakými představami do nich vstoupíte?

Ráda bych je absolvovala v optimální pohodě. Chci si v nich vybudovat dobrou výchozí pozici před mistrovstvím světa, které se koná v únoru příštího roku. Připravená jsem dobře, takže bude záležet na soupeřkách, v jaké formě se představí. Něco nám mohou napovědět víkendové domácí testy Nizozemek. Sama jsem zvědavá, které z nich se v Minsku ukáží.

A které další závody vás letos ještě čekají?

To ví přesně trenér Petr Novák. Já si jen dobře pamatují, že 18. prosince se vracíme z japonského Nagana, takže ještě stihnu předvánoční období.

reklama