reklama

Skokanský rebel "Saki" slaví padesátiny. Sakala vybojoval i titul mistra světa

Zlatý Jaroslav Sakala (uprostřed) s dalšími medailisty na MS v letech na lyžích v Planici v roce 1994. Zlatý Jaroslav Sakala (uprostřed) s dalšími medailisty na MS v letech na lyžích v Planici v roce 1994. autor: ČTK
Výborný skokan, mistr světa v letech na lyžích a olympijský medailista Jaroslav Sakala slaví 14. července padesátiny. K jeho největším úspěchům patří bronzová medaile na olympiádě v roce 1992 a několik cenných kovů ze světových šampionátů.

Rodák z Krnova na Bruntálsku se poprvé postavil na skokanský můstek v deseti letech. Svůj první větší úspěch však zažil až jako dvacetiletý, když v kanadském Thunder Bay nahlédl do první desítky výsledkové listiny (deváté místo). V roce 1991 začaly Sakalovy výkony stoupat a následující dvě sezony patřily k jeho nejúspěšnějším.

V únoru 1992 startoval na svých prvních olympijských hrách ve francouzském Albertville a v družstvu spolu s Tomášem Goderem, Františkem Ježem a Jiřím Parmou získal bronzovou medaili. Na mistrovství světa ve švédském Falunu v roce 1993 vyskákal individuální stříbro a bronz, navíc měl velkou zásluhu na druhé příčce v družstvech.

Sezonu 1993/1994 pak vyšperkoval vítězstvím na mistrovství světa v letech na lyžích ve slovinské Planici (březen 1994). V roce 1994 zároveň jako první český skokan překonal hranici 200 metrů.

Po roce 1995 však přišel pokles výkonnosti. Závodil dále, ale mezi světovou špičkou již nefiguroval. Přidaly se neshody s reprezentačním svazem, rodinné problémy i finanční těžkosti. V květnu 2002 oznámil konec kariéry. Sportovec označovaný za rebela a přáteli přezdívaný Saki se poté věnoval podnikání, provozoval skokanský web, vedl i českou ženskou reprezentaci.

Nyní žije v Lublani, kde od roku 2011 vede slovinskou mládež. Jeho třiadvacetiletý syn Filip startoval letos v české reprezentaci na MS ve skocích na lyžích.

reklama